Iveco Daily na międzynarodówce

IVECO Daily międzynarodówka

Sercem Włoch, a talentem świata obywatel – tak, i to bez cienia przesady, można określić IVECO Daily. Ten samochód świetnie sprawdza się w tzw. międzynarodówce, będąc przy tym nawet alternatywą dla samochodów ciężarowych z DMC 7,5 t. Dlaczego Daily daje radę? Stoi za tym wiele argumentów, a jednym z najmocniejszych jest właśnie jego… serce.

Niezawodność długodystansowca

240 tys. km, czyli sześć wycieczek dookoła równika w ciągu roku? To codzienność dla wielu samochodów dostawczych wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym. Aby na siebie zarobić te auta praktycznie „nie gasną”, tylko jeżdżą i jeżdżą… Teoretycznie jazda na długich dystansach, w stałym tempie to najzdrowsze środowisko pracy dla silnika, jego osprzętu i układu przeniesienia napędu, przede wszystkim ze względu na brak częstych rozruchów na zimno, a także mniejszą liczbę zmian biegów. Tyle teorii, w praktyce już nie zawsze jest tak różowo.

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do…

Unifikacja – to zjawisko, które jest coraz bardziej widoczne w przemyśle motoryzacyjnym. Dla producentów samochodów to lekarstwo na utrzymanie w ryzach kosztów, rosnących m.in. z powodu coraz ostrzejszych norm emisji spalin i konieczności stosowania, nawet w tanich samochodach, licznych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo czynne. Nic więc dziwnego, że producenci starają się zmaksymalizować efektywność wydatków poczynionych np. na opracowanie nowych jednostek napędowych. W efekcie te same silniki pracują zarówno w modelach marek budżetowych, jak i tych zaliczanych do segmentu premium. Analogicznie jest w przypadku samochodów dostawczych. Producenci mający w swojej ofercie 2-litrowe diesle stosują je zarówno w samochodach kompaktowych, SUV-ach, ale także w dostawczakach, w których pracują przecież pod dużo większym obciążeniem. Te jednostki oferowane są w wariantach różniących się mocą nawet dwukrotnie, np. 120 i 240 KM. Wyższe parametry nie są jednak osiągane przez gruntowne zmiany w budowie silnika, lecz dzięki oprogramowaniu i zastosowaniu podwójnego doładowania (tzw. biturbo). To podnosi wysilenie i poziom skomplikowania konstrukcji, a co za tym idzie zwiększa podatność na kosztowne i złożone awarie, które oznaczają jeszcze bardziej kosztowne przestoje.

Samochody dostawcze pracują w różnych warunkach i muszą sprostać różnym wymaganiom. Dlatego IVECO Daily ma tak szerokie możliwości konfiguracji, obejmujące nie tylko warianty podwozia czy ładowności, ale także jednostki napędowe. Do wyboru jest nie tylko moc, ale również rodzaj paliwa (diesel lub CNG), homologacja standardowa lub wzmocniona i co najważniejsze – pojemność silnika – 2,3 lub 3 litry, podczas gdy konkurencyjne marki mają w ofercie wyłącznie 2- lub 2,3-litrowe motory – wyjaśnia Michał Podzerek, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Grupie DBK. – Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować konfigurację IVECO Daily do potrzeb klienta. W lżejszych wersjach z powodzeniem da radę sprawdzona i doceniana za wydajność i trwałość jednostka 2,3-litrowa. Z kolei do długotrwałej jazdy z dużym obciążeniem, w tym także z przyczepą, polecamy silnik 3-litrowy – dodaje Podzerek.

pomarańczowe IVECO Daily 70C18HA8 międzynarodówka z ładownością 3560 kg

Dwa tygodnie na naprawę

– W naszej pracy stykamy się z opiniami na temat wszystkich marek samochodów dostawczych dostępnych na rynku. Część z nich to oceny klientów, a część to informacje od naszych mechaników. W serwisach Grupy DBK naprawiamy pojazdy wszystkich marek, więc nasi fachowcy nie tylko znają się na IVECO, ale wiedzą też co i kiedy się psuje w dostawczakach innych marek – tłumaczy Jarosław Gromala, Kierownik Działu Sprzedaży w Grupie DBK. – Użytkownicy jeżdżący w transporcie międzynarodowym wskazują, że silniki 2-litrowe nie radzą sobie z dużymi przebiegami. Przy czym duży przebieg oznacza coś zupełnie innego niż kilka czy kilkanaście lat temu. Dla silnika 2,0 granica to czasem nawet 200-300 tys. km – mówi Gromala.

Z czego wynika niższa trwałość nowoczesnych silników diesla? Odpowiedzią są doświadczenia mechaników i klientów. – W małych i wysilonych jednostkach, poddawanych wysokiemu obciążeniu często dochodzi do awarii świadczących o niskiej wytrzymałości układu korbowo-tłokowego, np. problemów ze szczelnością czy poważnych usterek turbosprężarek – tłumaczy Gromala. W przypadku samochodu użytkowanego w transporcie międzynarodowym, przebieg powyżej 200 tys. km osiągany jest często przed upływem gwarancji fabrycznej, jednak gwarancja nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów użytkownika.

Awaria silnika na gwarancji, to nie jest coś usuwanego w ciągu kilku dni. Jednostka musi być rozebrana, by zweryfikować przyczynę awarii, a więc potwierdzić odpowiedzialność producenta. Taki proces trwa co najmniej jeden, dwa tygodnie. W tym czasie samochód stoi bezproduktywnie, nie zarabia, kierowca nie pracuje, a koszty leasingu czy ubezpieczenia i tak trzeba pokryć – tłumaczy Michał Podzerek. Problemy z trwałością małych, wysilonych silników mają swoje potwierdzenie również w podejściu producentów do gwarantowanego odkupu pojazdów, czyli. tzw. buy backu. – Wiemy, że importerzy innych marek niż IVECO nie chcą wyceniać do gwarantowanego odkupu dostawczaków z przebiegami powyżej 250 tys. km. To oznacza, że producenci są świadomi tego, że ich modele z takim przebiegiem mogą wymagać kosztownych napraw, by oferować je na rynku wtórnym jako w pełni sprawne – dodaje Podzerek.

biały IVECO Daily międzynarodówka

Różnica w praktyce – trwałość silników

Jednostki napędowe dostępne w Daily nie są silnikami zaadaptowanymi z samochodów osobowych, lecz konstrukcjami od początku zaprojektowanymi z myślą o pracy pod maską auta dostawczego. To fundamentalna różnica między IVECO Daily, a konkurentami. To dostawczak zbudowany jak ciężarówka, przez konstruktorów doświadczonych w budowaniu samochodów użytkowych. Silniki oferowane przez IVECO to przemyślane i sprawdzone konstrukcje pozbawione chorób wieku dziecięcego.

Przykładem praktycznego podejścia inżynierów tej marki jest układ doładowania silnika. W IVECO Daily do osiągnięcia wysokiej mocy – nawet do 210 KM – potrzebna jest tylko jedna turbosprężarka, podczas gdy konkurenci często stosują dwie (tzw. biturbo), co jest rozwiązaniem bardziej podatnym na awarie i droższym w naprawie. Jednostki 2,3-litrowe dostępne są z homologacją standardową lub wzmocnioną (Heavy Duty). Silnik 3-litrowy standardowo ma homologację Heavy Duty, a dodatkowo może być fabrycznie dostosowany do spalania gazu ziemnego (CNG) i jest dostępny w konfiguracjach z pojedynczymi kołami tylnej osi.

Ponownie odwołując się do doświadczeń naszych klientów i serwisantów, bazując na praktyce, możemy potwierdzić, że silniki IVECO Daily używane w transporcie międzynarodowym są w stanie wytrzymać przebiegi rzędu 600-800 tys. km bez poważniejszych awarii. Oczywiście pod warunkiem rzetelnego, regularnego serwisowania – mówi Jarosław Gromala. – To sprawia, że popyt na międzynarodówkę IVECO Daily nieustannie rośnie. Po kolejne egzemplarze zgłaszają się nie tylko dotychczasowi użytkownicy, ale także przedsiębiorcy, którzy dwa czy trzy lata temu zdecydowali się na samochody innych marek. Klienci wiedzą, że na całkowity koszt użytkowania pojazdu wpływa nie tylko cena zakupu, lecz również jego niezawodność i trwałość. Wybierają Daily, bo wolą dostawczaka, który posłuży wiele lat i nie będzie ich zmuszał do częstych, nieplanowanych wizyt w serwisach – podsumowuje Podzerek.

IVECO Daily międzynarodówka w największej możliwej zabudowie plandekowej (DMC 7200 kg) z 210-konnym silnikiem 3.0 w automacie.

IVECO Daily międzynarodówka – wysoka masa korzyści 

Oczywiście, o tym, że dane auto sprawdza się w określonych zastosowaniach nie decyduje wyłącznie jednostka napędowa. Za popularnością IVECO Daily w transporcie długodystansowym stoi wiele innych argumentów. Są to przede wszystkim niezawodność, trwałość, możliwości przewozowe i komfort eksploatacji oraz wartość rezydualna. Trwałość gwarantuje konstrukcja. IVECO Daily międzynarodówka to samochód oparty na solidnej ramie zbudowanej z profili grubości 5 mm (w wersjach o najwyższej ładowności). Rama przekłada się także na możliwości przewozowe, w tym bezkonkurencyjną w segmencie DMC wynoszącą nawet 7,2t. Daily w takiej konfiguracji stanowi poważną alternatywę dla samochodów ciężarowych w klasie 7,5t DMC. Dzięki ramie, nawet przy bardzo długich zabudowach można zamontować windę załadowczą.

O możliwościach IVECO Daily najlepiej świadczą liczby. W wersji z pojedynczymi kołami tylnej osi, zabudowa może mieć szerokość 245 cm, co pozwala zabrać 12 europalet. Model 50C z DMC 3,5 i 5,2t oraz podwójnymi kołami, może zabrać dwie palety więcej. Najwięcej, bo 16 wchodzi do wersji 70C z DMC 7,2t – mówi Podzerek. – Z kolei napęd na tylną oś lepiej sprawdza się w jeździe z obciążeniem, a dodatkowo umożliwia większy kąt skrętu przednich kół, a więc łatwiejsze manewrowanie. Co więcej, w procesie konfiguracji Daily można wybrać przełożenie tylnego mostu, co jeszcze lepiej dostosowuje ten samochód do konkretnego zastosowania. W przypadku przednionapędowych modeli konkurencyjnych marek nie mamy takiej możliwości – dodaje.

O tym, że IVECO Daily jest gotowe na ciężką pracę świadczą przemyślane detale. Takie, jak lusterka fabrycznie przygotowane do zabudowy o szerokości 255 cm. To coś, czego nie uświadczymy w modelach konkurencyjnych producentów. – Ważną nowością jest też wzmocnione tylne zawieszenie. Praktycznie wyeliminowało stosowanie tylnych poduszek, ponieważ fabryczna konfiguracja daje radę i nie wymaga wzmacniania, które generuje koszty i kolejne kilogramy masy własnej – opisuje Podzerek.

Komfort przedsiębiorcy

Idealny samochód użytkowy powinien być komfortowy nie tylko dla kierowcy, ale też dla przedsiębiorcy. Wiedzą o tym inżynierowie IVECO. Tym, co się liczy w biznesie jest TCO, czyli całkowity koszt użytkowania. Wpływają na niego nie tylko spalanie, ale także wartość rezydualna pojazdu. – IVECO Daily bardzo dobrze, a może i najlepiej trzyma wartość na rynku wtórnym. Wspomniana wcześniej wysoka trwałość i niezawodność przekładają się na to, że Daily można sprzedać za bardzo dobre pieniądze nawet z przebiegami rzędu 500-600 tys. km. – tłumaczy Gromala.

Interwały międzyprzeglądowe określono na 50 tys. km lub dwa lata. Dwa lata trwa również fabryczna gwarancja, co ważne w „międzynarodówce” – bez limitu kilometrów. Nie mniej istotna jest usługa IVECO Assistance działająca w całej Europie. Przewidywalność kosztów serwisu można zagwarantować decydując się na kontrakty naprawczo-serwisowe na cały okres finansowania, co zabezpiecza przedsiębiorcę przed niespodziewanymi kosztami. A jeśli samochód zasygnalizuje problem, to z pomocą przychodzi usługa IVECO ON, pozwalająca na weryfikację niektórych błędów, kontynuowanie jazdy i kontrolę serwisową w dogodnym momencie.

IVECO Daily międzynarodówka to samochód oparty na solidnej ramie zbudowanej z profili grubości 5 mm (w wersjach o najwyższej ładowności)

IVECO Daily międzynarodówka – komfort kierowcy

To oni spędzają w trasie długie dni i tygodnie. To oni godzinami siedzą za kierownicą. Kierowcy, bo o nich mowa, potrzebują wygodnego i bezpiecznego środowiska pracy. Im dłuższe pokonują trasy tym większe ma to znaczenie. Z myślą o nich IVECO regularnie wprowadza do swoich modeli nowe rozwiązania. I tak coraz więcej Daily wyjeżdża na drogi wyposażone w bardzo wydajne światła LED, które sprawiają, że jazda po zmroku jest znacznie bezpieczniejsza i mniej męcząca. Kluczową zmianą dla kierowcy są zmodernizowane fotele. Wydłużono w nich siedziska, co zapewnia lepsze podparcie ud. Z kolei zastosowanie pianki z funkcją pamięci kształtu zmniejszyło obciążenie nóg, pleców i kręgosłupa. Konstrukcja ramowa pozwala nie tylko na montaż długiej zabudowy, lecz także części sypialnej za kabiną, co jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym niż. tzw. kurnik, montowany na dachu.

Ważnymi elementami wpływającymi na komfort pracy kierowcy są rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo czynne, w tym np. asystent jazdy w korku, doskonale współpracujący z docenianą, 8-biegową przekładnią automatyczną Hi-Matic. – Rosnąca popularność i uznanie jakim cieszy się międzynarodówka IVECO Daily , szczególnie w tych najbardziej wymagających zadaniach, to najlepszy argument za tym, by poważnie rozważyć zakup włoskiego dostawczaka. Nasi klienci dobrze wiedzą, co wybrać – konkluduje Jarosław Gromala.

Przejdź do paska narzędzi