Ciągniki, dostawczaki, naczepy i agregaty chłodnicze z jednego źródła

 

Na łamach tygodnika i portalu internetowego Truck.pl ukazał się artykuł prezentujący najnowsze trendy w branży chłodni i pojazdów izotermicznych. Znajdziemy tutaj przegląd najnowszych produktów, które napędzają rynek przewozów chłodniczych. Materiał wyjaśnia także, jakie rozwiązania techniczne, konstrukcyjne oraz wyposażenie są obecnie pożądane prze nabywców i użytkowników.

W artykule znajdziemy komentarz Jacka Błaszkowskiego, Kierownika ds. Szkoleń i Sprzedaży Podwozi w Grupie DBK na temat ciężarowych podwozi pod zabudowy chłodnicze i izotermiczne, Jarosława Gromali, Dyrektora Telemarketingu i Sprzedaży Pojazdów w Grupie DBK na temat pojazdów dostawczych wersji chłodnia i izoterma, Daniela Kozikowskiego, Dyrektora Pionu Sprzedaży Naczep Kögel w Grupie DBK na temat naczep typu chłodnia oraz Tomasza Feliga, Menadżera Produktu Agregaty Chłodnicze w Grupie DBK, prezentującego zaawansowane systemy chłodnicze firmy Daikin.

Podwozia marki DAF pod zabudowy chłodnicze i izotermiczne

W artykule przedstawiono nowości w ofercie Grupy DBK, zwracając szczególną uwagę na rozwój technologiczny i wyposażenie. Jacek Błaszkowski, Kierownik ds. Szkoleń i Sprzedaży Podwozi, podkreślił wydajność i komfort nowych ciężarówek DAF XF/XG oraz XD, wyróżniających się niskim zużyciem paliwa oraz nowoczesnymi kabinami. Nowością jest także agregat chłodniczy na prąd, opracowany przez Grupę DBK we współpracy z Ecoterm, Addvolt i Dhollandia, który charakteryzuje się bezemisyjną pracą i oszczędnością paliwa.

Jak zwraca uwagę Jacek Błaszkowski, pojazdy chłodnicze pracują na różnych dystansach. Jeżeli chodzi o dystans długi, to firma oferuje gamę pojazdów DAF XF/XG (ciągniki do współpracy z naczepami chłodniami oraz zabudowane podwozia, najczęściej z przyczepą). – Wyróżnia je przede wszystkim komfort oraz niskie zużycie paliwa dzięki nowym aerodynamicznym kabinom i zmodernizowanym układom napędowym – zapewnia Jacek Błaszkowski. W segmencie dystrybucji nowością są pojazdy gamy XD. Wniosły one do tej branży komfort (wyciszenia wnętrza, wyposażenie), dostępny do tej pory tylko w sprzęcie do długich dystansów. Ponadto, lub właściwie przede wszystkim, pojazdy te wyznaczają nowe standardy bezpieczeństwa, jak i wygody użytkowania w zatłoczonych centrach miast, gdzie zmuszone są często szybko manewrować.

Pojazdy lżejsze z gamy XB (następca LF) otrzymały przede wszystkim zmodernizowany układ napędowy z automatyczną skrzynią biegów ZF POWERLINE. Pojawiają się nowe grupy nabywców. – Da się zauważyć, że niektórzy producenci żywności, w jakiejś części wracają do własnego transportu – mówi Jacek Błaszkowski. Pojawiło się również kilku przewoźników leków. Jest to odmienna specyfika od żywności, nie wymaga się tam temperatur -20°C (raczej lekko na plusie), a lekkie tzn. 18-tonowe pojazdy mają bardzo długie (niespotykane wcześniej w tej klasie) zabudowy, ponieważ przestrzeń, a nie ładowność jest wykładnikiem.

Absolutną nowością Grupy DBK (wspólny projekt z firmami ECOTERM i ADDVOLT), idącą z duchem czasów, jest demonstracyjny DAF XD 450 z hybrydowym układem chłodniczym przygotowany przez Grupę DBK wraz z firmami Ecoterm, Addvolt i Dhollandia. Układ zawiera napędzany energią kinetyczną pojazdu generator oraz wydajny powerbank. Umożliwia to oszczędzanie paliwa, które musiałoby zasilać diesel agregatu, ale przede wszystkim dzięki baterii agregat pracuje bezemisyjnie w centrum miasta, np. w czasie rozładunku, jak również w trakcie obowiązkowych pauz w podróży.

Jakich konkretnie pojazdów chłodniczych i izotermicznych poszukują przewoźnicy? Jakie rozwiązania techniczne, konstrukcyjne, wyposażenie są pożądane obecnie przez nabywców takiego sprzętu? – W dobie dekarbonizacji, ograniczeń dostępu pojazdów spalinowych do centrów miast, część dystrybucyjna tego rynku jest zainteresowana pojazdami w pełni elektrycznymi, ponieważ w tej chwili (a już na pewno przypadku pojazdów DAF) zasięgi sięgają nawet 500 km. Są tu jednak inne wyzwania, pierwszym jest wysoka cena (elektryczna ciężarówka z sensowną ładowarką kosztuje 3 razy tyle, co tradycyjna). Kto z nas chciałby kupować np. mięso, ryby, wędliny jeszcze o 20 % drożej przy i tak rosnących cenach… Drugim wyzwaniem jest niedostosowana sieć energetyczna, w wielu przypadkach wykluczająca otrzymanie zezwolenia na przyłącze ładowarki (ciężarówka to nie Tesla). Natomiast są to zmiany nieuniknione i wierzę, warunki do tego typu rozwiązań dostosują się do rynku w ciągu najbliższych, maksymalnie 10 lat. – zauważa Jacek Błaszkowski.

IVECO Daily w wersji chłodnia i izoterma

Jarosław Gromala, Dyrektor Telemarketingu i Sprzedaży Pojazdów, zwrócił uwagę na popularność chłodni marki IVECO, które łączą innowacyjne rozwiązania technologiczne z bogatym wyposażeniem. Modele te, dostępne w różnych tonażach, są przystosowane do nadchodzących zmian w przepisach dotyczących tachografów.

Chłodnie marki IVECO nieprzypadkowo cieszą się uznaniem w branży. Kluczem do tego sukcesu jest kombinacja innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz bogatego wyposażenia, które odpowiadają na aktualne potrzeby rynku. – W ofercie Grupy DBK posiadamy szeroką gamę dostępnych pojazdów, od modeli o DMC 3,5 t, przez 5,2 , aż po 7,2 tony. To rozwiązanie zdaje się być odpowiedzią na oczekiwania klientów, zwłaszcza w kontekście nadchodzących zmian w przepisach dotyczących tachografów. Jednak to, co w mojej opinii naprawdę wyróżnia chłodnie IVECO, to decyzja o implementacji silnika o pojemności 3 litrów. W porównaniu z konkurencyjnymi markami, które często oferują silniki o pojemności 2.0 czy maksymalnie 2,3 litra, IVECO postawiło na wytrzymałość i trwałość. Silnik oparty na łańcuchu, bardziej żywotny w eksploatacji, daje klientom pewność, że pojazd poradzi sobie z większymi przebiegami, a jednocześnie będzie zużywał mniej paliwa – co przekłada się na niższe koszty eksploatacji (przy większych ładunkach zrobi większe przebiegi i mniej spali, jedna turbina). Takie samochody chętnie zamawiają hurtownie mięsne i nabiałowe, przetwórstwo mięsne, firmy transportowe świadczące usługi przewozu towarów w niskich temperaturach dla przetwórstwa jak i leków.

Obserwujemy wzrost w przewozach leków, klienci przesiadają się na nasze pojazdy z silnikami 3.0, ponieważ te auta osiągają duże przebiegi w transporcie międzynarodowym a konkurencja z mniejszymi silnikami nie daje im już trwałości przy przebiegach powyżej 300 tys. km – mówi Jarosław Gromala. Klienci jeżdżący na pojazdach do 3,5 dmc, będą szukać większych tonaży, ze względu na zmiany przepisów wchodzących w 2026 roku – tachografy. Klienci już przesiadają się na modele o DMC 7,2 t, aby spróbować transportu na prawo jazdy kat C. I jest to o tyle ciekawa alternatywa, że nie muszą kupować od razu drogiego ciągnika siodłowego lub solówki. Niski koszt zakupu i koszty paliwa, ceny przeglądów, które są takie same jak w autach do 3,5 tony skłaniają ich do zmiany i wyboru wyższego tonażu. Z obserwacji przedstawiciela Grupy DBK wynika, że przewoźnicy często wybierają standardowe zabudowy izotermiczne 0-5 stopni lub chłodnie do -20 stopni w dystrybucji, od 5 do 8 palet. Przewóz leków to specjalistyczne zabudowy, dwutemperaturowe z wydajnymi agregatami, specjalnymi zabezpieczeniami i zamknięciami. – Widzimy zwiększenie sprzedaży pojazdów lepiej wyposażonych w kierunku wygody kierowcy – dodaje J. Gromala.

Naczepy chłodnicze marki Kögel

Daniel Kozikowski, Dyrektor Pionu Sprzedaży Naczep Kögel, przedstawił trwałe naczepy, wyróżniające się innowacyjnymi rozwiązaniami antykorozyjnymi i efektywnością energetyczną. Nowością jest naczepa Kögel eCool, z elektrycznym agregatem chłodniczym i osią rekuperacyjną, tworząca „zieloną energię”.

Jak zwraca uwagę Daniel Kozikowski, wyróżnikiem produktów z czerwonym logo jest trwałość, osiągana m.in. dzięki stale udoskonalanym zabezpieczeniom antykorozyjnym – Kögel zabezpiecza wszystkie produkowane naczepy antykorozyjnie systemem KTL Nano Ceramic – przypomina nasz rozmówca. To najnowocześniejsza i najlepsza powłoka, dająca gwarancję długoletniej bezproblemowej eksploatacji nawet w przypadku zastosowań sprzyjających korozji, takich jak transport kontenerów morskich. Wart podkreślenia jest wkład firmy z Bawarii w rozwój naczep chłodniczych. To właśnie Kögel w 1961 roku, jako pierwsza marka, zaprezentował naczepę-chłodnię wykonaną w całości z tworzyw sztucznych, a w 1976 roku pierwsze naczepy-chłodnie o samonośnej konstrukcji. Najnowszym produktem w ofercie jest naczepa chłodnicza Kögel eCool z serii Kögel Cool – PurFerro Quality, której agregat chłodniczy jest zasilany wyłącznie elektrycznie i nie powoduje emisji CO2. Zasadniczym elementem naczepy Kögel eCool jest oś rekuperacyjna. Generator elektryczny w osi naczepy przetwarza energię kinetyczną podczas jazdy i buforuje ją jako energię elektryczną w akumulatorze naczepy. Energia elektryczna jest następnie wykorzystywana do napędzania elektrycznego agregatu chłodniczego. Na dachu nadwozia znajdują się ogniwa słoneczne. W ten sposób naczepa sama wytwarza „zieloną energię”.

Naczepy Kögel SVT wyróżniają się bardzo dobrymi współczynnikami izolacji. Wpływa to znacząco na obniżenie zużycia paliwa przez agregat chłodniczy, a co się z tym wiąże niższą emisję CO2. – Obecnie da się zauważyć coraz większe zainteresowanie chłodniami multi-temperaturowymi, posiadającymi dwie niezależne komory chłodzenia, oddzielone ścianą grodziową – mówi Daniel Kozikowski. – Dodatkowo w swojej ofercie posiadamy naczepy izotermiczne serii Kögel BOX, cieszące się bardzo dobra opinią użytkowników. Naczepy chłodnicze Kögel wyposażone są seryjnie w telematykę posiadającą wiele użytecznych funkcji, między innymi monitowanie temperatury oraz wilgotności w czasie rzeczywistym. Dane takie są często niezbędne zleceniodawcom w celu kontroli jakości przewozu towarów.

Oprócz trwałości i funkcjonalności Kögel stawia na łatwość obsługi naczepy. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę komfort pracy kierowcy, który z narzędziem, jakim jest naczepa ma do czynienia przez długie godziny, a nawet lata. Kögel Cool może być wyposażona w trzy funkcyjne światła na portalu oraz oświetlenie wnętrza z wykorzystaniem listew LED. To zapewnia lepszą ochronę kierowcy i ładunku, a procesy załadunku i rozładunku czyni łatwiejszymi. Na wygodę eksploatacji wpływa też aluminiowa podłoga – typu wanna. Dzięki temu rozwiązaniu czyszczenie obszaru podłogi jest łatwiejsze, co zapewnia lepszą higienę. Ponadto taka konstrukcja zapobiega przenikaniu wilgoci do elementów nośnych, a to oznacza dłuższe życie pojazdu i niższe koszty serwisu. Kluczowe elementy obsługiwane przez użytkownika, w tym system mocowania ładunku czy też drzwi są zoptymalizowane pod kątem łatwości obsługi.

Agregaty chłodnicze Daikin/ Zanotti

Tomasz Feliga, Menadżer Produktu Agregaty Chłodnicze, zaprezentował zaawansowane rozwiązania chłodnicze firmy Daikin, która w 2016 r. przejęła firmę Zanotti. Połączenie kompetencji tych dwóch firm stworzyło jednego z czołowych graczy w europejskim przemyśle chłodniczym. Produkty te, dzięki łatwości obsługi, cichej pracy i kompatybilności z telematyką, spełniają europejskie standardy transportu produktów farmaceutycznych. Wyróżniają się one także modelem Invisible dla dostawczych oraz modelami SFZ i Uno dla ciężarówek, które oferują wydajność i energooszczędność.

Rozwiązania chłodnicze Daikin/Zanotti zostały zaprojektowane, aby sprostać wymaganiom rynku europejskiego w zakresie transportu świeżych i mrożonych produktów. Jako autoryzowany przedstawiciel marki ZANOTTI w Polsce, oferujemy systemy chłodzenia dla różnych typów pojazdów – od dostawczych po ciężarowe. Produkty charakteryzują się łatwością obsługi i kontroli, cichą pracą, kompatybilnością z telematyką oraz spełnieniem standardów Komisji Europejskiej, dotyczących transportu produktów farmaceutycznych. Modele Invisible i Zero, zaprojektowane dla samochodów dostawczych, są dostępne dla pojazdów zarówno z napędem spalinowym, jak i elektrycznym. Invisible to niewidoczna jednostka, idealna dla tych, którzy cenią sobie oszczędność przestrzeni, podczas gdy seria Zero to elastyczne agregaty chłodnicze, które mogą być montowane na dachu lub przedniej ścianie nadwozia. Dla ciężarówek do 6,5 metra przeznaczone są modele SFZ. To sprawdzona konstrukcja, zoptymalizowana pod kątem energooszczędności, niskiego poziomu hałasu i łatwego w obsłudze transportu towarów w kontrolowanej temperaturze w średniej wielkości nadwoziach chłodniczych.

Agregaty są montowane na przedniej ścianie skrzyni i mogą być skonfigurowane z różnymi parownikami i wentylatorami. Kierowca ma możliwość monitorowania pracy jednostki w czasie rzeczywistym, w celu utrzymania przewożonego towaru w odpowiedniej temperaturze podczas całej podróży. Dla dużych ciężarówek przeznaczona jest seria Uno, napędzana własnym silnikiem wysokoprężnym. Dostępna jest w różnych wydajnościach chłodniczych, aby efektywnie transportować produkty w średnich i dużych autach ciężarowych. Modele Uno mogą być montowane na przedniej ścianie skrzyni lub pod nadwoziem.

Najnowsze osiągnięcie, Daikin Exigo E1500, jest innowacyjnym agregatem naczepowym, który korzysta z technologii inwerterowej, umożliwiając do 20% niższe zużycie paliwa. Cechuje go niski poziom hałasu w standardzie orz krótszy czas przestojów konserwacyjnych dzięki standardowemu okresowi międzyobsługowemu, wynoszącemu 3. – Serwisy Grupy DBK świadczą usługi montażu i konserwacji agregatów we wszystkich typach pojazdów – dodaje Tomasz Feliga. – Stosujemy oryginalne części zamienne, opracowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności i niezawodności. Zaletą dla klientów jest to, że podczas serwisów lub przeglądów pojazdów mogą jednocześnie wykonywać przeglądy i naprawy agregatów. Skraca to czas przestojów i eliminuje osobne wizyty w serwisach agregatów chłodniczych.

Perspektywa rynkowa

Grupa DBK zauważa rosnący popyt w branżach transportu żywności, farmaceutyków i innych towarów wymagających kontrolowanej temperatury. Następuje ewolucja w kierunku pojazdów elektrycznych i multi-temperaturowych rozwiązań chłodniczych, odpowiadających na zmieniające się potrzeby rynku.

Zapraszamy do lektury pełnego artykułu na Truck.pl, aby poznać szczegółowe informacje na temat najnowszych trendów i rozwiązań w branży chłodni i pojazdów izotermicznych.

Potrzebujesz takiego pojazdu bądź rozwiązania?

Przejdź do paska narzędzi