22 marca, 2018
90 lat marki DAF
To już 90 lat odkąd marka DAF dostarcza innowacyjne rozwiązania dla transportu. 1 kwietnia 1928 roku holenderski inżynier Hub van Doorne założył mały warsztat produkcyjny w mieście Eindhoven w Holandii. To skromne przedsięwzięcie dało początek firmie DAF, która stała się czołowym, światowym producentem pojazdów ciężarowych skupiającym się na innowacyjności, jakości i efektywności transportu.
Niezwykle utalentowany Hub van Doorne otworzył swój mały warsztat na rogu lokalnego browaru Coolen w Eindhoven. Na początku usługi świadczone w warsztacie obejmowały spawanie i cynkowanie na zlecenie lokalnych firm, takich jak producent oświetlenia i urządzeń radiowych — Philips. Wielki kryzys zainspirował Hub’a van Doorne’a oraz jego brata Wim’a do rozszerzenia oferty. W 1932 roku warsztat został przekształcony w firmę zajmującą się produkcją przyczep i naczep, a nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (Fabryka naczep Van Doorne’a ), w skrócie DAF. Dzięki spawanemu podwoziu przyczepy i naczepy opuszczające tę małą fabrykę wyróżniały się na tle konkurencji wyjątkowo dużą ładownością. Spawanie, stosowane podczas produkcji przyczep/naczep, pozwalało obniżyć masę i w tamtych czasach było technologią innowacyjną. Innym wyjątkowym wynalazkiem była przyczepa/naczepa z kontenerem, która zadebiutowała w 1936 roku. Jej konstrukcja umożliwiała szybkie ładowanie i rozładunek kontenerów z wagonu kolejowego. Był to bardzo wczesny przykład transportu intermodalnego i uczynił on firmę DAF jednym z pierwszych dostawców przyczep/naczep z kontenerem na świecie.
Tak oto powstała nowa firma produkująca pojazdu ciężarowe
W 1949 roku pierwszy pojazd ciężarowy DAF został wprowadzony do produkcji, a firma zmieniła nazwę na Van Doorne’s Automobiel Fabriek. Rok później wybudowano pierwszą fabrykę pojazdów ciężarowych i rozpoczęto produkcję podwozi do trzy-, pięcio- i sześciotonowych pojazdów ciężarowych. Tak rozpoczęła się działalność firmy, którą znamy obecnie.
Lider wśród konstruktorów silników
W pierwszych latach istnienia zakładów DAF do pojazdów montowano silniki benzynowe i wysokoprężne Hercules i Perkins, ale w 1957 roku przedsiębiorstwo z Eindhoven zaprojektowało i rozpoczęto produkcję pierwszych własnych silników DAF. Dwa lata później ulepszono silnik wysokoprężny DD575, dodając do niego turbosprężarkę, co stanowiło kolejne spektakularne osiągnięcie. W 1973 roku DAF, jako pierwsza firma w branży, wprowadziła na rynek turbosprężarkę z chłodzeniem międzystopniowym. Technologia ta została początkowo opracowana, aby zaspokoić popyt na silniki o większej mocy i niższym poziomie zużycia paliwa, jednak później okazała się być również niezbędna w realizacji polityki niskiej emisji spalin. W latach osiemdziesiątych wprowadzono zaawansowany układ turbosprężarki (ATI), który zapewniał jeszcze lepsze wyniki w kwestii mocy i wydajności dzięki zastosowaniu ulepszeń, takich jak technologia układu wtryskowego i zoptymalizowany kształt komory spalania.
W 2005 roku firma DAF zaprezentowała silnik PACCAR MX, który jest obecnie montowany we wszystkich ciężkich pojazdach ciężarowych DAF i ponad 40% pojazdów ciężarowych Kenworth i Peterbilt. Modele MX-13 i MX-11 najnowszej generacji pracują niezwykle wydajnie przy niskich obrotach i charakteryzują się inteligentnymi układami napędowymi i wydajnymi osiami tylnymi, dzięki którym mogą osiągać wysoki moment obrotowy przy zaskakująco niskich obrotach silnika. Zapewnia to niezrównaną oszczędność paliwa i najwyższy komfort jazdy. Wszystkie te innowacje, w połączeniu z zaawansowanymi algorytmami oprogramowania pojazdu, doskonałą aerodynamiką i nowym, kompaktowym układem końcowego oczyszczania spalin, przyczyniają się do imponującego spadku zużycia paliwa o 7%, co stanowi rekord w historii firmy.
Kabina wyznaczająca nowe standardy
Pierwsze pojazdy ciężarowe DAF, które opuszczały fabrykę w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, składały się z podwozia oraz silnika z charakterystyczną kratą wylotu powietrza z siedmioma chromowanymi belkami i tymczasowego fotela z drewna. Podwozia DAF były dostarczane do wytwórców zabudów, którzy następnie zajmowali się montażem niestandardowych, wykonywanych lokalnie kabin. W 1951 roku firma DAF wprowadziła swoją własną kabinę z zaokrąglonymi narożnikami i pochyłą kratą wylotu powietrza zapewniającymi lepszą aerodynamikę, natomiast komfort kierowcy został zwiększony przez wprowadzenie fotela z zawieszeniem.
W latach sześćdziesiątych nadal pracowano nad zwiększeniem komfortu kierowcy, wprowadzając kabinę przystosowaną do transportu międzynarodowego. Model DAF 2600 był wyposażony w dwa łóżka i okna na wszystkich ścianach kabiny, zapewniające poczucie przestrzeni i optymalną widoczność drogi. Wspomaganie układu hamulcowego i kierowniczego dodatkowo ułatwiło ciężką pracę kierowcy. Model 2600 jest obecnie uznawany za pierwszy pojazd ciężarowy przystosowany do transportu międzynarodowego. W 1969 roku firma DAF była jednym z pierwszych producentów, którzy wprowadzili mechanizm odchylania kabiny w modelu z kabiną nad silnikiem, co znacznie poprawiło dostępność podczas serwisowania pojazdu.
Wraz z wprowadzeniem koncepcji kabiny Space Cab w 1988 roku przedsiębiorstwo umocniło swoją pozycję lidera rynku produkcji pojazdów ciężarowych, skupiając się zarówno na obniżeniu kosztów eksploatacji, jak i komforcie kierowcy. Unikalny projekt Space Cab sprawił, że firma ponownie ustanowiła nowe standardy w kwestii rozmiaru i komfortu kabiny w transporcie międzynarodowym. W 1994 roku wprowadzono na rynek jeszcze większą kabinę Super SpaceCab, dzięki czemu szoferki DAF dalej stanowiły punkt odniesienia w kwestii przestrzeni i komfortu kierowcy.
DAF jako część koncernu PACCAR
W 1996 roku firma DAF stała się częścią koncertu PACCAR. Od tamtej pory przedsiębiorstwo niezmiennie zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii, wprowadzając znaczące ulepszenia w produkcji pojazdów ciężarowych, silników i zaawansowanych technologicznie układów.
Doskonałe pojazdy ciężarowe na rynku
W latach 2001 i 2002 wprowadzono na rynek nowe pojazdy DAF serii LF, CF i XF. W 2005 r. pojawił się wielokrotnie nagradzany model XF105, a w 2006 r. — modele Euro 4 i Euro 5. W 2013 r. rozpoczęto produkcję pełnej gamy nowych, wyjątkowo ekologicznych, modeli Euro 6 zgodnych z normą EEV. W 2017 roku nowe modele CF i XF otrzymały tytuł „Międzynarodowych Ciężarówek Roku 2018” z racji czołowej w branży wydajności transportowej oraz imponującej oszczędności paliwa na poziomie 7%. Nowy model LF otrzymał tego samego roku w Wielkiej Brytanii nagrodę „Użytkowego flotowego pojazdu ciężarowego roku”.
Zaangażowanie firmy DAF w kwestię jakości przyniosło rezultaty w postaci pięciu nagród „Międzynarodowej Ciężarówki Roku”, czyli najwyższego odznaczenia w branży:
- 1988 — DAF 95
- 1998 — DAF 95XF
- 2002 — DAF LF
- 2007 — XF105
- 2018 — CF i XF
Rozwój technologii przyszłości
W 2015 roku firma DAF zaprezentowała funkcję sprzężenia pojazdów ciężarowych (Truck Platooning). System pojazdów EcoTwin umożliwił pojazdom jadącym w kolumnie automatyczne podążanie za pojazdem prowadzącym. Takie działanie pozwala ograniczyć emisję CO2 i polepszyć zachowanie w ruchu drogowym. W związku z sukcesem systemu EcoTwin firma DAF została wybrana do udziału w angielskich testach technologi sprzęgania pojazdów w 2017 roku. Zaangażowanie w wiodące europejskie projekty rozwoju technologicznego pozwala przedsiębiorstwu z Eindhoven zdobywać wszechstronne doświadczenie w kwestii alternatywnych elektrycznych i hybrydowych układów napędowych.
Globalna doskonałość
W XXI wieku działalność firmy DAF rozwija się prężnie na całym świecie. Jej najlepsze w swojej klasie pojazdy ciężarowe są produkowane w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Brazylii, a produkty DAF są sprzedawane przez 1100 niezależnych punktów dealerskich na pięciu kontynentach.
Pojazdy ciężarowe DAF są obsługiwane z wykorzystaniem wiodących na rynku usług firmy PACCAR Parts i PACCAR Financial. Floty są wspierane przez najlepszą w Europie usługę pomocy drogowej International Truck Service (ITS) oraz zaawansowany system zarządzania flotą DAF Connect.
„DAF oferuje pełną gamę doskonałych pojazdów ciężarowych, które zapewniają najniższe koszty eksploatacji w branży, największą wydajność transportu i najwyższy komfort kierowcy”, wyjaśnia Preston Feight, prezes firmy DAF. „Dzięki wspaniałemu zespołowi, składającemu się z ponad 10 000 zaangażowanych osób, które projektują, budują, sprzedają i obsługują oferowane przez nas wysokiej jakości pojazdy ciężarowe, silniki, części i usługi, firma DAF znajduje się na doskonałej pozycji do dalszego rozwoju na całym świecie”
Grupa DBK posiada autoryzację DAF od początku swojego istnienia, czyli od 1996 roku.