Jakie Daily wybierali Polacy w 2022 r.?

IVECO Daily to jeden z najchętniej wybieranych pojazdów dostawczych w naszym kraju. Dlaczego? Powodów jest wiele. Po pierwsze, niezawodna, wypróbowana w rozmaitych zadaniach transportowych konstrukcja oparta na solidnej ramie. Po drugie, bardzo szeroka paleta ładowności i rozstawów osi. Po trzecie, dynamiczne, a jednocześnie oszczędne jednostki napędowe. Po czwarte, bogate wyposażenie poprawiające komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowcy. Po piąte… Można wymieniać tak długo, ale zamiast tego mamy… liczby.

IVECO Daily to pojazd charakteryzujący się jednym z najlepszych współczynników jakości i funkcjonalności do swojej ceny. Ktoś mógłby się zapytać: a jest na to wymierny dowód? Otóż tak i to nie jeden. W minionym roku samych tylko modeli Daily do 3,5 tony DMC sprzedano w naszym kraju 7116 sztuk, co stanowiło wzrost o 6,7% w stosunku do roku 2021, przy jednoczesnych spadkach sprzedaży innych producentów od -3,4% do prawie 50%. Jeśli zestawimy to z faktem, że model Daily to ponad 11% rynku wszystkich lekkich samochodów dostawczych, to jasno widzimy, że IVECO „coś” w sobie ma. To „coś” możemy doprecyzować i wskazać najbardziej popularne, a tym samym uznane przez klientów Grupy DBK konfiguracje.

Furgon czy podwozie?

W kategorii furgon czy podwozie, tak jak w poprzednich latach, tak i w roku 2022 wygrywa podwozie. Sprzedaliśmy ich aż 2212 sztuk, co oznacza, że 78% klientów Grupy DBK wybierało ten typ pojazdu. Furgony tak jak w latach ubiegłych to średnio 18% zamawianych samochodów, a konfiguracja na bazie kabiny brygadowej stanowiła 4% sprzedaży.

Furgon czy podwozie?

Manual czy automat?

Tu sytuacja jest bardzo ciekawa. Okazuje się, że zainteresowanie automatycznymi skrzyniami biegów systematycznie rośnie. Obecnie 37% sprzedawanych przez nas modeli Daily wyposażonych jest właśnie w taką przekładnię – to wzrost aż o 9% w stosunku do udziałów procentowych z roku 2021. Potwierdza to coraz większe zaufanie kierowców do ośmiobiegowej, automatycznej przekładni Hi-Matic, co jest jak najbardziej zrozumiałe, zważywszy na jej trwałość i precyzję działania.

Manual czy automat?

Jakie DMC?

W kategorii dopuszczalnej masy całkowitej lider jest jeden. To klasyczny wariant 35S, czyli model o DMC do 3,5 tony. W zeszłym roku stanowił on aż 56% wszystkich sprzedawanych przez nas pojazdów Daily z łącznej ilości 2810 sztuk. Z kolei 24% naszych klientów wybrała wersję ciężarową na podwójnych kołach tylnej osi 50C (675 szt.), a 14% celowało w najcięższy model C70. W tej kategorii trendy także są ciekawe. Obserwujemy stopniowe odchodzenie kupujących od pojazdów pośrednich tonaży i decydowanie się na albo pojazdy lekkie o DMC do 3,5 tony, albo pojazdy największe o DMC 7,2 tony przy ładowności ponad 5,3 tony.

Jakie DMC?

Jaki kolor?

Złośliwy powie, że na kolorze się nie jeździ i coś w tym musi być, bo 62% naszych klientów wybiera kolor biały (white IC 194). A wiecie jaki kolor jest drugi na podium? Ciemnoszary, u nas poetycko zwany Grigio Minerale. I o ile te dwa od wielu już lat są najpopularniejsze, tak w ostatnim roku na najniższym stopniu podium kolor żółty wyparł czerwony. W zeszłym roku 5% pojazdów Daily właśnie w kolorze ginestra yellow znalazło swoich nabywców. Jak nietrudno się domyślić, były to przede wszystkim podwozia pod zabudowę pomocy drogowej.

jaki kolor Daily?

A jaka zabudowa?

W tej kategorii z roku na rok widzimy spore przetasowania wynikające najprawdopodobniej ze zmieniającej się koniunktury rynkowej. W roku 2020 numerem jeden były furgony (19% sprzedaży), tuż za nimi plandeki (18%) i izotermy (17%). Dzieliły one wolumen sprzedaży mniej więcej w równych proporcjach. W roku 2021 skrzynie plandekowe wybierało już 26% klientów, furgony 17%, a podwozia bez zabudowy 13% kupujących. Na pozycję lidera w 2022 r. znowu wróciły furgony z udziałem 20% sprzedaży, na miejscu drugim uplasowały się „gołe” podwozia bez zabudowy (16% udziałów), a na trzecim zabudowy międzynarodowe (15%).

jaka zabudowa?

Jaki rozstaw osi? Krótki, a może długi?

Jak pokazuje życie, nasi klienci od wielu już lat wybierają dłuższe modele. Tym najbardziej pożądanym jest Daily z rozstawem osi 4100 mm. Stanowi on aż 55% wszystkich sprzedanych pojazdów. Drugie miejsce zajmuje Daily o rozstawie osi 4750 mm z 17% udziałem w sprzedaży, a trzecie najdłuższa z oferowanych wersji o rozstawie osi 5100 mm (8% udziału).

Jaki jest więc statystyczny Daily wybierany przez statystycznego Kowalskiego?

W oparciu o powyższe informacje śmiało możemy wywnioskować, że jest nim IVECO Daily do 3,5 tony DMC, automat, biały, furgon o rozstawie osi 4100 mm.

Przejdź do paska narzędzi