Taniej, szybciej, precyzyjniej

Gdzie szukać oszczędności w transporcie? Co można kontrolować dzięki nowoczesnym technologiom? Paweł Panfil, Dyrektor Działu Telematyki w Grupie DBK znalazł się w gronie ekspertów, których Magazyn Fleet zapytał o możliwości współczesnej telematyki. Zachęcamy do lektury!

Floty ciężarowe generują większe koszty, ale też możliwość większych oszczędności.

PP: Naturalnym jest, że w porównaniu z samochodami osobowymi czy dostawczymi floty ciężarowe generują większe koszty. Wyższy jest koszt zakupu pojazdu i jego eksploatacji, większe jest zużycie paliwa. Ale większe koszty to też możliwość większych oszczędności. W ich generowaniu pomocne są rozbudowane raporty systemu telematycznego DBK Fleet Management. Umożliwiają one kontrolę wielu parametrów jazdy oraz kierowców, np. eco-drive, tankowania czy spalania. Pozornie niewielkie zmniejszenie zużycia paliwa w odniesieniu do pokonywanych dystansów i licznej floty potrafi wygenerować naprawdę odczuwalną na portfela korzyść. Mówiąc o kosztach i oszczędnościach w przypadku flot ciężarowych nie możemy pominąć aspektu serwisowego. Utrzymanie floty w nienagannym stanie jest kluczowe. To przestoje w branży TSL generują największe koszty. Tym ważniejsze jest to, by jej stan mieć pod stałą kontrolą i móc szybko reagować. Dzięki stałemu monitoringowi stanu technicznego pojazdu oraz automatycznym powiadomieniom, jakie wysyła DBK Fleet Management osoby, które zarządzają flotą o pojawieniu się błędu czy usterce dowiadują się w zasadzie w tym samym czasie, gdy ona wystąpiła. Telematyka Grupy DBK, jako jedyna na rynku, umożliwia zdalną diagnostykę i kasowanie błędów. Dzięki temu kierowca, firma, ale i serwis mają obraz tego, na co muszą się przygotować i, co za tym idzie, odpowiednio zareagować, by nie przerywać zaplanowanych transportów.

Czy telematyka wywodzi się z transportu, jakie są specyficzne obszary w monitorowaniu flot ciężkich w porównaniu do flot osobowych?

PP: Myśląc o telematyce we flotach pojazdów osobowych mamy do czynienia tylko z rozwiązaniami fabrycznymi, pozostałe systemy to lokalizatory GPS z ewentualną możliwością odczytu danych z magistrali CAN. W ciężki flotach telematyka obsługuje dużo więcej danych – dochodzi tu waga pojazdu, a przede wszystkim wszelkie dane związane z tachografem i czasem pracy kierowcy. Warto też zadać sobie pytanie, co rozumiemy przez telematykę. Dla nas to rozmowa z samochodem. Wszyscy słuchają, analizują co się dzieje, ale nie wysyłają zapytań. W DBK Fleet Management jako jedyni działamy dwukierunkowo. Oprócz tego, że słuchamy to pytamy. Nie chodzi tu jednak tylko o to, by zadać pytanie, ale o to, by zadać je we właściwy sposób i otrzymać odpowiednią odpowiedź nie wywołując przy tym komplikacji. Wysyłane polecenia do magistrali CAN muszą być dostosowane, by nie zakłócić pracy samochodu. Robimy to jako jedyni, co znajduje odzwierciedlenie w zdalnej diagnostyce i kasowaniu błędów.

Czy faktycznie kontrolowanie ciśnienia w oponach może mieć tak duże znaczenie?

PP: Kontrola ciśnienia w oponach jest bardzo ważna. Zbyt niskie ciśnienie powoduje większy opór toczenia, w konsekwencji czego pojazd zużywa więcej paliwa. Taka opona się ponadto szybciej nagrzewa, co na krętych drogach czy trasach przy wysokiej temperaturze powietrza i nawierzchni może skutkować tym, że opona eksploduje. Zwiększony opór powoduje też szybsze zużycie samej opony i wówczas trudno bezpiecznie osiągnąć przewidzianą przez producentów żywotność ogumienia. W samochodzie ciężarowych opon jest 18, wymiana wszystkich to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku transportu osobną dziedziną jest kontrola ładunku i przewożonego towaru, czy tutaj także macie coś do zaoferowania klientom?

PP: Poprzez montaż dodatkowych lokalizatorów i czujników DBK Fleet Management oferuje kontrolę naczepy – pozwala to na zabezpieczenie ładunku, ale i samej naczepy. We flotach, w których następuje sporo przepinek, można kontrolować i sprawdzać, gdzie się znajduje. Ponadto możemy zainstalować i zintegrować nasz system z czujnikiem otwarcia naczepy oraz czujnikiem temperatury powierzchni ładunkowej, co ma zastosowanie w chłodniach. W powiązaniu z alertami systemu i powiadomieniami SMS podnosi to zdecydowanie bezpieczeństwo przewożonego towaru.

Przejdź do paska narzędzi