Transport po nowemu, czyli co naprawdę zmienia Pakiet Mobilności?

Niemal 40 proc. polskich przedsiębiorców uważa Pakiet Mobilności za obecnie największe wyzwanie dla branży transportowej. Zawarte w nim przepisy będą wchodzić w życie stopniowo, więc do nowej sytuacji można się przygotować.

Reforma przepisów dotyczących unijnego sektora transportu drogowego, znana jako pakiet mobilności, weszła w życie 20 sierpnia 2020 r. Odnosi się do trzech obszarów funkcjonowania transportu – czasu pracy kierowców wraz z budową i obsługą tachografu, delegowania kierowców i ich płacy minimalnej, a także dostępności do rynku i prowadzenia działalności transportowej na terenie Wspólnoty.

Przepisy te są jasne, sprawiedliwe i egzekwowalne. Zapewnią lepsze warunki pracy i socjalne w zawodzie kierowcy – zawodzie, który musi zyskać na atrakcyjności. Równocześnie tworzymy bardziej zharmonizowane, stabilniejsze warunki biznesowe dla firm transportowych, z których wiele to małe i średnie przedsiębiorstwa. Sprawniejsze procedury i bardziej jednolite egzekwowanie przepisów ułatwią życie kierowcom, firmom i organom krajowym – argumentował w momencie zatwierdzenia nowych rozwiązań legislacyjnych Timo Harakka, fiński minister transportu i komunikacji oraz przewodniczący Rady UE.

Polscy przedsiębiorcy sprawę widzą jednak inaczej.

Czytaj więcej na dbkfleetmanagement.com>>

Przejdź do paska narzędzi