IVECO Daily 4x4

IVECO Daily 4×4

Gdzie człowiek nie może, terenowego Daily pośle.

Dużo jest na polskim rynku pojazdów dostawczych z możliwością ich wyposażenia w napęd na wszystkie koła. Jednak czy zapewniają one te same właściwości terenowe? Z pewnością nie! Specjalista i fachowiec jest tylko jeden. To nowe IVECO Daily. A co przemawia za takim stwierdzeniem?

Choćby konstrukcja na pełnej ramie, która zapewnia sztywność pojazdu, co jest kluczowe dla samochodów muszących sobie radzić w trudnym terenie. Dodajmy do tego niezawodny i sprawdzony silnik 3.0 o mocy 180 KM, szeroki zakres DMC od 3,5 tony do 7 ton i mamy doskonałą bazę pod wyspecjalizowany samochód do zadań specjalnych.

Jednak to nie wszystkie zalety tego pojazdu. Można go kupić jako podwozie pod zabudowę (od 3,5 do 7 ton) z kabiną zwykłą lub brygadową 3+4, które zapewni ładowność do 4000 kg (bez zabudowy), przy rozstawach osi od 3480 do 4175 mm, lub jako furgon od 5500 kg do 7000 kg DMC, z rozstawami osi od 3595 do 4175 mm i ładowność do 3500 kg. Długości przestrzeni ładunkowej, jaką będziecie mieli do dyspozycji, to od 3100 mm do 4600 mm.

Kolejnym atutem włoskiego fachowca jest tylna oś z kołami pojedynczymi lub bliźniaczymi w zależności od przeznaczenia. Koła pojedyncze z oponami terenowymi przydadzą się w bardzo ciężkim terenie, koła bliźniacze natomiast dadzą większa stabilność i możliwość przewożenia dużych ładunków po nieutwardzonych drogach z podjazdami i zjazdami. Producent obowiązkowo zaleca opony terenowe na kole pojedynczym w rozmiarze 265/70R na 19.5 cala.

W IVECO Daily 4x4 znajdziemy blokadę przedniego i tylnego mostu oraz blokadę międzyosiową

Jak na prawdziwą terenówkę przystało w Daily 4×4 znajdziemy blokadę przedniego i tylnego mostu oraz blokadę międzyosiową, co bardzo pomaga, gdy np. zakopiemy się w piachu, mamy bardzo stromy podjazd lub gdy trzeba przeprawić się przez głęboką wodę. Za przeniesienie napędu w dostawczym IVECO odpowiadają dwie skrzynie biegów – do wyboru, dwunastobiegowa manualna z reduktorami lub automatyczna ZF HI MATIC z 16 przełożeniami.

Kolejnymi elementami wpływającymi pozytywnie na dzielność terenową Daily 4×4 są:

stalowy zderzak w standardzie

osłona chłodnicy i miski olejowej

możliwość zamontowania wyciągarki na płycie czołowej zasilanej hydraulicznie od PTO

specjalne opcjonalne opony terenowe 255/100 R 16

możliwość wyłączenia systemów ABS i ASR,

Przemyślana konstrukcja

Daily 4×4, dzięki przemyślanej konstrukcji, może pochwalić się także najwyższymi w segmencie parametrami pokonywania przeszkód. Kąty natarcia np. wynoszą w zależności od wersji podwozia od 47 do 50 procent, kąty zejścia to odpowiednio 30 do 33 stopni, a kąt rampowy wynosi od 149 do 155 stopni. Rekordowa jest także głębokość brodzenia wynosząca 660 mm.

IVECO Daily 4x4 - najwyższe w segmencie parametry pokonywania przeszkód

Dodatkowo przejazd przez przeszkody wodne ułatwią: pionowy wydech, czy specjalna funkcja wyłączająca wentylator chłodnicy. Jeśli tego jest jeszcze mało, istnieje możliwość zamontowania przystawki odbioru mocy zasilanej od skrzyni rozdzielczej, która zasili pracę wyspecjalizowanej zabudowy np.: śmieciarki, żurawia, wyciągarki, piaskarki lub prądnicy o mocy nawet 20 kW.

IVECO Daily 4×4 w każdej roli

Powoli wyłania się nam obraz samochodu wszechstronnego, który zapewni doskonałą trakcję i dzielność terenową. Dlatego Daily może być „zwykłym” pojazdem 4×4 przeznaczonym do rozwożenia towarów po nieutwardzonych drogach ze stromymi podjazdami lub samochodem zadaniowym, specjalistą przygotowanym pod konkretne wyzwania:

jako mała zwinna śmieciarka lub pojazd do zbiórki selektywnej w terenach górzystych, która wjedzie w każde miejsce, gdzie dotychczas inny pojazd nie miał szans wjechać;

jako dostawczak obsługujący schroniska górskie, wyciągi i pensjonaty

jako odśnieżarka z zamontowanym pługiem i piaskarką, która wjedzie w wąskie górskie drogi, gdzie ciężki pojazd nie ma możliwości pracy.

jako wywrotka z zamontowanym żurawiem, która dowiezie materiały budowlane w trudno dostępne miejsce

jako pojazd dla służb energetycznych, które muszą pracować w miejscach, trudno dostępnych

jako straż pożarna, która musi być gotowa na wszelkie możliwe scenariusze, aby możliwie szybko dojechać do miejsca wezwania i udzielić pomocy potrzebującym

jako pojazd dla straży granicznej, służący np. jako centrum sterowania dronem z miejsc niedostępnych dla innych pojazdów

wreszcie jako kamper dla rodziny, która zdecydowała objechać świat samochodem z napędem na wszystkie koła.

Nie zapominajmy, że Daily 4×4 to także normalne dostawcze IVECO z pełnym jego wyposażeniem, które zapewni wysoki komfort użytkowania. W jego skład wchodzi np.: automatyczna klimatyzacja, niezależnie zawieszony fotel kierowcy z pełną regulacją i pianką z pamięcią kształtu ciała kierowcy, radio sterowane z koła kierownicy i wiele innych.

Przejdź do paska narzędzi