mity o telematyce

Telematyka w transporcie jest dostępna już od dobrych kilku lat i coraz mniej jest firm, które nie korzystają z takich udogodnień. Nadal jednak krąży wiele mitów na temat przydatności i zasadności stosowania tego typu rozwiązań. Czas je obalić.

Mit: Kierowcy nie chcą jeździć samochodami wyposażonymi w systemy telematyczne.

Telematyka jest narzędziem dostarczającym wiedzy menedżerom floty i właścicielom firm. W założeniu ta wiedza ma być wykorzystana do budowania przewagi konkurencyjnej firmy – optymalizacji zadań transportowych i redukcji kosztów utrzymania floty, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności i szybkości wykonywania zleceń. Efektywnie zarządzana firma może zaproponować kierowcom lepsze warunki płacowe i większą stabilność zatrudnienia. Co więcej, dane z telematyki pozwalają wskazanie pracowników, którym przyda się doskonalenie umiejętności i podnoszenie ich wiedzy. Raporty dotyczące stylu jazdy i spalania są też dobrą podstawą do odpowiedniego premiowania tych kierowców, którzy najbardziej efektywnie obchodzą się z paliwem. Podsumowując, przy odpowiednim zastosowaniu narzędzi telematycznych zyskują wszystkie strony – przedsiębiorstwo, pracownicy i co najważniejsze – jego klienci.

Mit: Telematyka nie uchroni mnie przed problemami.

Sam system telematyczny nie spowoduje automatycznie, że wszystkie problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa transportowe, znikną, jak za pstryknięciem palców. Możliwość pobierania danych z karty kierowcy i tachografu pozwala jednak na lepsze i bezpieczniejsze planowanie przejazdów i ułatwia kontrolowanie zgodności pracy z przepisami. Z kolei analiza stylu jazdy kierowcy i efektywności daje możliwość reakcji i działań prowadzących do tego, by dany pracownik jeździł bezpieczniej i bardziej ekologicznie. Możliwość zdalnego odczytu danych z komputera pojazdu pozwala na unikanie niepożądanych przestojów. Za pomocą narzędzi DBK Fleet Management można kasować błędy, które nie wymagają natychmiastowego serwisu, a na ich kompleksową diagnostykę i usunięcie umówić się w dogodnym terminie. Sam serwis też jest szybszy. Dostęp do danych samochodu pozwala z wyprzedzeniem zamówić części niezbędne do usunięcia usterki.

Mit: Telematyka jest droga a stopa zwrotu inwestycji – wątpliwa.

Opinie naszych klientów mówią co innego. W Grupie DBK dbamy o to, by Twoja firma mogła efektywnie wykorzystać korzyści płynące z zastosowania narzędzi telematycznych. Przykład – oddajemy do Twojej dyspozycji dedykowanego konsultanta serwisowego, który pomaga Ci organizować przeglądy i inne prace serwisowe tak, by minimalizować czas przestojów. A zmiana stylu jazdy kierowców na bardziej ekonomiczny pozwala zredukować spalanie nawet o 10 do 15 procent. Zmniejszenie średniego spalania tylko o jeden litr na każde 100 km, przy przebiegach rzędu 10 tys. km miesięcznie, daje około 3 tys. zł oszczędności rocznie. Wystarczy pomnożyć to przez liczbę pojazdów, jakimi dysponuje firma, by obliczyć skalę oszczędności. Liczą się także kwestie niewymierne – lepiej wyszkoleni kierowcy jeżdżą bezpieczniej, więc spadają ryzyko prowadzenia biznesu i składki ubezpieczeniowe. Świadomość, że twoja flota jest optymalnie zarządzana daje większy spokój właścicielowi, co – postawmy sprawę jasno – jest bardzo cenne.

Mit: Telematyka wymaga czasu do obsługi

Tak naprawdę dobre rozwiązania telematyczne pozwalają oszczędzać czas. Przykład – zdalny tachograf powoduje, że nie trzeba „biegać” między samochodami, żeby zebrać dane dot. pracy kierowców. Dodatkowo, pracownicy nie muszą wypełniać raportów z pracy zagranicznej, co także przyspiesza pracę całej firmy. Obsługa platformy jest zaprojektowana tak, by była jak najbardziej intuicyjna i szybka.

Mit: Telematyka nie chroni przed kradzieżą.

Istotnie, jeżeli ktoś będzie chciał ukraść Wasz pojazd, to zapewne spróbuje, ale dzięki telematyce taką sytuację łatwiej i szybciej można wykryć, a szansa na odnalezienie samochodu jest dużo większa. Co więcej, telematyka pozwala na szybszą reakcję i powiadomienie odpowiednich służb, co także przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa odzyskania pojazdu i towaru. Zabezpieczenia oferowane w ramach DBK Fleet Management są trudne do zlokalizowania i zidentyfikowania, a dodatkowo działają zupełnie niezależnie od instalacji elektrycznej pojazdu.

Mit: Obsługa telematyki jest skomplikowana.

Kluczowym elementem usługi DBK Fleet Management jest przyjazna i ciągle doskonalona platforma do obsługi, do której mamy dostęp także za pomocą aplikacji mobilnej. Co więcej, w ramach abonamentu, Grupa DBK oferuje dedykowane wsparcie w języku polskim, także telefoniczne. To ważne, bo w przypadku konkurencyjnych rozwiązań często jedyne na co można liczyć to mail z anglojęzycznego centrum obsługi, gdzie pracownicy obsługują wszystkie zgłoszenia, nie tylko te dotyczące telematyki. Warto także podkreślić, że klienci Grupy DBK w ramach ceny za usługę otrzymują szkolenie z obsługi i efektywnego wykorzystania narzędzi telematycznych. Takie warsztaty prowadzimy na miejscu, w siedzibie klienta.

Więcej informacji o DBK Fleet Management można znaleźć na stronie: https://dbkfleetmanagement.com/

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies zgodnie z Polityką Cookies.
Wyszukaj serwis