Przerobić IVECO na brygadówkę – czy to ma sens?

Przerabianie samochodu dostawczego na pojazd dla ekipy pracowniczej może być rozwiązaniem finansowo bardziej korzystnym niż zakup gotowej brygadówki. Czy warto skorzystać z tej opcji?

Użytkownicy prywatni już dawno zorientowali się, iż przeróbka samochodu dostawczego na kampera nie dosyć, że jest tańsza niż zakup fabrycznego pojazdu tego typu, to jeszcze otwiera szereg dodatkowych możliwości spersonalizowania zabudowy. Czy podobnie będzie w przypadku klientów biznesowych, którzy ­– mając do wyboru zakup gotowej brygadówki vs. przerabianie blaszaka na pojazd do przewozu osób lub pracowników – wybiorą drugą opcję? Na pewno nie we własnym zakresie, gdzie przeszkodą jest fakt, że mało która firma zajmująca się szeroko rozumianym transportem ma czas oraz odpowiedni personel zajmujący się tego typu modyfikacjami. Co jednak w przypadku, kiedy klient może zakupić gotowy, ale przerobiony przez wykwalifikowaną kadrę pojazd załogowy?

IVECO furgon brygadowy

Jakie są opcje?

IVECO od dłuższego czasu posiada w ofercie modele samochodów dostawczych przystosowane do przewozu pasażerów – m.in. Daily Start do przewozów wahadłowych, Daily Line do podróży między miastowych, Daily Tourys do przewozu VIP i wspomnianej wcześniej turystyki, a także nowość segmentu minibus – Daily Access. Jednak ekipy pracownicze potrzebują czegoś więcej – przestrzeni załadunkowej. Bo czym byłaby ekipa remontowa, podróżująca w wygodnych warunkach, ale bez odpowiedniego sprzętu, który musi się znajdować w „bagażniku”? Jedynie nieodpowiednio ubranymi turystami ?

IVECO furgon brygadowy dla ekip pracowniczych

IVECO stawia na komfort

Dla ekip pracowniczych, które potrzebują przestrzeni ładunkowej, producent ma do zaoferowania Daily z trzy- lub czteromiejscową kanapą. Bezpieczeństwo i komfort pasażerów zapewniają 3-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz funkcjonalne zagłówki. W kanapie można znaleźć wiele łatwo dostępnych schowków, a sama kabina, oprócz schowków w ścianie bocznej, posiada dodatkową przestrzeń w podsufitce w przedniej części. Od 2021 r. Daily posiada całkowicie nowe fotele, do których wypełnienia producent zastosował specjalny rodzaj pianki, która zapamiętuje sylwetkę kierowcy. To rozwiązanie pozwoliło zmniejszyć nacisk na ciało użytkownika o 30 proc., co razem z wydłużonym o 2 cm siedziskiem znacząco poprawia komfort podróżowania, zwłaszcza podczas dłuższych tras.

IVECO furgon brygadowy dla ekip pracowniczych, które potrzebują przestrzeni ładunkowej

Na dobrej drodze

Pozostając przy komforcie należy przyjrzeć się zawieszeniu. Innowacyjny system AIR-PRO dba o optymalne ciśnienie w każdym z amortyzatorów, dostosowując je w interwałach 10-milisekundowych. Dzięki temu systemowi nadwozie IVECO przechyla się w zakrętach nawet o 30 proc. mniej niż samochody pozbawione pneumatyki. Zaletą pneumatycznego zawieszenia w pojazdach tego typu jest też możliwość regulacji wysokości pojazdu, pozwalając na łatwy załadunek i rozładunek. Pracę systemu można obserwować na ekranie TFT zainstalowanym w pojeździe. Wszystko to sprowadza się jednak do wersji o dopuszczalnej macie całkowitej 3,5 tony.

Przyczepa to nie zawsze dogodne rozwiązanie, ale i tutaj IVECO może poszczycić dużymi możliwościami, albowiem jako jeden z nielicznych producentów montuje haki holownicze, homologowane na uciąg 3,5 t w każdym modelu. Co jednak w przypadku, kiedy potrzebujemy większej ładowności czy też większej przestrzeni, a przyczepa ze względu na specyfikę pracy nie wchodzi w rachubę? Tutaj, niczym na białym koniu, wjeżdża Grupa DBK ze swoim własnym rozwiązaniem…

IVECO Daily - funkcjonalna brygadówka

Funkcjonalna brygadówka

Połączenie możliwości 3-osobowego furgonu z komfortem pojazdu 6- lub 7-osobowego? To możliwe. Tego typu pojazd, zbudowany na bazie modelu L4, to obecnie propozycja z nadłuższym wymiarem przestrzeni ładunkowej. Modyfikacja wersji „od producenta”, polegająca na dołożeniu kolejnego rzędu foteli, zmniejsza przestrzeń ładunkową jedynie o nieco ponad metr. Przyglądając się liczbom mówimy tutaj o 3,5 m przestrzeni bagażowej za ściana grodziową. Dla klientów, których środowisko pracy wymaga manewrowania pojazdem w ciaśniejszych przestrzeniach, Grupa DBK może zaproponować rozwiązanie opierające się na „blaszaku” Daily L3. Ten furgon posiada rozstaw osi 3520 mm, czyli o prawie 600 mm mniej niż większy brat L4, mimo to – podobnie jak w większej wersji – istnieje możliwość przekształcenia go na pojazd brygadowy. Po takiej modyfikacji samochód będzie posiadał aż 2,7 m przestrzeni ładunkowej. Wspominając o poręczności pojazdu, warto wspomnieć, iż oba modele wyposażone są w napęd na tylnią oś, co gwarantuje mniejszy promień skrętu, a co za tym idzie najlepszą w tym segmencie manewrowość.

IVECO Daily dla ekip pracowniczych

Moc zawsze będzie z Tobą

IVECO, zarówno w L3, jak i L4, montuje silniki 2,3 oraz 3,0 litra. Fakt, iż producent zachowuje 3-litrowy silnik, zasługuje na pochwałę. Inni producenci odchodzą od tej pojemności. Kierowcy, którzy cenią wygodę podróży samochodem z automatyczną skrzynią biegów, mogą cieszyć się jazdą, mając do dyspozycji aż 207 KM. Słabsza jednostka 180 KM występuje również w zestawieniu z manualną przekładnią. Są to przekładnie 6-cio biegowe o wysokiej precyzji zmiany przełożeń. Docenią je zwłaszcza kierowcy pracujący w miastach, gdzie „wachlowanie” lewarkiem jest szczególnie częste. Co ciekawe, IVECO zapewnia, iż dzięki aktualnej konstrukcji, moment obrotowy zwiększył się o 15 proc. Dodatkowo, przekładnie te w zasadzie nie wymagają zmiany oleju – zalecany przez producenta okres jego wymiany to aż 350 000 km. Mniejsze pojemności 2,3 L (F1A) o mocy 116-156 KM mogą być wyposażone zarówno w manualną, jak i automatyczną skrzynię. Silniki obecnej generacji zużywają średnio o 6 proc. mniej paliwa niż poprzednicy.

Wszystko powyższe wskazuje na to, iż rozwiązanie Grupy DBK jest bardzo interesujące zarówno ze względu na osiągi, możliwości jezdne, komfort oraz przede wszystkim przestrzeń bagażową.

Smaczku dodaje jeszcze fakt, iż jako jedyna firma na rynku, posiadamy furgony w wersjach DMC 3,5 t, 5,2 t i 7,0 t, co oznacza, iż ładowność najcięższego pojazdu zbliża się do 3800 kg.

Przejdź do paska narzędzi