1 września, 2017
Nowy DAF LF dołącza do serii Pure Excellence
Już jest! Unowocześniona seria LF właśnie pojawiła się w naszej ofercie oraz na polskim rynku, dołączając do modelu XF i CF w najnowszej edycji Pure Excellence. Jakie zmiany zaszły w najlżejszym produkcie marki DAF? Czym się wyróżnia nowy LF? Poniżej prezentujemy najważniejsze modyfikacje!
Nowe układy napędowe zapewniające maksymalną oszczędność paliwa
Nowy silnik PACCAR o pojemności 3,8 litra w serii „LF City” do prac miejskich,
Dostępne szybsze przełożenia przekładni głównej zapewniające niższą prędkość obrotową silnika,
Automatyczna skrzynia biegów Allison również w najmocniejszym, 19-tonowym modelu LF,
Bardziej przyjazne środowisko dla wytwórców zabudów
Jeszcze większy wybór modułów mocowania zabudów,
Specjalne opcje rozstawu osi/zwisu tylnego dla zabudów furgonowych i śmieciarek,
Stylowe zmiany wyglądu zewnętrznego
Dolne okno drzwi pasażera zapewniające najlepszą w swojej klasie widoczność
Najlepszy w branży poziom komfortu kierowcy
Nowe wykończenie wnętrza,
Nowa konfiguracja zestawu wskaźników,
Marka DAF wprowadziła wiele innowacji do serii LF, które przełożą się na wzmocnienie pozycji lidera w klasie pojazdów o masie 7,5–19 ton. Wśród najważniejszych innowacji warto wskazać nowy 3,8-litrowy silnik PACCAR i możliwość wyboru szybszych układów napędowych zapewniających maksymalną oszczędność paliwa. Jednocześnie wygląd zewnętrzny i wewnętrzny jest dostosowany do nowej serii Pure Excellence.
Jedną z najważniejszych innowacji wprowadzonych w serii DAF LF jest nowy 3,8-litrowy silnik PACCAR PX-4, który jest dostępny w 7,5-tonowej wersji modelu LF w dwóch mocach znamionowych: 115 kW/156 KM i 127 kW/172 KM z maksymalnym momentem obrotowym odpowiednio 500 i 600 Nm pomiędzy 1200 i 2000 obr./min. Firma DAF wprowadza nowy silnik LF City do dystrybucji miejskiej, w której najlepiej sprawdza się jednostka o pojemności skokowej poniżej 4,0 l.
Elitarne silniki PACCAR PX-5 I PX-7
Do cięższych prac dostępne są silniki PACCAR PX-5 4,5 l (135 kW/184 KM do 157 kW/213 KM) i PACCAR PX-7 6,7 l (172 kW/234 KM do 239 kW/325 KM). Pod koniec 2016 r. silniki te zostały wzbogacone o nowe oprogramowanie oraz zoptymalizowany układ wlotu powietrza do silnika oraz układ chłodzenia. Dzięki temu maksymalny moment obrotowy obu silników jest wyższy o 5–12% i dostępny jest przy prędkości obrotowej niższej o 100–200 obr./min. Maksymalny moment obrotowy silników PX-5 i PX-7 wynosi teraz odpowiednio 850 Nm (przy 1200–1500 obr./min) i 1200 Nm (przy 1100–1700 obr./min). Moc silnika PACCAR PX-7 została zwiększona o 8 kW/11 KM.
Nowa tylna oś — przełożenia zapewniające zwiększoną wydajność
Dzięki wykorzystaniu nowych szybszych przełożeń tylnej osi, wynoszących do 3.31:1, prędkość obrotowa silnika przy prędkości podróżnej jest niższa o 150–200 obr./min. W połączeniu z innowacjami silnika optymalizacja układu napędowego zapewnia sześcioprocentową oszczędność paliwa, a zmniejszony poziom hałasu zapewnia jeszcze lepszą wygodę kierowcy.
Automatyczna skrzynia biegów Allison jest teraz dostępna w 18/19-tonowym modelu LF
Firma DAF oferuje wybór manualnych i zautomatyzowanych przekładni 5-, 6-, 9- i 12-biegowych do nowej serii LF. Ponadto dostępne są w pełni automatyczne skrzynie biegów, a do najmocniejszych wersji silnika PX-7 można teraz również wybrać automatyczną skrzynię biegów Allison dostosowaną do zastosowań specjalistycznych.
Rozstaw osi do 6,9 m i pojemność zbiorników paliwa do 1240 l
O fakcie, że model DAF LF można doskonale dostosować do pełnej gamy potrzeb świadczy także szeroki zakres dostępnych rozstawów osi nawet do 6,90 m. Pozwala to na zwiększenie maksymalnej długości zabudowy do ponad 9 m i przewożenie większych ładunków. Oprócz tego duży rozstaw osi umożliwia zastosowanie zbiorników paliwa o pojemności do 1240 l. Jest to wyjątkowa cecha modelu LF. Umożliwia to zwiększenie zasięgu operacyjnego, optymalizację dostępności pojazdu i tankowanie w miejscach z niskimi cenami paliwa.
Zwiększona łatwość montażu zabudów
Zgodnie z filozofią DAF Transport Efficiency firma DAF wprowadza innowacje w celu ułatwienia pracy wytwórcom zabudów na modelu LF. Obejmują one nowe „moduły mocowania zabudowy”, które ułatwiają jej instalację wraz z wyposażeniem. Oprócz tego dostępne są specjalne przygotowania do mocowania furgonu z platformą załadowczą, cysterny z ramą pomocniczą lub wywrotki.
DAF oferuje teraz w modelu LF większy wybór rozstawu osi i zwisu tylnego. Połączenie większego rozstawu osi i krótszego zwisu ułatwia montaż śmieciarki.
Nowy wygląd zewnętrzny: solidny i elegancki
Wygląd zewnętrzny nowego modelu LF łączy wiele cech, które zapewniają nowym pojazdom CF i XF zupełnie nowy wygląd — zarówno solidny, jak i elegancki. Szczególnie imponujące są atrakcyjne paski chromowane na grillu wlotu powietrza i nowy panel z logo „DAF” ze stylowymi chromowanymi obramowaniami.
Dolne okno drzwi pasażera zwiększające bezpieczeństwo
Kolejnym dodatkiem do nowego modelu LF jest opcjonalne dolne okno drzwi pasażera. Okno optymalizuje widoczność po stronie pasażera przy dystrybucji miejskiej. Dzięki nowemu dolnemu oknu kierowca może łatwo zauważyć rowerzystów i pieszych obok kabiny.
Stylowe wnętrze zwiększające wygodę kierowcy
Wnętrze nowego modelu LF charakteryzuje się odświeżoną, ciepłą i stylową kolorystyką, podkreślającą wysokiej jakości środowisko pracy kierowcy, który z pewnością poczuje się w nim jak w domu.
W nowym modelu LF odświeżono również tablicę wskaźników kierowcy (DIP). Zmiany grafiki ułatwiają odczytywanie wiadomości, a nowoczesna czcionka zegarów zapewnia wskaźnikom nowoczesny wygląd.
Wyposażenie standardowe: układy AEBS, FCW, ACC i LDWS
Pojazdy DAF z serii LF (od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu wynoszącej 8 t oraz z zawieszeniem pneumatycznym tylnej osi) są standardowo wyposażone w zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (AEBS), układ ostrzegania przed uderzeniem przodem pojazdu (FCW), tempomat adaptacyjny (ACC) i system ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS).
Układy AEBS i FCW zapobiegają kolizji w sytuacjach awaryjnych poprzez automatyczne uruchamianie hamulców.
Tempomat adaptacyjny (ACC) automatycznie dostosowuje prędkości samochodu ciężarowego do prędkości poprzedzającego pojazdu i zachowuje bezpieczną odległość. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie funkcji tempomatu i w efekcie zmniejszenie zużycia paliwa. Układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS) wykorzystuje kamerę zamontowaną na przedniej szybie. Gdy pojazd zjeżdża z pasa ruchu, rozlega się sygnał dźwiękowy ostrzegający kierowcę.