Najpopularniejsze IVECO Daily

Włoska lista przebojów – jakie IVECO Daily wybierają klienci Grupy DBK?

Od 1978 roku IVECO wyprodukowało już ponad 1,6 mln egzemplarzy modelu Daily. W Grupie DBK także mamy swój, coraz większy wkład w sprzedażowy sukces tego dostawczaka. Tylko w ubiegłym roku dostarczyliśmy naszym klientom 2802 IVECO Daily. To o blisko tysiąc sztuk więcej niż w 2020 roku. Jakie konfiguracje były najwyżej na naszej liście włoskich przebojów?

W 2021 roku marka pokazała kolejne efekty wytężonej pracy swoich inżynierów. Szósta już generacja IVECO Daily, dostępna na rynku od 2014 roku, przeszła kolejną modernizację. W najmniejszym modelu w gamie producenta zadebiutowały takie rozwiązania jak zawieszenie pneumatyczne AIR-PRO, zupełnie nowe fotele, poprawiona 6-stopniowa manualna skrzynia biegów czy też jeszcze oszczędniejszy 2,3-litrowy diesel. Nie zmieniło się to, za co Daily doceniają użytkownicy – trwałość i wydajność. A jakie wersje najczęściej wybierali nasi klienci?

Biały kontra szary – jaki kolor Daily wybierają polscy klienci?

W kwestii kolorów IVECO Daily, jakie wybierali klienci Grupy DBK niewiele się zmieniło. W czołówce tabeli najmocniej trzymają się te same barwy, co w 2020 roku. I tak ponownie „pewniakiem” był biały – katalogowo nazywany Ice White. Ten kolor miało 63 proc. wszystkich włoskich dostawczaków, jakie dostarczyliśmy w poprzednich 12 miesiącach. Dystans do lidera powoli odrabia „ekipa szarych”. Mowa o niemetalizowanym lakierze zwanym Grigio Minerale lub Professional Grey. W 2021 roku zanotowaliśmy 4,5-procentowy wzrost zainteresowania tym wariantem (z 10,5 do 15 proc.). Na kolorowym podium znalazła się także klasyczna czerwień, którą wszyscy kojarzą z samochodami marki Ferrari. Nic dziwnego, skoro IVECO określa ten lakier jako Maranello Red, co jest nawiązaniem do nazwy miasta, w którym powstają sportowe samochody ze skaczącym koniem na masce. Paleta kolorów najnowszej wersji IVECO Daily liczy 18 barw, w tym 9 metalizowanych. Są jednak lakiery, których w 2021 r. nie wybrał nikt z naszych klientów. Uznaniem nie cieszyły się czarny i szary metalik.

IVECO Daily kolory


Warianty nadwozia

Daily podwoziami stoi. Nic dziwnego, bo to dostawczak zbudowany jak ciężarówka – na solidnej ramie z profili o grubości nawet 5 mm (w wariantach o DMC 7t i 7,2t). Najmniejszy model IVECO już dawno zapracował sobie na miano „żelaza, które nie klęka na robocie”. W 2021 roku, z 2802 egzemplarzy tego modelu, jakie sprzedaliśmy we wszystkich punktach Grupy DBK, aż 2336, czyli 83 proc. to były podwozia z kabiną, z czego 111 pojazdów (4 proc.) to warianty brygadowe, mieszczące szóstkę pasażerów i kierowcę. Oprócz tego mieliśmy przyjemność przekazać nowym użytkownikom 466 egzemplarzy furgonów IVECO Daily, co stanowiło 17 proc. całej sprzedaży. Te wyniki nie różnią się znacząco od tych, jakie zanotowaliśmy w 2020 roku. Procentowy udział podwozi wzrósł o 2 proc. (z 77 na 79 proc.), a furgonów spadł o 1 proc. (z 18 na 17 proc.). Wspomniane furgony Daily w wielu aspektach nie mają sobie równych na rynku. Są dostępne w kompaktowych wariantach o kubaturze od 7,3 m3 po bezkonkurencyjne 20 m3 (19,6 w największej wersji), a największa dopuszczalna masa całkowita to 7 ton. Więcej o tych i wielu innych zaletach furgonów IVECO Daily przeczytasz w naszym przewodniku.

IVECO Daily rodzaje kabin

Najpierw masa, potem koła – wersje ładowności

W tej dziedzinie mamy nowego lidera statystyk sprzedaży w Grupie DBK. Dotychczasowego króla – wariant 50C (z podwójnymi kołami tylnej osi i homologacją do 3,5 t DMC) z pierwszego miejsca strąciła wersja 35S, czyli 3,5t DMC i pojedyncze tylne koła. W 2020 roku aż 42 proc. nabywców sięgało po model 50C, a 40 proc. po 35S. W poprzednich 12 miesiącach ten stosunek dość mocno się zmienił – na 46 do 35 proc. dla wariantu 35S. Trzecim najpopularniejszym był ten najmocniejszy, czyli 70C o rekordowej w segmencie DMC 7,2t. Co ciekawe, ostatnia z przytoczonych wersji ładowności może, w niektórych zastosowaniach, być alternatywą dla większych, klasycznych ciężarówek takich, jak np. IVECO Eurocargo. Dlaczego? To także wyjaśniliśmy w naszej bazy wiedzy.

IVECO Daily modele
Najpopularniejsze modele IVECO Daily

Najpopularniejsze zabudowy

26 proc. nowych IVECO Daily, które wyjechały z punktów Grupy DBK w 2021 roku miało skrzynię z plandeką. Na drugim miejscu w zestawieniu popularnych zabudów uplasowały się ex aquo izoterma i skrzynia otwarta – obie z 10-procentowym udziałem w łącznej sprzedaży. Należy tu jednak zaznaczyć, że nieco więcej, bo 13 proc. odbiorców decydowało się na samodzielny montaż zabudowy i kupowało od nas samo podwozie z kabiną. Ciekawostką jest też fakt, że sprzedaliśmy tyle samo wywrotek zabudowanych na IVECO Daily, co wersji z kabinami sypialnymi (po 4 proc.).

IVECO Daily zabudowy

Weź nie mieszaj – skrzynie biegów

Systematycznie rośnie popularność 8-biegowego automatu renomowanej firmy ZF, oferowanego przez IVECO pod nazwą Hi-Matic. W 2020 roku warianty „bez sprzęgła” stanowiły blisko ¼ wolumenu sprzedaży (dokładnie 24 proc.). Z kolei w 2021 roku zanotowaliśmy niemal 6-procentowy wzrost zainteresowania automatycznymi przekładniami (29,8 do 70,2 proc.). Skrzynia Hi-Matic może być zestawiona z oboma silnikami (2,3 i 3,0 l), z wyłączeniem ich najsłabszych (116 i 160 KM) wersji. Wyjątkiem jest najmocniejszy w gamie wariant (3,0 l, 210 KM i 470 Nm) – oferowany wyłącznie z automatem.

Skrzynia biegów w IVECO Daily

Ostatni Mohikanin – jaki silnik do IVECO Daily?

Najnowsza odsłona IVECO Daily, zaprezentowana w połowie 2021 roku, zachowała tę samą gamę jednostek napędowych, co poprzednio. Nie jest to jednak zła wiadomość, ponieważ silniki zostały zmodernizowane, ale co najważniejsze – w ofercie pozostała ceniona jednostka o pojemności 3 litrów z homologacją Heavy-Duty. To jedyny tak duży motor w segmencie samochodów dostawczych, świetnie sprawdzający się w najtrudniejszych zadaniach, czyli np. długotrwałej jeździe autostradowej z dużym obciążeniem i przyczepą. Nie zmieniły się warianty mocy. 3-litrową jednostkę można wybrać w wersjach rozwijających 160, 180 i 210 KM mocy. Ten silnik może również spalać CNG. Wariant gazowy oddaje do dyspozycji kierowcy 136 KM. Mniejsza, 2,3-litrowa jednostka po modernizacji ma o 6 proc. niższy apetyt na paliwo, potwierdzony w procedurze testowej WLTP, której poddawane są samochody homologowane na europejskich rynkach. Motor 2,3 jest dostępny w standardowej (homologacja Light Duty) oraz wzmocnionej wersji (Heavy Duty). Bazowy wariant legitymuje się mocą 116 KM, a najmocniejszy – 156 KM. Więcej o tym, jaki silnik wybrać do IVECO Daily przeczytasz w naszym kompendium.

Do każdej roboty

Włoski dostawczak jest dostępny w tak wielu konfiguracjach i dysponuje tak mocnymi argumentami, że pytanie nie brzmi „czy wybrać IVECO Daily” tylko „jakie IVECO Daily wybrać”. Odpowiedź na to pytanie na pewno się znajdzie, bo włoska marka daje najszerszy wybór w segmencie średnich i dużych samochodów dostawczych. Do wyboru jest kilka tysięcy różnych konfiguracji. Nie wiesz, która będzie idealna dla twojego biznesu? W Grupie DBK Ci podpowiemy. W końcu naszym rekomendacjom w sprawie IVECO Daily ufa coraz więcej klientów.

Przejdź do paska narzędzi