Grupa DBK wspiera najlepszych Młodych Mechaników

Tegoroczna XI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników za nami. Jednym z partnerów tego wielkiego wydarzenia była Grupa DBK, która nie tylko w sposób szczególny wspierała kategorie Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych oraz Mechanik Zawodowy, ale także dzieliła się wiedzą ze wszystkimi uczestnikami i odwiedzającymi Targi Techniki Motoryzacyjnej.

Prawie 60 tys. osób odwiedziło hale Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas tegorocznej edycji Targów Techniki Motoryzacyjnej oraz Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce. Liczne wydarzenia już po raz kolejny przyciągnęły motopasjonatów nie tylko z naszego kraju, lecz także z praktycznie całej Europy. Od jedenastu lat jednym z elementów tego wydarzenia są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, których celem nagrodzenie najlepszych mechaników w Polsce, ale również zwrócenie uwagi na możliwości, jakie oferuje ten zawód.

Tegoroczna edycja na etapie eliminacji przyciągnęła 3300 dwuosobowych zespołów uczniowskich, które pod koniec marca rywalizowały o miejsce w finale. Warto podkreślić, że to niemal dwa razy więcej kandydatów niż w roku ubiegłym, co świadczy o rosnącej randze tego wydarzenia. W ścisłym finale zawodnicy rywalizowali w kategoriach Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy oraz Mechanik Zawodowy.

Finały XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Po raz pierwszy w gronie partnerów Mistrzostw znalazła się Grupa DBK. Eksperci z serwisów DBK Truck Center przygotowali zestawy pytań egzaminacyjnych, a także konkurencje finałowe w ramach kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i Mechanik Zawodowy. Dodatkowo uczestnicy Mistrzostw otrzymali przygotowane przez naszych ekspertów praktyczne Podręczniki Młodego Mechanika z zakresu mechaniki pojazdów ciężarowych.

– Każdy młody mechanik zastanawia się, czy jego umiejętności wystarczą do naprawy wszystkich pojazdów i czym te pojazdy się różnią. Samochody ciężarowe ze względu na swą charakterystyczną budowę, znaczne gabaryty, dużą masę, rodzaj i sposób przewożonego ładunku są pojazdami specyficznymi, mogącymi sprawić wiele trudności podczas wykonywania nawet najprostszych czynności naprawczych. Ich ogólny układ konstrukcyjny jest podobny, a budowa wynika przede wszystkim z rozmieszczenia głównych podzespołów. Podręcznik to zestaw wskazówek, które pomogą przygotować się do praktyk w zawodzie mechanika pojazdów ciężarowych. Pozwoli on poznać samochód ciężarowy od strony mechanicznej. – powiedział Marcin Żaak, Koordynator Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK.

W oparciu o Podręcznik Młodego Mechanika, przygotowaliśmy zestaw pytań do testów kwalifikacyjnych, z którym zmierzyli się uczestnicy półfinałów. Podczas konkurencji dla kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i Mechanik Zawodowy zespół naszych ekspertów weryfikował wiedzę teoretyczną i praktyczną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu mechaniki pojazdów ciężarowych. Istotne było dla nas to, czy taki młody motopasjonata potrafi nie tylko wymienić elementy hydraulicznego układu hamulcowego czy podzielić skrzynie biegów ze względu na sposób sterowania. Ważne było przede wszystkim to, czy rozumie zastosowanie poszczególnych mechanizmów w pojazdach ciężarowych. – powiedział Marcin Żaak, Koordynator Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK.

Ciekawostką jest fakt, że reprezentacji Grupy DBK nie zabrakło również wśród zawodników. Na podium w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, znalazł się Piotr Żelawski, praktykant z DBK Truck Center Opole, który zajął 2 miejsce! W ścisłym finale w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych znaleźli się także praktykanci z serwisów w Rudzie Śląskiej (Bartłomiej Nowak),  Gdańsku (Mikołaj Richter, Franciszek Butowski), Krakowie (Piotr Boroń), Szczecinie (Wiktor Kotorowski, Maksymilian Golański, Adam Kunowski i Gracjan Szymański) oraz Toruniu (Mateusz Ługiewicz i Piotr Dankowski). Z kolei w kategorii Mechanik Zawodowy w finale znaleźli się mechanicy z DBK Truck Center w Rudzie Śląskiej (Robert Małolepszy) oraz Warszawie (Mateusz Milewski i Jarosław Nawara). To dowód na naprawdę wysoką jakość kształcenia mechaników w Grupie DBK.

Podczas finałów, z rąk Adriana Dekowskiego, Prezesa V8Team, Organizatora Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, otrzymaliśmy wyróżnienie dla Grupy DBK jako firmy odpowiedzialnej społecznie, za wkład edukacyjny i ekspercki włożony w przygotowanie tegorocznej edycji mistrzostw.

Nasi eksperci od wielu już lat szkolą przyszłych młodych mechaników, wyposażają ich w fachową wiedzę i pomagają w rozwijaniu pasji. Nasi praktykanci na co dzień zdobywają doświadczenie w autoryzowanych serwisach Grupy DBK, uczą się zawodu od najlepszych mechaników w branży oraz pracują ze światowymi markami producentów pojazdów i rozwiązań dla branży transportowej, jak m.in.: DAF, IVECO, MAN, KÖGEL oraz wieloma innymi, co przynosi efekty – powiedziała Anna Kolecko, Specjalista ds. Komunikacji i PR w Grupie DBK.

Zobacz film z podsumowania finałów:

Materiał pochodzi z: Akademia Młodego Mechanika

Finały XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbyły się w dniach 7-9 kwietnia 2022 r. Organizatorami Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerem strategicznym Mistrzostw jest PLATINUM ORLEN OIL. Partnerami Mistrzostw są: FILTRON, Grupa Topex, NEO Tools, GRAPHITE, VARTA, ZF Aftermarket, TRW, SACHS, febi bilstein, John Deere, TÜV SÜD Polska, BOŚ Bank, PRE Biel, Overcome, Google For Education, GoCloud.pl, Dell Technologies, RNEW, Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Briggs&Stratton, Chabin, Grupa DBK, TEC 2000, 3MM Racing, Yamaha, Pit Bike, LOCO, LCO, Yanosik, Yanosik Warsztaty, Fortus Auto, Targi Techniki Motoryzacyjnej, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena, Duda Garage, Duda Motorsport, Hydrogen Poland, PACTT, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Patronem medialnym edukacyjnym wydarzenia jest Librus.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników objęte zostały patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP, ARiMR, KRUS, KOWR, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodowych.

Gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli się w ścisłym finale! Dziękujemy opiekunom drużyn, którzy od wielu już lat szkolą przyszłych młodych mechaników, wyposażają ich w fachową wiedzę i pomagają w rozwijaniu pasji. Do zobaczenia za rok!

Chcesz nauczyć się zawodu w autoryzowanym serwisie Grupy DBK?
Czytaj więcej >>

Zobacz galerię foto:

Przejdź do paska narzędzi