Wynajem pojazdów ciężarowych i dostawczych – aktualna sytuacja, trendy, zmiany. Wypowiedź Łukasza Chylińskiego, dyrektora zarządzającego DBK Rental, magazyn „Transport Manager”, 06.2018r.

 

Wynajem pojazdów – jak rozwija się polski rynek w tym obszarze?

Rynek wynajmu długoterminowego w Polsce, podobnie jak cały rynek samochodów użytkowych, rozwija się dynamicznie i odnotowuje duże wzrosty – rośnie konwersja ze standardowych form finansowania na rzecz wynajmu.

Ponadto obserwujemy coraz większe zainteresowanie wśród przewoźników taką formą finansowania, którzy doceniają jej elastyczność oraz gwarancję bezpieczeństwa, co dziś jest niezwykle istotne. 

Jak można podsumować rynek w 2017 r. i jak zapowiada się obecny rok?

Analizując wyniki z I kwartału, należy dojść do wniosku, iż wolumen pojazdów wzrośnie lub przynajmniej utrzyma się na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dynamika wzrostu jest na podobnym poziomie, który osiągnęliśmy w ubiegłym roku – swoją drogą do tej pory najlepszym w historii naszej działalności. Na ten moment posiadamy w swojej flocie blisko 2000 pojazdów i planujemy dalszy rozwój naszej oferty, którą w ostatnim czasie wzbogaciliśmy o segment lekki, pojazdy dystrybucyjne oraz specjalistyczne.

Ubiegły rok zakończyliśmy dobrym wynikiem. Liczymy, że w najbliższym czasie ten wzrostowy trend będzie się utrzymywał wraz ze wzrostem świadomości zalet tej usługi wśród polskich firm transportowych, co dodatkowo nada dobrego tempa dla rozwoju wynajmu. Stale obserwujemy rynek i odpowiednio reagujemy na potrzeby naszych klientów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest sprzyjająca, jednakże mamy na względzie dynamikę zmian zachodzących w całej Europie, stąd staramy się twardo stąpać po ziemi i konsekwentnie realizować naszą strategię.

Co decyduje o wyborze przez właściciela firmy transportowej wynajmu zamiast leasingu, kredytu lub zakupu za gotówkę pojazdu? Jakie korzyści wiążą się z wynajmem?

Wśród korzyści finansowych z pewnością możemy wymienić stałe koszty utrzymania, które podczas trwania kontraktu są niezmienne. Ułatwia to właściwie budżetowanie przedsiębiorcy oraz minimalizuje ryzyko, gdyż wszelkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu (serwis, opony, ewentualne awarie) pozostają w gestii firmy świadczącej usługi wynajmu. Pojawia się coraz więcej zwolenników tego produktu ze względu na jego elastyczność. Wynajem to także mniej pracy administracyjnej dla firmy – w ramach kontraktu właściciel otrzymuje jedną comiesięczną fakturę, w której zawierają się wszystkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu (usługi serwisowe, podatki, ubezpieczenie). Ponadto podczas usługi przejmujemy pełną opiekę nad flotą, ściągając z firmy transportowej dodatkowe zadania. Naszym klientom gwarantujemy dedykowane osoby do obsługi pojazdów, które służą pomocą w kwestiach techniczno-serwisowych przez 7 dni w tygodniu 24h na dobę kontaktując się z kierowcami w sytuacji pojawienia się ewentualnych problemów. Istotną korzyścią przemawiającą za wynajmem jest brak problemu z późniejszą odsprzedażą pojazdu. W momencie zakończenia kontraktu klient przekazuje nam użytkowany pojazd i może wynająć kolejny nowy pojazd.

Czy są sytuacje, kiedy nie warto wynajmować?

Nie, gdyż wynajem pojazdów charakteryzuje się dużą elastycznością – każdemu przedsiębiorcy możemy przygotować ofertę, która jest skrojona pod jego potrzeby i możliwości biznesowe. To optymalne rozwiązanie dla każdej firmy – zarówno przy umowach jak i opłatach możemy zaproponować naszym klientom wiele wariantów. Typ wynajmu, w którym specjalizujemy się i wielu klientów z takiej opcji korzysta, to wynajem „długokomfortowy”, co oznacza, iż jest dostosowany pod potrzeby naszych klientów, zarówno w zakresie marek i typów pojazdów, wyposażenia, zakresu usług wchodzących w skład pakietu czy czasu trwania umowy.

Czy rośnie wśród polskich przewoźników świadomość tego, że nie zawsze trzeba mieć narzędzie służące do zarabiania pieniędzy – w tym przypadku pojazdów użytkowych?

Z każdym rokiem obserwujemy coraz większe przekonanie do wynajmu pojazdów wśród polskich przewoźników. Wzrasta świadomość korzyści, które mogą zyskać dla swojego biznesu, korzystając z tej usługi. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z dystansem wobec takiej formy finansowania oraz tendencją do posiadania własnej floty – dziś właściciele firm transportowych coraz częściej decydują się na kompleksowy wynajem, który odciąży ich z dodatkowych, zazwyczaj nieprzewidzianych kosztów.

 

Przejdź do paska narzędzi