DAF na IAA Transportation w Hanowerze

Hala 21, czyli DAF na IAA 2022

21 to numer jednej z najbardziej obleganych hal na ostatnich targach IAA Transportation w Hanowerze. O randze tej imprezy nie musimy przekonywać – skupmy się na jednym z najbardziej spektakularnych stanowisk mieszczących się właśnie w hali 21. To tam nowości pokazał DAF – marka, która niejednokrotnie pokazała, że potrafi wyznaczać kierunki całej branży… i prawdopodobnie tak też będzie i tym razem.

Nowości marki DAF na targach IAA Transportation w Hanowerze

Po pierwsze: tytuł Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2023

Podczas IAA 2022 przyznano tytuł Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2023. Otrzymał go dystrybucyjny DAF XD – i to równo rok po zgarnięciu tej nagrody przez gamę pojazdów dalekobieżnych DAF-a serii XF, XG oraz XG⁺. To właśnie od nich DAF XD odziedziczył część najlepszych i wypróbowanych już rozwiązań. Samochód może być konfigurowany w najróżniejszy sposób na bazie ciągnika siodłowego jak i podwozia pod zabudowę z układem osi 4×2 lub 6×2. Jurorzy konkursu docenili także bardzo przestronną kabinę, doskonałą widoczność zarówno do przodu jak i na boki, nowoczesny design, ekonomiczny silnik, a także imponującą ilość systemów wspomagania kierowcy.

Dystrybucyjny DAF XD - międzynarodowa Ciężarówka Roku 2023

„C” jak Construction, czyli jedziemy na budowę

DAF nie byłby sobą, gdyby nie zadbał o tych, którzy poszukują pojazdów do wymagających zadań terenowych. Mowa rzecz jasna o samochodach budowlanych. W oznaczeniach producenta rozpoznacie je po dopisku „C” umieszczonym po symbolu serii. Najnowsze DAF-y XDC i XFC pokazane na targach to wyjątkowo mocne konstrukcje, które możemy skonfigurować jako pojazdy dwu-, trzy- lub czteroosiowez napędem na jedną lub dwie osie. Silniki PACCAR MX-11 lub MX-13 oraz duże kąty natarcia, przy jednocześnie dużym prześwicie, sprawiają, że są to pojazdy o ponadprzeciętnej dzielności terenowej dające radę na każdym placu budowy.

DAF na IAA 2022

DAF XF i XD elektrycznie.

Ile to już minęło lat, kiedy na stoisku marki DAF na targach IAA mogliśmy po raz pierwszy oglądać elektryczną ciężarówkę? Był to jeden z pierwszych pojazdów tego typu pokazywanych szerokiej publiczności. Nic więc dziwnego, że holenderska marka posiada dziś jeden z najbardziej zaawansowanych na rynku programów pojazdów elektrycznych. W hali 21 DAF pokazał w tym roku oferowane już klientom zeroemisyjne ciężarówki serii XF i XD. Znajdziemy w nich najnowsze modułowe układy napędowe umożliwiające przejechanie do 200 do 500kilometrów na jednym ładowaniu oraz silniki gwarantujące moc od 230 do 480 KM.

DAF XF i XD elektryczny

XF staje się jeszcze bardziej wszechstronny

Na dokładkę DAF pokazał na swoim stoisku nowe ergonomiczne kabiny do dalekobieżnej serii XF. Teraz obok kabiny Sleeper High Cab, dostępne są dwie inne Day Cab i pośrednia Sleeper Cab. Tym samym DAF XF doskonale wypełnia lukę między długodystansową serią XG, a dystrybucyjnymi XD.

Nic nie odda atmosfery targów IAA i ekscytacji towarzyszącej widokom najnowszych ciężarówek na żywo. Dlatego już teraz zapraszamy do ich odwiedzenia za dwa lata – bo co tyle są one organizowane. A póki co… zapraszamy do zapoznania się z ofertą DAF-a, w której już niebawem pojawią się także tegoroczne nowości.

Przejdź do paska narzędzi