Dach, który pracuje dla Ciebie

Samochód ciężarowy, szczególnie ten użytkowany w transporcie długodystansowym, często zużywa paliwo na… postoju. W Grupie DBK mamy rozwiązania, które znacząco zmniejszają koszty użytkowania ogrzewania czy klimatyzacji postojowej. Wszystko dzięki energii słonecznej pozyskiwanej za pomocą dedykowanych zestawów paneli fotowoltaicznych.

Nowoczesne ciężarówki wyposażone są w liczne rozwiązania poprawiające komfort pracy i odpoczynku kierowcy: klimatyzację, ogrzewanie, lodówkę, kuchenkę mikrofalową i inne odbiorniki prądu. Te urządzenia zasilane są z akumulatorów ładowanych w trakcie jazdy, ale zużywają na tyle dużo energii, że baterie często trzeba doładowywać podczas postoju. To wymaga uruchomienia silnika, a koszty paliwa zużytego w tym celu mogą sięgać nawet 3000 zł rocznie. To oznacza, że inwestycja w panel fotowoltaiczny szybko się zwraca, a następnie przynosi wymierne korzyści użytkownikowi pojazdu.

Najlepszy układ na najlepszych kabinach

System fotowoltaiczny Skyled, który oferujemy i montujemy w serwisach Grupy DBK, to rozwiązanie w pełni kompatybilne z kabinami DAF-ów XF. Gwarantuje to bezproblemowy montaż i eksploatację, a także nie pogarsza właściwości aerodynamicznych kabiny. W panelach wykorzystano najwyższej jakości ogniwa amerykańskiej firmy SunPower, dzięki czemu system Skyled ma najwyższy współczynnik konwersji światła w energię elektryczną, również przy świetle rozproszonym. Maksymalna moc zestawu to 110 Wp (Watt Peak – ang. jednostka określająca maksymalną wydajność panelu fotowoltaicznego w standardowych warunkach pomiarowych). Działanie układu kontroluje regulator ładowania Victron MPPT – światowego lidera w branży. System MPPT (szybkie śledzenie punktu mocy) zapewnia ładowanie nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, czyli w pochmurne dni lub zacienionych miejscach. Każdy regulator wyposażony jest w interfejsu Bluetooth, więc kierowca lub serwisant może w łatwy sposób monitorować pracę układu fotowoltaicznego.

Zamontuj korzyści na dachu

Montaż paneli Skyled na dachu kabiny DAF-a XF Euro 6 ma znaczenie nie tylko dla ekologii. Pozyskiwanie darmowej energii ze światła słonecznego daje szereg wymiernych i niewymiernych, lecz nadal ważnych korzyści. Na co można liczyć?

  • Mniejsze koszty paliwa zużywanego na postoju, aby doładować akumulatory.
  • Większy komfort pracy i odpoczynku kierowcy, któremu „odpada” uciążliwe uruchamianie silnika, by zapewnić prąd do akumulatorów i urządzeń pokładowych.
  • Mniejsze zużycie akumulatorów i wydłużenie ich żywotności, co pozwala uniknąć kosztów wymiany ogniw po upływie okresu gwarancji.
  • Większą wartość pojazdu przy odsprzedaży.
  • Wydłużenie pracy klimatyzacji i ogrzewania postojowego, a co za tym idzie lepszą regenerację kierowcy, a wypoczęty kierowca to bezpieczniejszy kierowca.
  • Zmniejszenie obciążenia alternatora w czasie jazdy, co jest kolejnym czynnikiem redukującym spalanie.
  • Skrócenie czasu ładowania akumulatorów po obowiązkowej pauzie.
  •  Zapobieganie zasiarczeniu akumulatorów.

Podsumowując, panel Skyled do DAF-a XF to inwestycja bez ryzyka – z pewną stopą zwrotu.

Autor:  Kamil Prusinowski, Dyrektor DBK Truck Center Gdańsk

Przejdź do paska narzędzi