Mechanik pojazdów ciężarowych – to brzmi dumnie

Z jednej strony sektor napraw pojazdów ciężarowych usilnie zabiega o pracowników – mechaników, elektromechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników. Z drugiej – proces kształcenia mechaników w Polsce opiera się głównie na edukacji pod kątem mechaniki pojazdów osobowych. Grupa DBK zabiega o to, aby to zmienić, czego efektem są liczne aktywności ze szkołami, ale również udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników.

W Grupie DBK każdy pracownik to inwestycja. Dlatego inwestujemy w szkolenia, stały rozwój kompetencji, ale również w dobrą, rodzinną atmosferę – mimo 1500 osób na pokładzie. Na co jeszcze może liczyć młody mechanik w Grupie DBK? O tym opowiedziała Anna Kolecko, Specjalista ds. Komunikacji, podczas półfinałów do Mistrzostwa Mechaników.

Pod koniec marca, tuż po półfinałach XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, na portalu etransport.pl, ukazał się wywiad z Adrianem Dekowskim, Prezesem firmy V8 Team, Organizatorem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Rozmówcy podjęli dyskusję na temat zainteresowania kategorią Mechanik Pojazdów Ciężarowych oraz samego procesu kształcenia młodych mechaników w Polsce:

Grupa DBK, duży dealer samochodów użytkowych, dołączył do grona partnerów Mistrzostw, co może świadczyć o potrzebie wzmocnienia sił serwisów pojazdów ciężarowych utalentowanym narybkiem. Mógłby Pan to skomentować?

W zeszłym roku udało nam się włączyć do Mistrzostw i Akademii Młodego Mechanika kategorię Młodego Mechanika Pojazdów Ciężarowych, co jest o tyle ważne, że w szkołach nie ma kształcenia o takim profilu. Grupa DBK bardzo mocno się włączyła w tym roku w realizację naszych przedsięwzięć. Miedzy innymi wspólne z ich specjalistami i instruktorami przygotowaliśmy swego rodzaju almanach, kompendium wiedzy dotyczącej serwisowania pojazdów ciężkich. Bardzo ważnym punktem tegorocznej edycji jest tzw. aktywne przejęcie do serwisu, co dotyczy każdej kategorii, a więc także pojazdów ciężarowych. Chodzi o to, aby młodzież dowiedziała się z czym będzie miała do czynienia wchodząc na rynek pracy. Aktywność i energia pracowników Grupy DBK na tym polu jest godna uznania. Tym bardziej, że jest to pierwszy uczestnik rynku pojazdów ciężarowych, który nawiązał z nami współpracę. Inne firmy z tego sektora widzą potrzebę wzmocnienia swoich zespołów o wykwalifikowanych pracowników serwisu, ale nie za bardzo chcą się włączyć w proces edukacji.

Jakie korzyści może wznieść Grupa DBK i inne firmy zajmujące się obsługa techniczną środków transportu z tego, że podejmą z Państwem współpracę?

Planujemy wprowadzenie rynkowej kwalifikacji cząstkowej mechanika pojazdów ciężarowych. Dzięki niej młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje, umiejętności rynkowe, które pozwolą im na podjęcie pracy w określonej specjalności (staną się specjalistami w danym zakresie, niezależnie od systemu edukacji). Jedną kwalifikację już wprowadziliśmy – mechanika pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a teraz chcemy pójść za ciosem i wypełnić edukacyjną lukę w obszarze tzw. wagi ciężkiej. A trzeba dodać, ze w naszym zasięgu jest 1260 szkół, w których wspólnie z naszymi partnerami propagujemy poszczególne specjalizacje w branży warsztatowej. Chcemy młodym ludziom  pokazać możliwe ścieżki kariery zawodowej, w tym wagę ciężką, która jest na pewno ciekawa i atrakcyjna, także w kontekście zarobków. Propagując tę wiedzę, „wyciągamy” ze szkół wszystkich tych, którzy już się interesują konkretnymi zagadnieniami i mają sprecyzowane plany na przyszłość, a także osoby wstępnie zainteresowane ścieżką kariery w branży warsztatowej. Oddajemy ich na rynek pracy i mogą trafić miedzy innymi do Grupy DBK.

To już 11 edycja mistrzostw. Jak w tym czasie zmienił się charakter i otoczenie pracy mechanika samochodowego pojazdów ciężkich? Wydaje się, że słowo „mechanik” jest już za mało wypełnione treścią…

To już nie jest mechanik w brudnym drelichu, wykonujący w wielu sytuacjach ciężką fizyczną pracę. Staramy się kształtować nowy wizerunek mechanika – człowieka o bogatej wiedzy i wszechstronnych umiejętnościach, optymalnie zarządzającego swoim czasem pracy i mającego także biznesowe podejście do działalności serwisowej. Ci ludzie na początku będą pracować u kogoś innego, ale z czasem, kto wie, mogą otworzyć własne warsztaty… Na razie, trochę z przymrużeniem oka, ale coraz bardziej poważnie rozważamy wprowadzenie do naszej działalności edukacyjnej nowej kategorii – mechanika IT. Dzisiejszy pracownik serwisu samochodowego musi umieć przeprowadzić szybką i trafną diagnozę, zidentyfikować usterkę, w czym pomaga mu sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie. Musi umieć z nich korzystać, znać dostępne połączenia i systemy…Chcemy iść w tym kierunku, w czym wspierają nas partnerzy technologiczni mistrzostw, między innymi Google for Education, DELL Technologies, Integra czy Texa. Chcemy wspólnie z nimi nauczyć młodzież diagnozować i naprawiać pojazdy, z naciskiem na te elementy, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Natomiast w kontekście wspomnianego wcześniej aktywnego przyjęcia do serwisu- chcemy młodym pokazać, z czym będą musieli się zmierzyć na początku swojej pracy zawodowej.

Na ile, dzięki Państwa inicjatywom, udaje się zwiększyć popularność zawodu mechanika?

Na pewno poprzez udział w Mistrzostwach Mechaników, czyli swego rodzaju igrzyskach, młodzi ludzie robią pierwszy krok na drodze ku zawodowej przyszłości. Jeśli się interesują daną specjalnością – mają okazję rozwinąć swoją pasję. Innymi słowy, jesteśmy obok i wspomagamy system edukacji zawodowej wraz z naszymi partnerami, z których wielu dysponuje nowoczesnymi technologiami mającymi zastosowanie we współczesnym warsztacie. Dzięki temu młodzież ma kontakt z nowoczesnymi urządzeniami, rozwiązaniami i produktami, co w szkole na ogólnie jest możliwe.

Z Adrianem Dekowskim rozmawiał Cezary Bednarski z etransport.pl. Cały materiał dostępny jest na stronie:

https://etransport.pl/wiadomosc,66530,mechanik_to_brzmi_dumnie.html

Chcesz nauczyć się zawodu w autoryzowanym serwisie Grupy DBK? Czytaj więcej >>

Przejdź do paska narzędzi