Statystyczny XF – jakiego DAFa najczęściej wybierają klienci Grupy DBK

Jeden z żartów o statystyce to ten o tym, że statystycznie pies i jego pan mają po trzy nogi. Zgodnie z danymi statystycznymi można też katalogować przedsiębiorców, ale w Grupie DBK wiemy, że każda firma transportowa jest inna i ma mniej lub bardziej różne potrzeby. Jak te oczekiwania przekładają się na wybory konfiguracji najpopularniejszego modelu holenderskiej marki?

W ubiegłym roku w Polsce pojazdy marki DAF były najchętniej wybierane w segmencie dużych ciężarówek i ciagników siodłowych. Z punktów Grupy DBK w 2020 r. klienci odebrali 1241 DAFów XF. Ten model stanowił aż 88 proc. wszystkich holenderskich ciężarówek, jakie dostarczyliśmy na rynek. Ponad 1200 pojazdów to już całkiem reprezentatywna grupa. Na tej podstawie możemy pokusić się o odpowiedź na pytanie jakie cechy mają najczęściej wybierane konfiguracje DAFa XF w Grupie DBK?

Nieprzeciętnie przestronny

Ciągniki siodłowe z Eindhoven są doceniane za wiele rzeczy. Kierowcy lubią je przede wszystkim za przestronne i praktyczne kabiny. Nic dziwnego, w końcu to oni spędzają w nich długie godziny. Stąd tez nasi klienci miażdżącą większością głosów opowiadają się za wariantami Super Space Cab. Aż 95 proc. XF-ów, jakie sprzedaliśmy w 2020 r. miało największą dostępną kabinę.

Nieprzeciętnie sprawny

XF to pracowity typ. Lubi swoją pracę i gdyby mógł, to w ogóle by się nie zatrzymywał. A skoro nie lubi przestojów, to wie, że musi o siebie dbać. Dlatego w 2020 r. aż połowa z naszych XFów wyjechała z „pakietem medycznym” w postaci kontraktu serwisowego – najczęściej w bogatym wariancie Extra Care. To proste – chcesz być sprawny, jeździć długo i bez przerw? No to musisz o siebie dbać. Kontrakt serwisowy utrzyma Cię w formie.

Nieprzeciętnie bezpieczny i przewidujący

Na drogach i parkingach mogą dziać się różne rzeczy, więc trzeba dmuchać na zimne. Liczy się bezpieczeństwo jazdy i kierowcy. XF potrafi o to zadbać. Pomaga mu w tym wyposażenie, na jakie decyduje się najwięcej klientów, czyli: tempomat PCC (zarządza kontrolą prędkości jak i strategią zmiany biegów w zautomatyzowanej skrzyni biegów), hamulec silnikowy MX Engine Brake (wytwarza wysoki moment hamujący), reflektory LED i światła Sky Lights (zapewniają kierowcy dobrą widoczność) i blokada Night Lock (zwiększa bezpieczeństwo kierowcy odpoczywającego w kabinie).

Nieprzeciętnie wydajny, ale nie „chucherko”

Ciężka praca wymaga krzepy, a konkretnie – koni mechanicznych, szczególnie jeśli potrafią ostrożnie obchodzić się z paliwem. A takie są te generowane przez 6-cylindrową jednostkę PACCAR MX-13. Nasze statystyki mówią, że najchętniej wybierana jest wersja XFa, która w dowodzie rejestracyjnym ma liczbę 480 KM.

Nieprzeciętnie uniwersalny

Myślisz XF, widzisz ciągnik siodłowy, ale niekoniecznie jest to najpopularniejsza konfiguracja holenderskiego bestsellera. Klienci Grupy DBK cenią wszechstronność i najczęściej decydują się na podwozie XF 480 FAR, zarówno w wersji standardowej, jaki Low Deck. Samochód z układem osi 6×2 daje im możliwość pracy w różnych konfiguracjach zestawu transportowego.

Nieprzeciętnie… biały

No cóż, biznes jest pragmatyczny, a ciężarówki to nie kwiaty, więc kolor nie jest kluczowy. Są firmy, które wybierają mniej popularne kolory, bo np. czarny to barwa całej ich floty, albo zielony jest dominującym kolorem ich identyfikacji wizualnej. To jednak wyjątki. Króluje, rządzi i panuje biały. Aż 85 proc. XF-ów przyjeżdżających do nas z fabryki jest w kolorze Brilliant White.

A twój biznes jakiego XF-a potrzebuje? Podpowiemy!

Przejdź do paska narzędzi