Grupa DBK wspierała zawody jako partner, a jej reprezentanci świętowali sukcesy w kategoriach Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych.

W dniach 30.03 – 01.04 2023r. podczas targów Poznań Motor Show odbyły się finały XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Jednym z partnerów tego wielkiego wydarzenia była Grupa DBK, która nie tylko w sposób szczególny wspierała kategorie Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, ale także dzieliła się wiedzą ze wszystkimi uczestnikami i odwiedzającymi poznańskie targi.

Prawie 100 tys. osób odwiedziło hale Międzynarodowych Targów Poznańskich – największych targów motoryzacyjnych w Polsce. Liczne wydarzenia już po raz kolejny przyciągnęły motopasjonatów nie tylko z naszego kraju, lecz także z praktycznie całej Europy. Od dwunastu lat jednym z elementów tego wydarzenia są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, których celem nagrodzenie najlepszych mechaników w Polsce, ale również zwrócenie uwagi na możliwości, jakie oferuje ten zawód.

Uczestnicy i goście mogli podziwiać nowego DAFa XD oraz IVECO Daily zasilanego paliwami alternatywnymi, na których odbywały się konkurencje dla finalistów.  Złoty DAF XD 450 FT stał się prawdziwym magnesem, skupiającym uwagę miłośników ciężarówek i profesjonalistów z branży, a kolejki do tego pojazdu utworzyły się niemal natychmiast. Wszyscy z niecierpliwością czekali na swoją szansę, aby usiąść w kabinie i poczuć warkot silnika. Wpłynęło to na zwiększenie zainteresowania imprezą, przyciągając jeszcze więcej uczestników oraz mediów, które relacjonowały wydarzenie na szeroką skalę. W rezultacie, premiera pojazdu DAF XD 450 FT zwróciła wagę na znaczenie innowacji i doskonałości technicznej w sektorze motoryzacyjnym, a zwiedzający będą jeszcze długo wspominać emocje i wrażenia związane z możliwością zobaczenia na własne oczy tego imponującego ciężarówki.

Przebieg zawodów i liczba uczestników

W półfinałach XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które odbyły się 10 marca br. podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, wystartowało ponad 10 500  uczestników – uczniów szkół średnich oraz mechaników zawodowych. Do ścisłego finału, który odbył się w dniach 30 marca – 01 kwietnia br. podczas targów Poznań Motor Show zakwalifikowało się blisko 400 zawodników, którzy rywalizowali w siedmiu kategoriach: Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy, Młody Lakiernik oraz Mechanik Zawodowy.

Kategorie zawodów i wsparcie Grupy DBK

Podczas tegorocznej edycji, Grupa DBK zadbała nie tylko o materiały edukacyjne, ale przygotowała zestawy pytań egzaminacyjnych oraz konkurencje praktyczne dla finalistów Mistrzostw. Dzięki wsparciu Grupy DBK uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników mogli zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu mechaniki pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz sprawdzić swoje umiejętności na ciągniku siodłowym marki DAF XD oraz modelu IVECO Daily zasilanym paliwami alternatywnymi. Pod okiem zespołu ekspertów z serwisów mechanicznych Grupy DBK, młodzi zawodnicy zmagali się z diagnostyką usterek wywołanych na potrzeby egzaminu, które dotyczyły działania wycieraczek, oświetlenia, układu hamulcowego, paliwowego, pneumatyki, ogrzewania postojowego czy podłączenia halogenów przez przekaźnik i włącznik na specjalnie przygotowanym schemacie.

Reprezentanci Grupy DBK wśród uczestników

Warto zaznaczyć, że Grupa DBK była również reprezentowana wśród zawodników.  Zwycięzcą w kategorii Elektromobilni i Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych został Piotr Żelawski, praktykant z opolskiego oddziału Grupy DBK. W finale kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych na 14 miejscu znaleźli się nasi praktykanci: Mateusz Ługiewicz i Paweł Matuszak z Torunia (opiekun Paweł Nowak), którzy zajęli także 2 miejsce w konkursie organizowanym przez Przegląd Oponiarski oraz na pozycji 22: Szymon Napłoszek z Rudy Śląskiej i Piotr Boroń z Krakowa (opiekun Maciej Białoń). W kategorii Mechanik Zawodowy, Damian Sułek z DBK Truck Center w Warszawie uplasował się na 7. miejscu!

Istota praktycznych umiejętności w branży motoryzacyjnej

Nauka zawodu pod okiem doświadczonych mechaników pozwala uczniom zdobyć praktyczne umiejętności, które są niezbędne w branży motoryzacyjnej. Teoretyczna wiedza jest ważna, ale praktyczne doświadczenie pozwala zrozumieć, jak ta wiedza jest stosowana w rzeczywistych sytuacjach. Pamiętajmy, że technologia motoryzacyjna stale się rozwija, a odbywanie praktyk w autoryzowanych serwisach mechanicznych w Grupie DBK, daje dostęp do najnowszych informacji i narzędzi, dzięki czemu przewagę konkurencyjną na rynku pracy. W Grupie DBK mamy doskonałych nauczycieli zawodu, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie, którzy od wielu już lat szkolą przyszłych młodych mechaników, wyposażają ich w fachową wiedzę i pomagają w rozwijaniu pasji. Dobry mentor jest kluczowy dla rozwoju zawodowego ucznia –  tłumaczy Anna Kolecko, Starszy Specjalista ds. Komunikacji i PR w Grupie DBK.

Wyróżnienia i nagrody dla uczestników

Na finałowej gali Grupa DBK została wyróżniona przez Organizatora Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, jako firma odpowiedzialna społecznie, za wkład edukacyjny i ekspercki włożony w przygotowanie tegorocznej edycji mistrzostw. Każda z drużyn biorących udział konkurencjach na stanowisku Grupy DBK przy wsparciu IVECO Poland oraz DAF Trucks Polska, została zaopatrzona w sportowe upominki oraz zaktualizowaną wersję Podręcznika Młodego Mechanika. Z kolei dla finalistów oraz ich opiekunów przygotowane zostały ciekawe zestawy nagród.

Dla zwycięskiej drużyny oraz opiekuna w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, partner technologiczny Grupy DBK – DAF Trucks Polska, ufundował voucher na dwudniowy wyjazd do fabryki pojazdów DAF w Eindhoven w Holandii z przejazdem po torze testowym oraz zwiedzaniem muzeum DAF Trucks w Holandii. Voucher obejmuje przelot oraz dwudniowy pobyt wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem dla 3 osób. Nagrodę wręczył Mariusz Piszczek, Dyrektor Zarządzający w DAF Trucks Polska.

Nowa generacja ciężarówek DAF, w tym DAF XD, na którym uczestnicy Mistrzostw sprawdzali swoje umiejętności, komunikowana jest hasłem „Gotowy na przyszłość”. Takie inicjatywy, jak Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, to jedno z kluczowych na polskim rynku działań, którego celem jest przygotowanie na przyszłość młodych adeptów sztuki mechaniki, ale również cały sektor serwisów pojazdów ciężarowych. Od obecnego poziomu kształcenia i weryfikacji wiedzy mechaników zależy stan techniczny pojazdów przyszłości oraz szybkość i jakość ich serwisu. Patrząc na poziom, jaki podczas tegorocznych zawodów zaprezentowali finaliści, jesteśmy przekonani, że przyszli mechanicy już teraz także są gotowi na przyszłość. – powiedział Mariusz Piszczek.

Organizatorzy i patronaty honorowe Mistrzostw

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są patronaty honorowe: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego z Prezesem Jakubem Farysiem, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz szeregu instytucji rządowych i branżowych. Patronem medialno-edukacyjnym jest VULCAN.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli się w ścisłym finale! Dziękujemy opiekunom drużyn, którzy od wielu już lat szkolą przyszłych młodych mechaników, wyposażają ich w fachową wiedzę i pomagają w rozwijaniu pasji. Do zobaczenia za rok!

Zobacz poprzednią edycję. Czytaj więcej >>

Chcesz nauczyć się zawodu w autoryzowanym serwisie Grupy DBK? Czytaj więcej >>

Przejdź do paska narzędzi