Inteligentne zawieszenie Air-Pro, czyli samochód pod pełną kontrolą

Każdy, kto chociaż raz jechał pojazdem dostawczym, wie, jak duży wpływ na jego zachowanie się na drodze ma fakt, czy jest on załadowany, czy nie. Pusty samochód zachowuje się zupełnie inaczej niż w pełni obciążony. Sztywne zawieszenie to mniejsze przechyły boczne, ale większe drgania i rezonowanie nadwozia, z kolei bardziej miękkie powoduje niepewność jazdy i kołysanie. Dlatego IVECO opracowało pneumatyczne zawieszenie Air-Pro, które sprawia, że bez względu na to, czy jedziesz pustym, czy zapakowanym po dach samochodem, odczucia z jazdy będą takie same.

Inteligentne zawieszenie Air-Pro w IVECO Daily

Moduł stałej redukcji tłumienia

Zawieszenie AIR-PRO w pojazdach dostawczych IVECO wprowadzono wraz z pojawieniem się na rynku najnowszego Daily. Jest ono oparte o moduł stałej redukcji tłumienia (CDC – Continuous Dumping Control), który niemal natychmiast reaguje na nierówności nawierzchni i co 10 milisekund ustala optymalne ciśnienie w każdym amortyzatorze pod kątem najlepszej jego pracy. AIR-PRO zapewnia tym samym ograniczenie wibracji samochodu (o 25%), przyczyniając się do zapewnienia najwyższego komfortu jazdy, a także pewniejszego prowadzenia. Zapewnia ono jednocześnie stabilność pojazdu podczas gwałtownych podmuchów bocznego wiatru, czy jazdy w koleinach.


Trzy rodzaje ustawień

Inteligentny system AIR-PRO z łatwością dopasowuje sztywność zawieszenia do obciążenia ładowni oraz pozwala kierowcy na dostosowanie jego wysokości do określonych warunków drogowych. Mamy do wyboru ustawienie Soft – minimalizujące drgania charakterystyczne dla pustego pojazdu, Load – dla optymalnych właściwości jezdnych pod dużym obciążeniem oraz Auto – w którym system sam dobiera najwłaściwsze parametry w zależności od obciążenia. Ustawienia te są dostępne z poziomu ergonomicznego pokrętła znajdującego się po lewej stronie deski rozdzielczej, a informacja o trybie, w jakim pracuje system, pokazuje się na wyświetlaczu TFT. Z poziomu pokrętła przyciskami góra-dół ustawimy w ciągu kilku sekund także wysokość zawieszenia, obniżając je do załadunku lub podwyższając w chwili przejazdu przez wysokie krawężniki. Szybką kontrolę wysokości zawieszenia umożliwia nam dodatkowy zbiornik sprężonego powietrza. Co ciekawe, ustawienia danych wysokości mogą być zapamiętane i uruchomione na życzenie użytkownika. Te same funkcjonalności znajdziemy w ładowni, skąd także możemy ustawić parametry zawieszenia.

Trzy rodzaje ustawień zawieszenia Air-Pro

Mniejszy kąt wychylenia pojazdu

Na samo zachowanie się systemu wpływ mają warunki drogowe, obciążenie pojazdu jak i aktywność samego kierowcy. Czujniki układu AIR-PRO uwzględniają np. ciśnienie w układzie hamulcowym, kąt położenia pedału gazu, prędkość jazdy, czy ruchy kierownicy. Dodatkowo system pneumatyczny wspomagany jest przez sterowane elektrycznie amortyzatory, dzięki czemu znacząco zmniejsza się kąt wychylenia pojazdu w zakrętach nawet o 30%.

Zawieszenie AIR-PRO w pojazdach dostawczych IVECO wprowadzono wraz z pojawieniem się na rynku najnowszego Daily.

Większe możliwości użytkowe pojazdu

Jak widzimy system inteligentnego zawieszenie AIR-PRO to nie tylko bezpieczeństwo i wygoda, ale także szersze możliwości użytkowe pojazdu, który go posiada. Dlatego modele Daily wyposażone w AIR-PRO doskonale sprawdzą się w zadaniach kurierskich, w lawetach wszystkich typów, pomocy drogowej na bazie Daily „70″ i transporcie pojazdów na długich odległościach (Daily „S” i „70″). Wszędzie tam docenimy przede wszystkim szybką kontrolę wysokości zawieszenia. W przypadku autobusów i minibusów, AIP-PRO zapewni dużo wyższy komfort jazdy bez względu na liczbę pasażerów oraz większą stabilność na zakrętach. Branża spożywcza doceni pneumatyczne zawieszenie Daily w przewozach towarów wrażliwych na drgania, takich jak: ciasta, owoce miękkie, czy warzywa. Z kolei transport międzynarodowy z powodzeniem wykorzysta możliwość AIR-PRO w szybkim dopasowaniu wysokości podłogi ładowni do rampy rozładunkowej oraz stałą wysokość pojazdu bez względu na ilość przewożonego ładunku.

Przejdź do paska narzędzi