8 grudnia, 2021
IVECO Daily czy Eurocargo
Rozmiar ma znaczenie.
Jakie auto na międzynarodówkę do 7,5 t?
Potrzebujesz ciężarówki o DMC do 7,5 t do transportu międzynarodowego. Każdy z producentów zaproponuje Ci swój model. Z wyjątkiem IVECO. Włoska firma może zaoferować Ci dwa modele – Eurocargo i… Daily.
Samochody ciężarowe z DMC nie przekraczającym 7500 kg to grupa pojazdów, jakich potrzebuje i używa wielu przedsiębiorców na długich trasach za granicę naszego kraju. Ma to związek z opłatami i większą swobodą w dobieraniu trasy. Przykładowo w Niemczech takie samochody „nie podchodzą” pod opłaty drogowe. Ciężarówką o takiej masie można też przekraczać granice w wielu miejscach, do których cięższe pojazdy nie mają dostępu. Jeżdżąc za granicę, szczególnie zachodnią, trzeba się też liczyć z tym, że „optymalizowanie” ładowności pojazdów z DMC do 3,5 t jest obarczone dużym ryzykiem, przede wszystkim finansowym powodowanym przez wysokie kary.
IVECO Daily – jeszcze dostawczak, a już ciężarówka
Jest wielu producentów, którzy mają w swojej ofercie samochody dostawcze, także IVECO. Jednak w przypadku produktów włoskiej firmy ta kwestia wymaga doprecyzowania. Owszem, Daily to „dostawczak”, ale w praktyce jest zaprojektowany, jak ciężarówka. Ma solidną ramę i wiele rozwiązań przystosowanych do rekordowych w tym segmencie obciążeń. Mowa tu wytrzymałej ramie typowej dla samochodów ciężarowych (dwie podłużnice w kształcie litery C) jak i o mocnym i długowiecznym silniku o pojemności 3 litrów, który znacznie lepiej radzi sobie z pracą pod wysokim obciążeniem niż powszechne jednostki dwulitrowe. Jeżeli ktoś potrzebuje samochodu dostawczego o DMC powyżej 5,5 t, to w zasadzie IVECO Daily nie ma konkurencji. Najcięższe warianty Daily legitymują się DMC wynoszącą 7200 kg. Zatem w praktyce takie Daily dorównuje ładownością pojazdom, których całkowita masa to 8 czy nawet 10 tysięcy kilogramów.
IVECO Eurocargo – średnie gabaryty, pełna wszechstronność
Eurocargo, podobnie jak Daily, to model z bardzo szeroką paletą wersji, konfiguracji i tonażu. Jednak w tym wypadku wachlarz DMC jest już znacznie większy niż w Daily. Średni model z gamy IVECO można zamówić z dopuszczalną masą całkowitą od 7,5 do 18 t, z krótką, długą, niską czy wysoką kabiną. W ofercie są również nadwozia pozwalające na zamontowanie dwóch leżanek. Kabina jest nie tylko bardziej przestronna niż w Daily, ale także amortyzowana oraz łatwiejsza do zagospodarowania, dzięki większej liczbie schowków. Co łączy oba modele? Jeden i drugi można skonfigurować i dostosować do transportu międzynarodowego w segmencie do 7,5 t DMC.
Daily czy Eurocargo? Co wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z użytkowników ma nieco inne wymagania, potrzeby i na inne cechy pojazdu kładzie największy nacisk. Na czym zatem polegają kluczowe różnice?
Nadwozie/kabina
Eurocargo
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku tego modelu można wybrać kabinę, która fabrycznie jest dostosowana do transportu międzynarodowego, w tym także w podwójnej obsadzie. Fotele są amortyzowane pneumatycznie.
Daily
Aby ten samochód stał się pełnoprawnym pojazdem do transportu międzynarodowego, to trzeba wyposażyć go w kabinę sypialną montowaną już w Polsce. Uzyskanie funkcjonalności porównywalnej z Eurocargo wymaga zamontowania części sypialnej za fabryczną kabiną. Dostępne są opcje z dwiema leżankami, przy czym jedna jest umieszczona nad fotelami kierowcy i pasażera. Można również zamówić konfiguracje z jedną leżanką, miejscem na bagaż i wysokością wnętrza, która pozwala nawet się wyprostować.
Werdykt: przewagę uzyskuje Eurocargo ze względu na dostępną przestrzeń i komfort w fabrycznej kabinie, co kierowcy na pewno doceniają. Obecnie, przy problemach z zatrudnieniem, może to być aspekt przeważający przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Ładowność
Eurocargo
Z typową skrzynią ze stałą plandeką (bez firanek i dachu przesuwnego) uzyskujemy 2700-2900 kg ładowności (w zależności od producenta zabudowy). Sama skrzynia ładunkowa może być dłuższa o 30-40 cm niż w Daily. W naszym porównaniu uwzględniliśmy Eurocargo wyposażone w opcjonalny bak o pojemności 200 l.
Daily
Z uwzględnieniem masy dodatkowej kabiny sypialnej, zabudowy oraz większego zbiornika paliwa (producent dopuszcza montaż nawet 300-litrowego baku), uzyskamy ładowność na poziomie 3100-3300 kg.
Werdykt: aspekt ładowności przemawia na korzyć Daily. Możliwość zabrania około 300 do 500 kg więcej, to coś co przedsiębiorcy mocno biorą pod uwagę. W ciągu kilku lat Daily jest w stanie przewieźć co najmniej 100 000 tys. kg towaru więcej.
Silnik
Eurocargo
Pod maską mamy jednostkę o mocy 190 KM, które rozwijane są z pojemności 4,5 litra. Niskie wysilenie silnika ma znaczenie dla jego trwałości i wydłuża okres bezawaryjnej eksploatacji. Z drugiej strony Eurocargo, także ze względu na wielkość i kształt kabiny, będzie zużywał więcej paliwa. W przypadku tego motoru producent zaleca interwały serwisowe wynoszące 80 tys. km.
Daily
W tym modelu kierowca ma do dyspozycji 180 KM i nie jest to najmocniejszy dostępny wariant. W ofercie jest jeszcze wersja 210-konna. Pod maską Daily pracuje motor o pojemności 3 litrów. To dobrze znana jednostka – trwała i odporna na długotrwałe obciążenie, dzięki czemu sprawdza się na długich trasach. Przeglądy zaplanowano co 50 tys. km, ale wielu użytkowników wymienia olej co 25 tys. km, by zwiększyć trwałość silnika. Dzięki temu osiągają przebiegi dochodzące do miliona km.
Werdykt: Remis ze wskazaniem na Daily, które z racji gabarytów i mniejszej pojemności będzie oszczędniej obchodzić się z paliwem.
Podsumowując. Oba opisywane modele wykonają podobną pracę, jednak nieco inaczej. Która droga jest lepsza i jakie cechy mają większe znaczenie. To już dobrze wiedzą sami klienci i specjaliści Grupy DBK, którzy na co dzień analizują potrzeby przedsiębiorców i pod ich kątem dobierają oraz proponują odpowiednie rozwiązania.
Autor: Jarosław Gromala, Kierownik Działu Sprzedaży Pojazdów IVECO i Telemarketingu w Grupie DBK