31 sierpnia, 2022
IVECO Eurocargo CNG
IVECO Eurocargo CNG
CNG ma sens!
Ciche, ekonomiczne, trwałe i proste w budowie, a także ekologiczne. Nie, nie chodzi o samochody elektryczne, lecz te napędzane CNG. Co prawda producenci samochodów ciężarowych rozwijają oferty pojazdów „pod napięciem”, ale w transporcie elektryki – nie bez powodów – nadal są postrzegane jako ryzykowne zakupy. Tymczasem IVECO od lat doskonali technologię zasilania ciężarówek gazem ziemnym, czyniąc z nich niezwykle konkurencyjne pojazdy.
Przykładem takiego samochodu jest model Eurocargo. Ten model to średnia ciężarówka w gamie włoskiego producenta, która doskonale wypełnia lukę między IVECO Daily i największym modelem S-Way. Można powiedzieć, że wyróżnikiem tego modelu jest jego wszechstronność, co przekłada się na mnogość zastosowań. Dla przykładu, najcięższe Daily może mieć DMC 7,2t. Natomiast Eurocargo dostępne jest w wariantach 8, 9, 10, 12 i 16 t DMC – tłumaczy Grzegorz Ogrodnik, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Grupie DBK.
Fabrycznie gotowy
IVECO od 1995 roku jest liderem segmentu pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Wersje na CNG nie są pojazdami przerabianymi przez dealerów, by dostosować je do spalania innego paliwa. IVECO Eurocargo CNG to ciężarówka, która jest zaprojektowana do jazdy na CNG i fabrycznie na to gotowa. Stąd też użytkownicy mogą liczyć na niezawodność, jaką zapewniają sprawdzone rozwiązania IVECO, a także pełną gwarancję czy możliwość objęcia pojazdu kontraktem serwisowym uwzględniającym układ napędowy.
Jednym z mitów dotyczących jazdy na gazie jest teza, że to paliwo powoduje problemy i szybsze zużycie jednostki napędowej. To fałszywe przekonanie ciągnie się od czasu pierwszych instalacji LPG montowanych przed wieloma laty do Żuków, Nys czy Polonezów Trucków. W tych samochodach, niskiej jakości instalacje, w połączeniu ze spracowanymi i kapryśnymi silnikami, często były źródłem kłopotów.
95% – o tyle mniej cząstek stałych (w porównaniu do diesli) w spalinach emitują silniki IVECO zasilane CNG.
– W IVECO CNG przyczynia się do podniesienia trwałości jednostki napędowej, co wynika nie tylko z jakości samego pojazdu, lecz także właściwości samego paliwa. CNG jest czystsze niż olej napędowy, więc w trakcie jego spalania nie wydzielają się cząstki stałe (sadza). Co więcej, ma też wysoką liczbę oktanową, co poprawia warunki spalania. – przekonuje Jarosław Gromala, Dyrektor Telemarketingu i Sprzedaży w Grupie DBK.
Czysta kalkulacja
Krytycy CNG zwracają uwagę na niską dostępność stacji tankowania CNG. Ten argument należy wziąć pod uwagę, jak również zasięg, który w przypadku IVECO Eurocargo wynosi 400 do 600 km, w zależności od obciążenia i warunków jazdy. Należy jednak pamiętać, że liczba stacji tankowania CNG będzie rosnąć, a w przypadku większej floty pojazdów na CNG dla przedsiębiorcy zasadne może być zamontowanie u siebie własnej stacji pobierającej paliwo z sieci.
Spaliny z silników CNG IVECO charakteryzują się obniżoną zawartością tlenków azotu, brakiem związków ołowiu i węglowodorów aromatycznych oraz zawartością cząstek stałych niższą o 95 proc w porównaniu ze spalinami z silników Diesla. Takie parametry ekologiczne przewyższają nawet wymagania normy Euro VI, etapy B i C. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o niższą szkodliwość dla środowiska. CNG to istotne korzyści dla biznesu.
5 dB – o tyle cichsze od diesli są silniki IVECO Eurocargo CNG. Zmniejszenie poziomu hałasu o 3 dB ludzkie ucho odbiera jako dwukrotnie niższy hałas.
– W przypadku usług komunalnych, każda firma obsługująca miasto pow. 50 tys. mieszkańców musi mieć 30 proc. pojazdów ekologicznych we flocie. IVECO Eurocargo CNG, spełnia wymogi ustawy o elektromobilności i jest uznawany za pojazd ekologiczny – tłumaczy Gromala. – Co więcej, zgodnie z przepisami, samochody na CNG mogą się poruszać w strefach czystego transportu, które mogą wyznaczać samorządy. Co więcej, są też znacząco cichsze, co np. powoduje, że w wielu miastach śmieciarki na CNG mogą operować także w nocy – dodaje.
Eurocargo CNG – rzetelna baza
Kolejną wartością jest fakt, że CNG jest przechowywane w zbiornikach pod ciśnieniem, co w zasadzie wyłącza możliwość kradzieży paliwa. I nie mówimy tutaj o samych kierowcach, bo zasadniczo zjawisko generowania tego typu „oszczędności” odeszło już do lamusa. Ważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa i zabezpieczenia paliwa przed parkingowymi złodziejami, co wciąż stanowi spory problem w niektórych krajach. Mówiąc wprost: w przypadku CNG, nie są oni stanie „spuścić paliwa do bańki”.
– Eurocargo dostępne jest w wersjach oferujących od 2 do 8 t ładowności. Różne konfiguracje rozstawów osi pozwalają na montaż zabudów o długości od 3,8 do nawet 8,2 m. Pod komfortową kabiną pracuje silnik o pojemności 5,9 l. Ta jednostka generuje 204 KM mocy i 750 Nm momentu obrotowego, który na oś napędzaną może przenosić manualna skrzynia biegów lub przekładnia automatyczna. Ta druga świetnie sprawdza się w warunkach miejskich, czyli np. w dystrybucji czy usługach komunalnych. – podsumowuje Grzegorz Ogrodnik.
Warto dodać, że wyposażenie oraz możliwości przewozowe IVECO Eurocargo CNG są identyczne jak w przypadku wersji wysokoprężnych, ponieważ zbiorniki gazu zamontowano przy podłużnicach, co nie zmniejsza przestrzeni ładunkowej i nie pogarsza możliwości zabudowy.