22 sierpnia, 2023
IVECO Daily lekki kontener
IVECO Daily – weź to na lekko
Czy wytrzymałość może być… wadą? Okazuje się, że czasami faktycznie może stać się nie lada problemem. Właśnie z tego rodzaju ciekawym kłopotem przez lata musiało mierzyć się IVECO w swoim modelu Daily. Ale to już historia. Dziś włoski dostawczak pokazuje, że w przypadku wytrzymałości nie ma miejsca na kompromisy, ale tych z powodzeniem można szukać gdzieś indziej.
IVECO Daily, dzięki solidnej konstrukcji opartej o mocną ramę-pełną, koła pojedyncze lub bliźniacze, wielopiórowe zawieszenie, tylni napęd z mostem, zyskał miano jednego z najbardziej wytrzymałych, ale również jednego z najcięższych w klasie. Z drugiej strony dzięki temu nawet pojazdy o DMC do 3,5 tony (cięższe od konkurencji o 40-60 kg) mogły udźwignąć dużo więcej niż nominalnie mówiły ich parametry. W konsekwencji owocowało to tym, że konstrukcja nagminnie była wykorzystywana ponadnormatywnie, będąc prawdziwym utrapieniem głównie dla producentów zabudów. Oczywiście miała tu zastosowanie zasada, że pojazd jest tak wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo. Właśnie nim była zabudowa, którą bardzo często opracowywano pod kątem lżejszych pojazdów, takich jak Fiat Ducato czy Renault Master.
W konsekwencji nie wytrzymywała ona dużych przeciążeń. Rozchodziła się, wyginała lub pękała, trafiając tym samym w trybie reklamacyjnym do producenta. Nic więc dziwnego, że musiały być one wzmacniane z myślą o modelu Daily. Skutkowało to jednak zwiększeniem masy całego pojazdu. I tu pozornie koło się zamyka. Jednak nie w przypadku IVECO! Ponownie z pomocą miała przyjść bardzo wytrzymała konstrukcja tego modelu. Dzięki niej producent opracował pojazd dostawczy o rozstawie osi 4100 mm mogący zabrać „na plecy” zabudowę mieszczącą po swojej długości 10, a potem nawet 12 europalet. Zbiegło się to z równoczesnym odejściem konkurencji od stosowania jednostek napędowych o wyższych pojemnościach. W konsekwencji nie tylko Daily stało się czołowym graczem w segmencie pojazdów do 3,5 tony DMC ze swoim 3 litrowym silnikiem, ale także pojawiło się we flotach długodystansowych. Tyle historii…
Teraz zabierzesz tonę ładunku
Zdając sobie sprawę, że lekkie pojazdy dystrybucyjne stanowią ważny segment rynku, IVECO podbija dziś stawkę, oferując model o DMC do 3,5 tony mogący zabrać na pokład nawet 1000 kg ładunku, czyli o około 200 kg więcej niż konkurencja i to w konfiguracji kontenera mieszczącego 8 europalet i windę o udźwigu 750 kg. Samochodem tym jest najnowsze Daily 35S16H. Pojazd ten został wyposażony w silnik o pojemności 3,0 litra i mocy 160 KM, który gwarantuje wysoką kulturę pracy, duży zapas mocy i komfort wieloletniej bezawaryjnej pracy. Takiej jednostki nie znajdziecie wśród konkurencji. Do tego „uszyta została na miarę” lekka i wytrzymała zabudowa kontenerowa o wymiarach wewnętrznych 4200 x 2100 x 2300 mm, czyli tzw. 8-ośmiopaletówka z windą stanowiącą zamknięcie ładowni.
Dotychczas taka konfiguracja pojazdu pozwalała na uzyskanie ładowności ok 800 kg. Jednak dzięki zastosowaniu w omawianej zabudowie specjalnej niskoprężnej pianki PET, którą umieszczono pod warstwami laminatu, przeprojektowaniu profili aluminiowych zewnętrznych oraz przebudowie portalu tylnego, zaoszczędzono w sumie około 180 kg. Natomiast dzięki dołożeniu podłogi kompozytowej zamiast sklejki, zyskano dodatkowe 50 kg. W rezultacie do tak skonfigurowanego pojazdu zapakujecie nie 800 a 1000 kg ładunku. Co to oznacza w praktyce?
Liczby nie kłamią
Po pierwsze to ponad 20% (czyli 200 kg) więcej ładunku zabranego w każdym kursie. Tu liczby nie kłamią: 200 kg więcej x 250 dni (tylko te pracujące w roku) = 50 000 kg (50 ton) – o tyle ładunku w ciągu roku zabierzecie więcej dzięki lżejszej zabudowie. Ale idźmy dalej: 50 ton x 4 lata (to typowy okres eksploatacji pojazdu, choć obecnie będzie on się jeszcze wydłużał) = 200 000 kg (200 ton) – tyle można przez te 4 lata przewieźć więcej, czyli więcej zarobić. Po drugie – zużycie paliwa. Przewożąc przez 4 lata o 200 kg więcej ładunku przy tym samym przecież spalaniu pojazdu konwencjonalnego (o ładowności 800 kg) przyjmijmy, że zaoszczędzimy minimum 1 litr oleju napędowego dziennie. Przy założeniu, że pojazd pokonuje 40 000 km rocznie i jeździ 250 dni w roku przez 4 lata, daje to liczbę 1 000 litrów. Pomnóżmy ją teraz przez średnią cenę paliwa, czyli 5,6 PLN, to da nam 5 600 PLN oszczędności. Przyznacie, że kwota ta robi wrażenie i z powodzeniem może pokryć wyższą cenę zakupu lżejszego kontenera.
Jak widać najnowszy Daily z silnikiem 3.0 na pełnej ramie w połączeniu z lekkim kontenerem to idealne rozwiązanie dla branży dystrybucyjnej. Z pewnością posłuży każdej firmie transportowej długie lata i stanowić będzie poważną konkurencję dla innych tego typu pojazdów na rynku. Zapraszamy do testów.