Naczepy Koegel

Efekt chłodnej kalkulacji

Wydajny i trwały zestaw do transportu, to nie tylko nowoczesny ciągnik. Znaczenie ma też to, co jedzie za nim – również dla jakości samego transportu oraz komfortu pracy kierowcy. Zalety naczepy są tym ważniejsze, im bardziej delikatny towar ma wozić, np. świeże czy mrożone produkty spożywcze czy preparaty farmaceutyczne.

Odrobina wiedzy na temat tego, w jakich warunkach muszą podróżować leki czy inne preparaty farmaceutyczne przedostała się do szerszej świadomości przy okazji pandemii i szczepionek przeciw COVID-19. Media informowały o tym, jakie są wymagania poszczególnych preparatów, w tym temperatura i czas, w jakim należy je podać po przygotowaniu. Dla branży transportowej przewóz towarów w ściśle kontrolowanych warunkach chłodniczych to nic nowego. Prace rozwojowe nad pojazdami i narzędziami zabezpieczającymi wrażliwe ładunki toczą się od wielu lat, a jednym z liderów innowacji w tej dziedzinie jest niemiecka marka Koegel. Jej wiodącym przedstawicielem w Polsce jest Grupa DBK.

Innowatorzy z Bawarii

Od swojego powstania w 1934 roku firma Koegel wyprodukowała już ponad 500 tysięcy naczep i przyczep, trwale budując wizerunek innowatora i eksperta w tej dziedzinie. Wyróżnikiem produktów z czerwonym logo jest trwałość, osiągana m.in. dzięki stale udoskonalanym zabezpieczeniom antykorozyjnym. – Koegel zabezpiecza wszystkie produkowane naczepy antykorozyjnie systemem KTL Nano Ceramic. To najnowocześniejsza i najlepsza powłoka, dająca gwarancję długoletniej bezproblemowej eksploatacji nawet w przypadku zastosowań sprzyjających korozji takich, jak transport kontenerów morskich. Co ważne, tę powłokę można w każdej chwili odnowić, co dodatkowo wydłuża życie naczepy i podnosi jej efektywność kosztową – mówi Daniel Kozikowski, dyrektor handlowy w Grupie DBK odpowiedzialny za markę Koegel. Warty podkreślenia jest wkład firmy z Bawarii w rozwój naczep chłodniczych. – To właśnie Koegel w 1961 roku, jako pierwsza marka, zaprezentował naczepę-chłodnię wykonaną w całości z tworzyw sztucznych, a w 1976 roku pierwsze naczepy-chłodnie o samonośnej konstrukcji – dodaje Kozikowski. Obecnie przykładem produktu wyznaczającego poziom w branży są naczepy Koegel Cool – PurFerro quality.

To, co się liczy

Koegel Cool – PurFerro quality, to linia naczep chłodniczych segmentu premium, zaprezentowana po raz pierwszy w 2012 roku. – Koegel Cool to wybór dla klientów, którzy cenią sobie bezkompromisowe połączenie wysokiej funkcjonalności, wydajności z trwałością – deklaruje Daniel Kozikowski. Jakość w rozumieniu firmy Koegel to również możliwości, jakie oferuje naczepa. – Ten model wyróżnia się wyjątkowo cichą podłogą, redukującą hałas przy załadunku czy rozładunku o 10 dB. Dla ludzkiego ucha taka wartość oznacza około 10-krotnie niższą głośność – tłumaczy Kozikowski. Tym samym Koegel Cool – PurFerro może być wykorzystywana w dostawach do placówek handlowych w godzinach nocnych, co przekłada się na większą elastyczność transportu. – W kontekście możliwości i wydajności kluczową cechą modelu Kögel Cool – PurFerro jest bardzo skuteczna, a zarazem lekka izolacja. Do jego wykonania wykorzystano piankę nie zawierającą freonu. Niski współczynnik przenikania ciepła oznacza mniejsze zużycie energii, a niewielka masa własna – wysoką ładowność – mówi Daniel Kozikowski. Opisywana naczepa spełnia wymagania określone przez system HACCP czy też certyfikat zabezpieczenia ładunku wg normy DIN EN 12642 kod XL. Mocowanie przewożonych towarów ułatwiają opcjonalne szyny piętrowe i kotwowe zintegrowane ze ścianami. – Ten system mocowania pozwala załadować wzdłużnie aż 33 europalety na drugim poziomie, co w praktyce oznacza podwojenie pojemności naczepy – opisuje Daniel Kozikowski. Kolejnym wkładem producenta w efektywność są dodatkowe aerodynamiczne obudowy z dyfuzorem dachowym oraz wsuwanymi tylnymi klapami, zaprojektowane dla redukcji spalania.

Łatwiejsza praca

Oprócz trwałości i funkcjonalności Koegel stawia również na łatwość obsługi naczepy. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę komfort pracy kierowcy, który z narzędziem, jakim jest naczepa ma do czynienia przez długie godziny, a nawet lata. – Koegel Cool może być wyposażona w trzy funkcyjne światła na portalu oraz oświetlenie wnętrza z wykorzystaniem listew LED. To zapewnia lepszą ochronę kierowcy i ładunku, a procesy załadunku i rozładunku czyni łatwiejszymi – wyjaśnia Daniel Kozikowski. Na wygodę eksploatacji wpływa też koryto zespawane z aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu czyszczenie obszaru podłogi jest łatwiejsze, co zapewnia lepszą higienę. Ponadto taka konstrukcja zapobiega przenikaniu wilgoci do elementów nośnych, a to oznacza dłuższe życie pojazdu i niższe koszty serwisu. – Kluczowe elementy obsługiwane przez użytkownika, w tym system mocowania ładunku czy też drzwi są zoptymalizowane pod kątem łatwości obsługi – dodaje Kozikowski.

Dostępność sprzętu i serwisu

– Grupa DBK jest partnerem firmy Koegel już od wielu lat. Dla naszych klientów nie bez znaczenia jest fakt, że wraz z wyborem produktu tej firmy zyskują dostęp do szerokiej sieci serwisowej. Naczepę niemieckiej firmy mogą naprawiać czy serwisować w każdym z punktów Grupy DBK – mówi Kozikowski. Dyrektor handlowy w Grupie DBK odpowiedzialny za markę Koegel zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię przemawiającą za niemieckim producentem. – Po już prawie dwóch latach pracy w warunkach pandemii możemy powiedzieć, że firma Koegel na tle konkurencji dobrze radzi sobie z zapewnieniem dostępności pojazdów. Przemyślane decyzje producenta ustrzegły naszych klientów przed opóźnieniami dostaw pojazdów. To pokazuje, że Koegel jest pewnym partnerem transportu – podsumowuje Kozikowski.

 

Autor: Daniel Kozikowski, Dyrektor Handlowy, odpowiedzialny w Grupie DBK za sprzedaż naczep Kögel w Polsce

Przejdź do paska narzędzi