Wiesz czym jest VECTO? Jeśli nie, to bardzo niedobrze dla twojego biznesu, szczególnie jeśli dużo jeździsz po Europie Zachodniej, gdzie wprowadzono nowe zasady naliczania opłat drogowych. W Grupie DBK znajdziemy Ci rozwiązanie, które pozwoli Ci oszczędzić 1,6 eurocenta na każdym kilometrze, a także mniej wydawać na paliwo.

Zgodnie z wymogami europejskich władz, wszystkie kraje UE muszą powiązać opłaty drogowe dla ciężarówek z poziomem emisji CO2. Zasada jest prosta – im więcej CO2 emitujesz, tym więcej masz zapłacić. I tu właśnie kluczowe jest VECTO. To narzędzie do obliczania poziomu emisji CO2 dla konkretnego modelu i konfiguracji. Wynik VECTO to w praktyce określenie jak bardzo ekonomiczny jest dany pojazd. Poszczególne kraje UE używają tego narzędzia do przypisania samochodu do określonej stawki opłat za kilometr. Najbardziej jaskrawym przykładem są Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów każdy pojazd, nawet Euro 6, zarejestrowany przed 2019 rokiem automatycznie trafia do najdroższej, pierwszej klasy opłat, w której stawkę za kilometr podniesiono o 15,8 eurocenta – do 34,8 eurocenta łącznie. Nowoczesne, ekonomiczne ciężarówki mogą trafić do trzeciej, najtańszej klasy dla samochodów z silnikami diesla. W tej klasie stawka za kilometr jest niższa o 1,6 eurocenta.

Pogodzić sprzeczności

W transporcie międzynarodowym ważny jest komfort kierowcy i przestronna, wysoka kabina. Rzecz w tym, że wyższe nadwozie niekorzystnie wpływa na aerodynamikę, a co za tym idzie na wynik VECTO. DAF jest marką, w której możliwe jest pogodzenie dużej kabiny, np. modelu XG z wynikem VECTO kwalifikującym tę ciężarówkę do najtańszych klas opłat. Ale co to oznacza w praktyce? Konkretne oszczędności!

Każdy kilometr pokonany DAF-em nalężącym do klasy 3 jest aż o 1,6 eurocenta tańszy od ciężarówki z klasy 1. To oznacza długofalowe oszczędności. Wystarczy wziąć kalkulator w dłoń i zasymulować swój scenariusz użytkowania ciężarówki. Poniżej kilka przykładów.

  • 4,3 tys. euro w ciągu trzech lat może zaoszczędzić tylko jeden kierowca, który 60 proc. swojego miesięcznego przebiegu (10 tys. km) pokonuje w Niemczech;
  • 93,6 tys. euro w ciągu sześciu lat może zostać w budżecie firmy, w której każdy z 10 zestawów pokonuje 12,5 tys. km miesięcznie, w tym 65 proc. po niemieckich drogach.

Ważne jest także to, że inwestycja w nowego DAF-a oznacza oszczędności przez co najmniej sześć lat! W Niemczech certyfikacja pojazdu w danej klasie opłat jest ważna właśnie przez sześć lat.

Fabrycznie oszczędne

Są przedsiębiorcy, którzy lubią dobrać, sprawdzić, skonfigurować każde rozwiązanie wdrażane w firmie. Są również tacy, którzy szukają gotowych, sprawdzonych produktów. DAF pomyślał także o tej drugie grupie, wprowadzając serię Efficiency Champion obejmującą modele XD, XF, XG oraz XG+ fabrycznie wyposażone w komplet rozwiązań i elementów zmniejszających opory powietrza:

  • System DAF Digital Vision – kamery zamiast lusterek;
  • Pakiet Aero obejmujący komplet spoilerów i osłon, w tym również pod pojazdem;
  • Opony o niskim oporze toczenia;
  • PCC (tempomat przewidujący) z EcoRoll – funkcją „żeglowania” bez zużycia paliwa;
  • Hamulec silnikowy MX;
  • Układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS);
  • Nowe, optymalizujące wydajność oprogramowanie silnika.

Wyposażenie serii Efficiency Champion może obniżyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent względem wersji standardowej. Przykładowo, ciągnik siodłowy DAF XG 450 FT, może średnio spalać około 4,5 l mniej na każde 100 km.

Handlowcy Grupy DBK doskonale wiedzą jak skonfigurować dany model ciężarówki, by spełniał wymagania klienta (np. miał dużą kabinę), a jednocześnie gwarantował najniższe stawki opłat, nie tylko w Niemczech.

– Temat VECTO dotyczy klientów działających w transporcie międzynarodowym, a najbardziej tych, którzy dużo jeżdżą po niemieckich drogach. Właśnie na zachód od Odry wynik VECTO ma największy wpływ na koszty. W Niemczech z końcem 2023 roku wprowadzono nowe klasy opłat dla użytkowników pojazdów ciężarowych. Ich wysokość jest bezpośrednio uzależniona od poziomu emisji CO2, którą dla danego pojazdu określa właśnie wynik VECTO. Przy wyborze nowego ciągnika siodłowego czy podwozia trzeba szczególną wagę przywiązać do konfiguracji, by osiągnąć najniższy możliwy wynik VECTO. O tym czy pojazd trafi do trzeciej, a więc najtańszej klasy dla diesli, decydują często detale – nie tylko wersja silnikowa, wielkość kabiny, ale także wyposażenie dodatkowe. – zwraca uwagę Paweł Kutowicz, Koordynator Sprzedaży Pojazdów DAF w Grupie DBK.

Trzeba pamiętać, że polscy przewoźnicy robią największe przebiegi i płacą ogromne sumy za opłaty drogowe właśnie w Niemczech. Działa tu również efekt skali. Z pozoru niewielka różnica w stawce za kilometr, pomnożona przez liczbę samochodów, okres użytkowania oraz przebiegi pokonywane w Europie Zachodniej, może dać klientowi spore oszczędności lub spore… koszty. Przejście na najoszczędniejsze modele, które emitują najmniej CO2, to jednak nie tylko mniejsze wydatki na paliwo czy opłaty. To również wiele niewymiernych korzyści – większy komfort kierowcy, więcej nowoczesnych systemów wspomagających pracę czy większe bezpieczeństwo.

To wszystko, w trudnym dla branży czasie, poprawia rentowność biznesu i umożliwia jego prowadzenie w niezwykle konkurencyjnym otoczeniu.

Potrzebujesz takiego DAFa dla swojego biznesu?

Przejdź do paska narzędzi