IVECO Daily w wersji chłodnia i izoterma

Przyglądając się wynikom sprzedaży pojazdów dostawczych w naszym kraju, widzimy wyraźnie ożywienie. Jednak kilka marek radzi sobie zdecydowanie lepiej niż pozostali. Jedną z nich jest IVECO ze swoim flagowym modelem Daily. Sprzedaż samochodu w roku 2021 podskoczyła o 88,6% i wyniosła na koniec września ponad 5000 sprzedanych pojazdów w wersji do 3,5 tony. W Grupie DBK aż 19% sprzedaży stanowią izotermy i chłodnie (więcej o tym jakie IVECO Daily kupują Polacy) . Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – bo to dobra baza pod tego typu zabudowy. 

Tu rządzi klient

Sprzedaż izoterm w Grupie DBK to około 17% całego asortymentu zabudów na bazie dostawczego IVECO. Tego typu pojazdy ustępują miejsca tylko furgonom i zabudowom skrzyniowym. To najczęściej auta, których parametry pozwalają na utrzymanie temperatury do 0 lub do -20 stopni Celsjusza. Bardzo często są one konfigurowane na specjalne życzenie kupujących i doposażane np. w mocowania ładunków listwami i drążkami rozporowymi, a nie pasami; wyższe listwy podłogowe, odporne na zrywanie przez wózki paletowe; izolowane windy stanowiące zamknięcie ładowni, co pozwala skrócić czas załadunku i rozładunku pojazdu; czy wreszcie montaż kanałów cieplnych rozprowadzających powietrze na całej długości zabudowy, co z kolei pozwala utrzymać temperaturę np. 5 stopni Celsjusza w całej ładowni.

Dość wyraźnym trendem jest zakup pojazdów o DMC większym niż 3,5 tony – czyli wariancie 70C z dopuszczalną masą całkowitą 7,2 tony i nośnością ramy 4700 kg. Samochód gabarytowo przypomina klasycznego dostawczaka, ale może przewozić dużo poważniejsze ładunki. W ten sposób klienci marki zmniejszają liczbę kursów potrzebnych do przewiezienia danej masy towaru oraz unikają mandatów za ewentualne przeładowanie. Dodatkowe atuty, to umiarkowane koszty zakupu i większa wytrzymałość całej konstrukcji. 

Drugim zauważalnym trendem jest wyposażenie zabudowy chłodniczej w agregat z dużym zapasem mocy chłodniczej. Pozwala to na łatwiejsze zachowanie odpowiedniej temperatury przewozu.

Wyspecjalizowany asortyment

Grupa DBK oferuje także wyspecjalizowane izotermy do transportu leków oraz chłodnie dla dużych sieci marketów. Ich konstrukcja znacząco odbiega od typowych zabudów tego typu. Składają się one np. z przesuwanych ściany i kurtyn termicznych, które pozwalają separować od siebie ładunki wymagające transportu w różnych temperaturach. W jednej komorze możemy utrzymywać np. temperaturę 5 stopni powyżej zera, a w drugiej -20. Chłodnie i izotermy do przewozu leków z reguły są zabezpieczane dodatkowymi mechanizmami, łącznie z monitoringiem ich otwierania.

Różnorodność oferty

Bogata oferta zabudów pojazdów Daily idzie w parze z dużym wyborem jednostek napędowych. Dla lżejszych pojazdów, rekomendowane są te o pojemności 2,3 litra (F1A) o mocach 116, 136 i 156 KM. Do tych większych np. o DMC 7,2 tony producent poleca jednostkę o pojemności 3,0 l (F1C) z mocami do wyboru: 160, 180 i 210 KM. Co ważne w ofercie znajdziemy także silnik na paliwo alternatywne CNG (sprężony gaz ziemny) o mocy 136 KM. Za przeniesienie napędu w przypadku Daily, odpowiedzialna jest ośmiobiegowa automatyczna przekładnia HI MATIC marki ZF. Jej atutami jest duża trwałość, zmniejszone zużycie paliwa, a także bardzo płynne i komfortowe dobieranie odpowiednich przełożeń. Może być ona konfigurowana zamiennie ze skrzynią manualną. Dla jednostki F1C o mocy160 KM producent zaleca tylko tę ostatnią.

Systemy bezpieczeństwa nie bez znaczenia

Warto wspomnieć, że za bezpieczne przewożenie ładunków w IVECO Daily odpowiedzialne są liczne systemy wspomagania kierowcy (ADAS). Dzięki systemowi zaawansowanego hamowania awaryjnego (AEBS) i systemie City Break Pro możemy uniknąć kolizji przy prędkości poniżej 50 km/h i zmniejszymy jej skutki w ruchu międzymiastowym. System Queue Assist pozwala ustawić bezpieczny odstęp do pojazdu poprzedzającego i wyhamuje on Daily, kiedy tylko zatrzyma się samochód jadący przed nami. Lekkie dodanie gazu sprawi, że znowu ruszymy. Kolejnym systemem, tym razem pomocnym w jeździe poza terenem zabudowanym, jest Tempomat Adaptacyjny. Po ustawieniu prędkości i odstępu od pojazdu poprzedzającego, system będzie samoczynnie utrzymywał zadane wartości nawet w przypadku, kiedy jadący samochód przed nami zwolni. Poza tym IVECO oferuje asystenta utrzymania pasa ruchu, system stabilizacji w przypadku bocznych podmuchów wiatru, system kontroli zjazdu ze wzniesienia (HDC), czy system Traction Plus, utrzymujący przyczepność pojazdu w każdych warunkach. 

Jak widzimy, IVECO oferuje wszystko, co potrzebne do przewozu ładunków w sposób bezpieczny w stabilnych temperaturach. To niezmiernie istotne choćby w dobie COVID, gdzie transport szczepionek obwarowany jest dodatkowymi obostrzeniami. Także i w takich sytuacjach Daily wydaje się jednym z najlepszych wyborów. 

Autor: Jarosław Gromala, Kierownik Działu Sprzedaży Pojazdów IVECO i Telemarketingu w Grupie DBK

Przejdź do paska narzędzi