Ekonomika spotyka ekologię czyli Koegel na IAA 2022

Marki Koegel nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten niemiecki producent wysokiej jakości naczep i przyczep różnego typu od ponad 85 lat udowadnia, że w wielu dziedzinach inżynierii wyznacza nowe trendy w budowie i obsłudze pojazdów użytkowych. Doskonałą okazją do przedstawienia swojej najnowszej oferty handlowej były jedne z największych targów branżowych w Europie, czyli targi IAA Transportation w Hanowerze.

 

Koegel, jak na czołową markę produkującą różnego rodzaju pojazdy użytkowe przystało, pokazał liczne nowości oraz szeroką paletę rozwiązań mających na celu poprawienie komfortu korzystania z naczep – zarówno tych związanych z ich finansowaniem, jak i codzienną obsługą. Całość ekspozycji łączyło hasło „Economy meets Ecology – Because we care”, co dokładnie oddaje dwie dziedziny, na które producent kładzie duży nacisk. Pierwsza to ekonomika użytkowania, druga to ekologia, natomiast ważne jest to, że obie powinny być z sobą ściśle połączone.

 

Koegel Lightplus Rail, czyli ekologicznie na tory

W tym roku w Hanowerze Koegel zaprezentował szerokiej publiczności premierowy pojazd Koegel Lightplus Rail. Jest to pierwsza ultralekka naczepa do transportu kombinowanego, drogowo-kolejowego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych stopów o dużej wytrzymałości, zredukowano grubość stali z jakiej jest ona wykonana, co wymiernie wpłynęło na redukcję masy pojazdu przy zachowaniu najwyższej wytrzymałości. W rezultacie naczepa w standardzie waży 6060 kg i jest blisko 300 kg lżejsza od swojej poprzedniczki, a o 200 kg lżejsza od porównywalnych pojazdów konkurencji. Zamawiając ten pojazd z aluminiowymi felgami, lekkimi zbiornikami powietrza i wykonanymi także z aluminium podporami, masę naczepy możemy zredukować do rekordowego poziomu 5750 kg.

 

Koegel Port, czyli ekologicznie wysyłamy towar kontenerem

To, że transport kombinowany jako ten bardziej ekologiczny jest dla marki Koegel jednym z kluczowych w dekarbonizacji obrotu towarowego, świadczy choćby gruntowna modernizacja naczep kontenerowych serii Port. Inżynierowie w oparciu o rozwiązania zastosowane w budowie naczepy Lightplus Rail także w serii Port zredukowali masę pojazdu o niebagatelne 700 kg w stosunku do poprzedniej generacji. Dzięki dokonanym modyfikacjom to wyjątkowo wszechstronne podwozie kontenerowe waży teraz 5050 zamiast wcześniejszych 5750 kg. Naczepa może być także wyposażona w system Multi Container Stop (MCS), czyli innowacyjną i intuicyjną w obsłudze blokadę kontenera. Zabezpieczenie ładunku odbywa się teraz wyłącznie poprzez dopasowanie kształtowe, co jest, jak udowodniono, najlepszą formą zabezpieczenia ładunku zgodnie z normą DIN EN 12642. 

 

Kögel na budowie

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziły także naczepy typu wywrotka. Tym bardziej, że od niedawna producent oferuje szerokie możliwości ich konfiguracji i to nie tylko jeśli chodzi o osprzęt, ale także samą budowę skrzyni. Zaletą rynny stalowej z lekkimi aluminiowymi ścianami bocznymi i ścianą tylną w porównaniu do rynny z litego aluminium jest to, że znacząco przedłużamy jej żywotność. Koegel wysokogatunkową stal stosuje w miejscach o dużym zużyciu, a lekkie aluminium tylko tam, gdzie obciążenia są stosunkowo niewielkie. Możliwe jest to dzięki specjalnie opracowanym sworzniom, które umożliwią trwałe łączenie materiałów o różnej grubości i twardości. W porównaniu z konwencjonalną wywrotką w pełni stalową, aluminiowe komponenty pozwalają zaoszczędzić nawet do 400 kilogramów masy własnej i to bez wpływu na wytrzymałość naczepy.

 

OptiFlow

Ekologia to także, a może i przede wszystkim mniejsze spalanie. Nie bez przyczyny Koegel swoje pojazdy może wyposażać, co także pokazał na targach, w tylną owiewkę OptiFlow, która poprawia aerodynamikę naczepy szczególnie przy większych prędkościach.  Przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa nawet o 1,1 litra na 100 km.

 

Koegel Road Safety, czyli bezpieczna naczepa

W Hanowerze Koegel zaprezentował także przedseryjny system wspomagania kierowcy pod nazwą Kogel Road Safety (KRS). Jest to ciekawe rozwiązanie, w którym specjalna aplikacja na urządzenia mobilne, ostrzega innych uczestników ruchu drogowego, głównie rowerzystów i pieszych o wykonywanym manewrze skrętu w prawo zestawu ciężarowego. Każdy kto znajduje się w bliskim sąsiedztwie pojazdu i posiada zainstalowaną aplikację KRS będzie informowany za pomocą sygnału ostrzegawczego o wykonywanym skręcie w prawo w chwili włączenia prawego kierunkowskazu naczepy. Warto nadmienić, że jury renomowanego konkursu Trailer Innovation Award podkreśliło znaczenie tego systemu i przyznało mu główną nagrodę w kategorii „Bezpieczeństwo” w 2023 r.   

Przejdź do paska narzędzi