elektryczny IVECO Daily

„Zero netto” i „Energy Blue” czyli IVECO na IAA 2022.

Zero netto – to nie nowy slogan reklamowy, ale obietnica, jaką marka IVECO złożyła całej branży transportowej podczas wrześniowych targów IAA Transportation w Hanowerze.

Oczywiście mowa tu o w pełni zeroemisyjnej gamie pojazdów użytkowych, którą producent obecnie oferuje i będzie oferował w niedalekiej przyszłości. I nie są to tylko włoskie przechwałki. Na imponującym stoisku o powierzchni 4300 m2 IVECO pokazało 17 ciekawych pojazdów z innowacyjnymi jednostkami napędowymi, a kolejnych 29 samochodów mogliśmy oglądać na ekspozycji zewnętrznej. Nie mogło obyć się także bez ciekawych premier, które miały na celu potwierdzenie, że transport zeroemisyjny w wykonaniu IVECO to fakt.

Najnowszy IVECO eDaily - w pełni elektryczny dostawczak oferowany jest w szerokiej gamie nadwozi – od furgonu, przez podwozie pod zabudowę, na minibusie skończywszy.

Pierwszą z nich była prezentacja najnowszego IVECO eDaily. Ten w pełni elektryczny dostawczak oferowany jest w szerokiej gamie nadwozi – od furgonu, przez podwozie pod zabudowę, na minibusie skończywszy. Szeroka gama dopuszczalnych mas całkowitych (od 3,5 do 7,2 tony), a także modułowe akumulatory trakcyjne o pojemnościach od 37 do 111 kWh, dają bardzo szerokie możliwości zastosowania.

IVECO na IAA 2022

Oczywiście nie sposób obiecywać zeroemisyjności – i to w pełnym portfolio – bez ekologicznych pojazdów dalekobieżnych. Także i takie już posiada IVECO w swojej ofercie. Dzięki współpracy z firmami Nikola Corporation i Hyundai Motor Company na stoisku włoskiej marki oglądaliśmy premierę w pełni elektrycznego ciągnika siodłowego Nikola Tre BEV przeznaczonego na rynek europejski. A że dekarbonizacja to także ogniwa elektryczne, pokazano przy okazji prototyp dalekobieżnej ciężarówki napędzanej paliwem wodorowym Nikola Tre FCEV 6×2.

Prototyp dalekobieżnej ciężarówki napędzanej paliwem wodorowym Nikola Tre FCEV 6x2.

Zdając sobie sprawę, że proces elektryfikacji taboru pojazdów ciężarowych potrwa jeszcze jakiś czas, IVECO wystawiło na swoim stoisku premierową wersję prawdziwego bohatera oszczędności, czyli opartą o konwencjonalny silnik wysokoprężny Cursor 13 o mocy 490 KM dalekobieżną wersję modelu S-Way o nazwie Fuel Hero. Pojazd jest tak skonfigurowany, by każdy jego posiadacz wymiernie odczuł oszczędności w spalaniu, które w jego przypadku sięgają aż 4%!

IVECO S-Way Fuel Hero - premierowa wersja prawdziwego bohatera oszczędności, oparta o konwencjonalny silnik wysokoprężny Cursor 13 o mocy 490 KM

Ekspozycja IVECO prezentowała także inne bardzo ciekawe aktywności marki. Chociażby szeroki wachlarz usług i rozwiązań dla klientów: IVECO Services, pojazdy z segmentu IVECO Bus ze sztandarowym modelem E-WAY, czy samochody Daily CNG i S-Way zasilanym gazem LNG.

Warto wspomnieć, że właśnie w Hanowerze premierę miała także nowa barwa logotypu producenta, podkreślająca ekologiczne aspiracje marki – od teraz jest nią kolor Energy Blue, zaś inspiracją i motywem przewodnim całego stoiska było odwrócone drzewo energii, na którym IVECO podkreślało swoje korzenie i rodowód sięgający takich marek jak: Fiat, OM, Lancia, Unic, Magirus, czy Pegaso. Dowodem na to były choćby trzy najnowsze pojazdy użytkowe nawiązujące do chlubnych tradycji sprzed lat. Pokazano więc edycję specjalną długodystansowego IVECO S-Way w wersji Turbo Star, czyli swojego poprzednika produkowanego w latach 1984-93 oraz dwa pojazdy IVECO Daily w wersjach Tigrotto (4×4) i Leoncino (eDaily w wersji vintage) nawiązujące swoją stylistyką do pojazdów marki OM z lat 50′ i 60′ ubiegłego wieku.

IVECO Daily Tigrotto (4x4) nawiązujący stylistyką do pojazdów marki OM z lat 50' i 60' ubiegłego wieku.

Cała aktywność marki na tegorocznych targach IAA podkreślała duże aspiracje producenta w ochronę środowiska naturalnego i dekarbonizację transportu kołowego. Wszystkie prezentowane pojazdy łączył nietuzinkowy design i nakierowanie na ekonomikę w ich eksploatacji. A do tego zapach włoskiej kawy – bezcenne 🙂  

Przejdź do paska narzędzi