skrzynia biegów Hi-Matic

Automatycznie lepiej.
Dlaczego warto wybrać skrzynię Hi-Matic do IVECO Daily?

W biznesie część zadań, które muszą być wykonane w danym przedsiębiorstwie można zlecić wyspecjalizowanym podwykonawcom. Często jest to rozwiązanie bardziej efektywne i oszczędzające czas, dzięki czemu firma może skupić się na tym co przynosi jej dochód, czyli swoich klientach. Podobnie może zrobić kierowca IVECO Daily i część swojej pracy oddać „w ręce” specjalisty, czyli automatycznej skrzyni biegów Hi-Matic. Dlaczego IVECO Daily z automatem to dobry wybór?

IVECO to marka o wąskiej specjalizacji. Nie produkuje samochodów do miasta, sportowych roadsterów, SUV-ów i do tego jeszcze traktorów. Specjalizuje się wyłącznie w pojazdach użytkowych, które mają zapewniać użytkownikowi jak największe możliwości przy jak najniższym TCO, czyli całkowitym koszcie użytkowania.

Konstruktorzy i projektanci IVECO – specjaliści od dostawczaków i ciężarówek – w swojej pracy także współpracują z firmami, które od wielu lat należą do ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Tak jak ZF – niemiecka firma znana przede wszystkim jako producent automatycznych przekładni do samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. ZF to firma założona w 1915 roku przez Ferdinanda von Zeppelina, wojskowego, inżyniera i konstruktora lotniczego. Jednym z najbardziej znanych osiągnięć Niemca był pierwszy sterowiec o konstrukcji szkieletowej, powstały w 1900 roku.

Automatyczna skrzynia biegów Hi-Matic w IVECO Daily

IVECO Daily, Aston Martin, BMW czy Bentley

Automatyczna skrzynia biegów Hi-Matic, stosowana w IVECO Daily, to właśnie konstrukcja inżynierów firmy ZF. Czym się charakteryzuje?

Tworząc tę przekładnie postawiono przede wszystkim na jej efektywność, trwałość oraz szeroki wachlarz zastosowań. Łącząc te cechy z kompaktowymi wymiarami i niską wagą, otrzymujemy wyjaśnienie, dlaczego ta skrzynia jest stosowana nie tylko w IVECO Daily, ale także w wielu modelach takich marek, jak Alfa Romeo, Aston Martin, BMW, Bentley, Jeep czy nawet Rolls Royce.


8 biegów
+ wsteczny

Tryby pracy
ECO i SPORT

Przeglądy
co 200 000 km

Niższe spalanie,
szczególnie w trasie

 

Dostępna z silnikami 2,3 l (140 i 160 KM), 3,0 l (180 i 210 KM) oraz 3,0 CNG (136 KM)


Przekładnia ma osiem biegów do jazdy w przód oraz bieg wsteczny i może przenosić moment obrotowy o wartości nawet 1000 Nm, więc bez problemu daje radę w kilkusetkonnym Audi RS6, jak i w 7-tonowym IVECO Daily.

W przypadku IVECO Daily skrzynia Hi-Matic jest tylko 4 kg cięższa od manualnej przekładni, więc praktycznie nie wpływa na ładowność pojazdu czy zużycie paliwa. Inżynierowie ZF wiedzą, że w transporcie liczy się czas, więc przekładnia Hi-Matic na zmianę biegu potrzebuje raptem 200 milisekund, a na przeglądach musi meldować się bardzo rzadko, bo raz na 200 tys. km.

skrzynia Hi-Matic w IVECO Daily - zobacz dlaczego warto ją wybrać

Skrzynia biegów Hi-Matic: ile kosztuje i dlaczego warto?

Tyle teorii, a co z praktyką. Podczas jazdy i eksploatacji skrzynia Hi-Matic dostarcza jeszcze więcej argumentów potwierdzających, że jest świetnym wyborem. Jakich?

Niższe spalanie

Siódmy i ósmy bieg można zaliczyć do tzw. nadbiegów. Ich przełożenia są długie, więc nie potrzeba wysokich obrotów silnika, do utrzymania dużej prędkości. To przekłada się na wysoką efektywność i niskie spalanie w trasie, szczególnie na autostradach i ekspresówkach. Oszczędności są zauważalne jednak nie tylko na dłuższych dystansach. Przekładnia Hi-Matic i jej oprogramowanie działają tak, by dobierać najlepsze możliwe przełożenie w zależności od warunków. Jej pracę można porównać do kierowcy bardzo dobrze stosującego kluczowe zasady eco drivingu.

W rzeczywistości jednak nie każdy kto siada za kierownicę potrafi tak posługiwać się manualną skrzynią, żeby jeździć ekonomicznie. Oprócz mniej doświadczonych kierowców są też tacy, którzy wierzą w swoje różne „zabobony” i np. trzymają silnik na zbyt wysokich obrotach, ignorując fakt, że dawno mogliby jechać na szóstym, a nie czwartym biegu. Hi-Matic w pewnym sensie uodparnia na takie zachowania, zdejmując z głowy kierowcy zmianę biegów, co w dłuższej perspektywie nierzadko przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie floty na paliwo.

Ciszej w kabinie

Osiem biegów pozwala skrzyni Hi-Matic tak dobierać przełożenia, by samochód jechał na możliwie niskich obrotach, co z kolei redukuje hałas.

Płynna i wygodna jazda

Hi-Matic zmienia biegi błyskawicznie i nie ma znanego z innych przekładni automatycznych „zamulania”, czyli sytuacji, w których skrzynia „nie rozumie” tego, co chce zrobić kierowca i np. zwleka z redukcją. Tym samym kierowca mniej się meczy. Hi-Matic może pracować w dwóch trybach. Standardowy to ECO – nastawiony na jak najniższe spalanie. Z kolei w trybie Sport skrzynia zmienia biegi później i szybciej redukuje, co przydaje się np. podczas jazdy w górzystym terenie czy z bardzo dużym obciążeniem.

Preferencje kierowców

Coraz mniej pracowników chce użytkować samochody z manualną przekładnią. Nic dziwnego, skoro jazda z automatem jest łatwiejsza. Tym samym wybór IVECO Daily w wersji Hi-Matic może przedsiębiorcy ułatwić poszukiwanie i pozyskanie nowych pracowników, co obecnie nie należy do łatwych zadań, więc liczy się każdy argument.

Trwałość

Jak wspomniano wcześniej, skrzynie Hi-Matic mogą przenosić moment obrotowy o wartości nawet 1000 Nm. To najlepiej świadczy o tym, jak dużym zaufanie do tej konstrukcji ma jej producent – niemiecka firma ZF. Co więcej, w przypadku wybrania przekładni Hi-Matic, przedsiębiorcy odpada ryzyko uszkodzenia sprzęgła lub samej skrzyni manualnej przez niedoświadczonego kierowcę.

Długie interwały międzyprzeglądowe

Co prawda przegląd skrzyni Hi-Matic jest droższy niż w przypadku przekładni manualnej w IVECO Daily, ale wykonuje się go rzadziej, bo co 200 tys. km.

Mniej nerwów w korkach i w gęstym ruchu

Dostępne w IVECO Daily aktywny tempomat z asystentem jazdy w korku oraz skrzynia Hi-Matic to duet idealny. Nic tak nie denerwuje i męczy kierowcy, jak jazda w korku, albo nieustanne zmiany tempa jazdy z powodu dużego natężenia ruchu.

Łatwiejsza odsprzedaż i wyższa wartość rezydualna na rynku wtórnym

W przypadku nowego IVECO Daily dopłata do przekładni Hi-Matic wynosi to około 6 tys. zł netto. Biorąc pod uwagę jej zalety i komfort, jaki daje, ten koszt nie jest wygórowany przy zakupie samochodu za 160-230 tys. zł netto. Ten wydatek procentuje jednak nie tylko w czasie eksploatacji, lecz również przy odsprzedaży.

A co na ten temat mówi rynek i klienci? W wyborach przekładni w IVECO Daily coraz większym poparciem cieszy się właśnie Hi-Matic. W 2020 roku 24 proc. włoskich dostawczaków dostarczonych przez Grupę DBK miało automatyczną skrzynię. Rok później ta wartość była już o 6 proc. wyższa.

Przejdź do paska narzędzi