15 stycznia, 2025
Transport to barometr europejskiej gospodarki
Analiza wpływu sytuacji gospodarczej Europy na branżę transportową
W najnowszym wydaniu miesięcznika fleetLog opublikowano raport, który analizuje rynek naczep i przyczep w 2023 roku. W raporcie zidentyfikowano istotne tendencje i zmiany, odzwierciedlające ogólną sytuację gospodarczą w Europie. Rok 2023 charakteryzował się stagnacją, a nawet spadkiem w sprzedaży pojazdów użytkowych, co bezpośrednio wiąże się z mniejszą ilością pracy na rynkach europejskich. W kontekście tych wydarzeń, o swoją opinię został poproszony Daniel Kozikowski, Dyrektor Pionu Sprzedaży Naczep Kögel w Grupie DBK.
Spadki w branży i wyzwania roku 2024
Rynek naczep i przyczep w Polsce odnotował w 2024 roku znaczny spadek. Według danych PZPM, do października sprzedaż zmniejszyła się aż o 31%. „Po rekordowych wynikach sprzedaży, jakie obserwowaliśmy w 2022 roku, korekta na rynku jest rzeczną oczywistą. Gospodarka w wielu krajach Europy znajduje się już od dłuższego czasu w stagnacji lub nawet recesji” – tłumaczy Daniel Kozikowski.
Na sytuację w branży wpłynęły również problemy z handlem wtórnym. „Sytuacja za naszą wschodnią granicą praktycznie zablokowała rynek pojazdów używanych. Wszystko to przekłada się w oczywisty sposób na popyt na nowe naczepy, który spadł rok do roku w naczepach kurtynowych nawet o 42%” – dodaje.
Wzrost Kögel pomimo trudnych warunków
Pomimo trudnej sytuacji rynkowej, Kögel zdołał poprawić swoje wyniki o 12% w porównaniu do ubiegłego roku. Jak wskazuje Kozikowski, kluczem do sukcesu jest jakość i zaufanie klientów. „Marka wyrobiła sobie u klientów bardzo pozytywną opinię. Jakość produkowanych przez fabrykę w Burtenbach naczep jest wzorcowa i dzięki temu klienci sami polecają nasze naczepy” – podkreśla.
Klienci w czasie korekty rynkowej szczególną uwagę przykładają do niezawodności oraz wartości rezydualnej pojazdów. „Szczególnie w czasie korekty rynkowej jakość zaczyna odgrywać ogromną rolę. Klienci szukają pojazdów, które zapewnią bezproblemową eksploatację i łatwy zbyt na rynku wtórnym” – wyjaśnia dyrektor handlowy.
Segment chłodni i jego specyfika
W 2023 roku naczepy chłodnicze odnotowały znaczną korektę, pomimo wcześniejszego wzrostu na poziomie 32%. „Główny spadek widoczny jest w transporcie długodystansowym, co ma ogromny wpływ na popyt na nowe naczepy chłodnicze. Tylko zmiana czynników zewnętrznych może poprawić sytuację” – komentuje Kozikowski. Segment chłodni pozostaje jednak stabilny w przypadku transportu wewnętrznego, co pozwala na utrzymanie pewnego poziomu sprzedaży.
Naczepy podkontenerowe jako odpowiedź na rozwój portów
Kögel rozwija również ofertę naczep podkontenerowych, odpowiadając na potrzeby rozwijającego się rynku. „Nasze produkty charakteryzują się niską masą własną oraz dużą trwałością. Polskie porty nadal mocno się rozwijają, dlatego widzimy w tym szansę na dalsze zwiększanie sprzedaży w tym segmencie” – mówi Kozikowski. Naczepy podkontenerowe Kögel wyposażone są w zabezpieczenie antykorozyjne KTL Nano Ceramic, co zapewnia ich wytrzymałość w trudnych warunkach.
Perspektywy na przyszłość
Branża transportowa, jako barometr europejskiej gospodarki, wymaga poprawy koniunktury w Europie, aby ponownie wejść na ścieżkę wzrostu. „Tylko poprawa koniunktury w Europie może ożywić rynek przewozowy. Zmiana czynników zewnętrznych wpłynie korzystnie na gospodarki europejskie, co przełoży się na wzrost liczby zleceń i popyt na środki transportu” – podsumowuje Daniel Kozikowski.
Mimo wyzwań, rok 2024 pokazał, że jakość i zaufanie klientów to kluczowe elementy sukcesu, a Kögel doskonale radzi sobie w czasach rynkowej niepewności. Cały wywiad możesz przeczytać na stronie www.fleetlog.pl
Potrzebujesz naczepy dla swojego biznesu?
Grupa DBK jest wyłącznym importerem naczep i przyczep niemieckiej marki Kögel. W ofercie znajduje się pełny wybór pojazdów tego producenta, począwszy od naczep kurtynowych, przez coilmuldy, naczepy podkontenerowe, furgony, chłodnie, aż po przyczepy.