iveco daily ładowność

IVECO Daily i jego ładowność

Jaki samochód dostawczy ma największą ładowność? Odpowiedź na to pytanie nie zmienia się od lat. To IVECO Daily – dostawczak zaprojektowany jak ciężarówka – gotowy na najcięższe ładunki oraz najtrudniejsze wyzwania i to przez wiele lat. Twarda konstrukcja i duże możliwości oznaczają konkretne korzyści dla użytkowników tego modelu.

Masa argumentów – ile można załadować na dostawczaka?

Kluczową cechą IVECO Daily, determinującą jego możliwości, trwałość i zastosowania jest konstrukcja. To nie jest samochód dostawczy zbudowany jak osobowy – z samonośnym nadwoziem i silnikami zapożyczonymi z innych modeli marki. Daily od początku powstawał z myślą o ciężkiej pracy, konstruowany przez inżynierów i projektantów, mających doświadczenie w tworzeniu pojazdów ciężarowych. Zdecydowano się na konstrukcję opartą na ramie, której IVECO jako jedyna marka w tym segmencie, wierna jest do dziś. Konstrukcja ramowa daje wiodące w klasie możliwości przewozowe i to zarówno w kontekście wymiarów ładunku, jak i jego masy. Pozwala także na oferowanie klientom kompaktowych i lekkich (do 3,5 t DMC) wariantów, dostosowanych do eksploatacji w miastach czy w zastosowaniach, w których wysoka ładowność nie jest kluczowa.

iveco daily dmc

7 ton i on – na co pozwala konstrukcja IVECO Daily

Zarówno furgon, jak i podwozia z kabiną dostępne są w wersjach z rekordową w segmencie DMC. W przypadku furgonów to 7 ton, a podwozie z kabiną i ładunkiem może ważyć nawet 7,2 t. Tym samym IVECO Daily nie tylko zostawia rywali w tyle, ale stanowi także realną alternatywę dla samochodów ciężarowych w klasie do 7,5 t. Klasyczna ciężarówka ma większą masę własną niż Daily, a więc niższą ładowność efektywną. Jest też mniej poręczna i więcej spala. Tymczasem Daily z pojedynczą kabiną i kołami bliźniaczymi może „przyjąć” i co ważne – regularnie wozić nawet 4900 kg (licząc wraz z masą zabudowy). A gdyby potrzeby nagle się zwiększyły, można im sprostać podpinając przyczepę o masie do 3500 kg. Taki zestaw to sporo pracy dla jednostki napędowej i tu ponownie widać, że konstruktorzy IVECO myśleli o Daily, jak o samochodzie do ciężkiej roboty.

W takich zadaniach sprawdzi się 3-litrowy silnik, który może mieć nawet 210 KM i 470 Nm momentu obrotowego (więcej o tym jaki silnik wybrać do IVECO Daily). Te jednostki standardowo mają homologację Heavy Duty, co potwierdza, że są właściwym rozwiązaniem przy dużych obciążeniach. Wysoka ładowność oznacza, że na bazie Daily można zbudować warianty specjalistyczne np. wersję z HDS. Montaż żurawia oraz zabudowy nie „wyczerpuje” dostępnej ładowności. Na towar zostaje jeszcze sporo kilogramów.

iveco daily dmc

Możesz jeździć mniej

Bardzo szeroki wachlarz wersji sprawia, że w konfiguratorze IVECO Daily specjaliści Grupy DBK potrafią znaleźć wariant praktycznie dla każdego. Ramowa konstrukcja sprawdza się także, gdy nie chodzi o ładowność, lecz o dostępną przestrzeń. Bazując na ramie można zbudować bardzo długi furgon lub zamontować wielometrową zabudowę bez obaw o sztywność i trwałość pojazdu w kontekście długoletniej eksploatacji. Duża kubatura czy też długość skrzyni ładunkowej to realna korzyść dla przedsiębiorcy, który może przewieźć określoną ilość towaru, wykonując mniej przejazdów.

W przypadku furgonu największa dostępna przestrzeń to aż 19,6 m3. Można wybrać takiego kolosa zarówno z DMC do 3,5 t, jak i w cięższych wariantach – aż do 7 t DMC. Z kolei podwozie z kabiną, przy zachowaniu DMC do 3,5 t może mieć rozstaw osi sięgający 475 cm (model 50C), co przekłada się na możliwość zastosowania zabudowy o długości nawet 610 cm. Wybranie najcięższego wariantu (7,2 t DMC) oznacza, że rozstaw osi może wynosić nawet 510 cm, a długość zabudowy – 650 cm.

iveco daily maksymalne długości zabudowy

Sprawdź jakie IVECO Daily kupują Polacy >>

Przejdź do paska narzędzi