jaki silnik do iveco daily

Sprawy sercowe
Jaki silnik do IVECO Daily?

Każdy biznes ma swoje wymagania i potrzeby, a co za tym idzie zadania, jakie stawia się przed samochodami także są różne. Dlatego IVECO oferuje dostawcze Daily nie tylko w różnych wariantach nadwozia i ładowności, ale także z trzema silnikami. Dostępne są jednostki 2,3 oraz 3,0 l, w tym także na CNG. Którą z nich wybrać?

Obecnie producenci samochodów jeszcze mocniej dążą do unifikacji. Jest to podyktowane redukcją kosztów, ale także normami emisji spalin. Są osobowe modele, w których dostępny jest np. tylko 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 l w różnych wariantach mocy (np. od 60 do 110 KM). Nie inaczej jest w przypadku większości „dostawczaków”. U francuskich producentów cała gama opiera się na jednostkach 2,3 lub 2,2 l. Z kolei kooperujące ze sobą niemieckie marki oferują wyłącznie silnik 2,0 l. Naturalnie można zdecydować się na słabszy lub mocniejszy wariant, ale cały czas będzie to jednostka o tej samej pojemności.

silniki w iveco daily

Turbo to nie zawsze odpowiedź

Przy obecnej technologii wykrzesanie wyższej mocy z 2- czy 2,3-litrowego diesla nie stanowi większego problemu. Opiera się głównie na zastosowaniu turbosprężarki z łopatkami o zmiennej geometrii, większego ciśnienia doładowania albo dwóch turbosprężarek (tzw. bi-turbo) oraz modyfikacji oprogramowania silnika. Rzecz w tym, że biturbo to nie zawsze jest dobry pomysł. Po pierwsze, dwulitrowy silnik, który osiąga np. 180 KM jest po prostu bardziej wysilony niż jednostka dysponująca mocą 130 czy 140 KM. Po drugie – dwie turbiny podnoszą poziom skomplikowania konstrukcji, a co za tym idzie koszty ewentualnych napraw pogwarancyjnych. W najnowszym IVECO Daily, nawet w najmocniejszych wariantach, silniki mają jedną turbosprężarkę, która dzięki inteligentnemu sterowaniu pozwala osiągnąć oczekiwane parametry pracy. Po trzecie – wysilone jednostki o niewielkiej pojemności zapewniają odpowiednią dynamikę, ale przy dużych obciążeniach niekoniecznie są bardziej oszczędne niż większe silniki, np. 3-litrowe. Większy silnik ma wyższy moment obrotowy i w trudnych warunkach, np. podczas jazdy autostradowej z pełnym obciążeniem i przyczepą, nie pracuje pod takim obciążeniem, jak mniejsza jednostka. To też przekłada się na trwałość. Po prostu większa pojemność podnosi tolerancję napędu na duże obciążenie.

Jaki wybrać silnik do IVECO Daily?

silnik Iveco

Najkrótsza odpowiedź – to zależy. Najpierw masa, potem trasa – od tych określenia tych parametrów trzeba wyjść. Podwozie z kabiną modelu Daily może mieć dopuszczalną masę całkowitą nawet 7,2 t. Jednocześnie dostępne są także kompaktowe furgony z niskim dachem i DMC do 3,5 t. Dlatego w punktach grupy DBK do lżejszych wersji, używanych głównie na krótszych, miejskich lub podmiejskich trasach, rekomendujemy jednostkę 2,3. Ten 4-cylindrowy motor dostępny jest zarówno z homologacją light-duty i heavy-duty – do bardziej wymagających zastosowań. Do wyboru są trzy warianty mocy: 116, 136 i 156 KM – każdy z automatyczną przekładnią Hi-Matic lub manualną skrzynią biegów. Mniejsza jednostka jest lżejsza, co przekłada się na większą ładowność modeli napędzanych tym silnikiem. Dodatkowo, silniki 2,3 l są oszczędniejsze w „lżejszych” zadaniach.

Do cięższych wariantów polecamy 3-litrowy silnik, który z założenia był opracowany jako „wół roboczy” do najtrudniejszych wyzwań transportowych, co potwierdza fakt, że jest to motor dostępny wyłącznie z homologacją heavy-duty. Zdecydowanie warto rozważyć ten napęd, jeśli potrzebujemy Daily o DMC powyżej 4,5-5 t. Argumentami przemawiającymi za wyborem „trzylitrowca” są również eksploatacja na dłuższych trasach, z uwzględnieniem dróg szybkiego ruchu, a także częste ciągnięcie przyczep. IVECO oferuje najwięcej koni mechanicznych w segmencie pojazdów dostawczych. Najmocniejsza wersja silnika 3,0 l oddaje do dyspozycji kierowcy aż 210 KM i 470 Nm momentu obrotowego. Tym samym nawet przy wysokich prędkościach, dużym obciążeniu, pokonywaniu wzniesień czy podczas ciągnięcia przyczepy silnik 3,0 nie musi być „goniony” do granic swoich możliwości, by sprawnie rozpędzać załadowane IVECO Daily. Większy motor występuje także w dwóch nieco innych wersjach: 160 KM i 380 Nm oraz 180 KM i 430 Nm. Wariant 180 KM także można „sparować” z wygodną i sprawną skrzynią automatyczną. O jej jakości i trwałości najlepiej świadczy fakt, że obecnie już niemal co czwarte Iveco Daily kupowane jest z „automatem”.

Rodzaje silników w Iveco Daily - tabela

Natural Power, czyli dla kogo Iveco Daily na CNG?

Jeżeli twoje samochody w trasy ruszają z bazy, by po zmianie do niej wrócić, to wartym rozważenia rozwiązaniem jest IVECO Daily napędzane CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym. To paliwo sprawdzi się też w jeździe na krótszych dystansach, w okolicy, w której znajduje się stacja tankowania CNG.

silnik Iveco 3,0 l, 136 KM

Inżynierowie IVECO przygotowali wariant jednostki 3,0 l przystosowany do pracy praktycznie wyłącznie na gazie ziemnym. Silnik ma moc 136 KM, którą na koła może przenosić automat Hi-Matic lub manualna, 6-stopniowa przekładnia. Bardzo ważny jest wysoki moment obrotowy. Uzyskano aż 350 Nm, co powoduje, że Daily z tym silnikiem jest elastyczny i gotowy na pracę pod wysokim obciążeniem. Duży moment obrotowy pomaga też w zasilaniu czy napędzaniu dodatkowego osprzętu – np. agregatu chłodniczego czy urządzeń pneumatycznych (np. w wywrotkach czy śmieciarkach).

Kluczową zaletą CNG są niższe koszty. Przy licznych flotach, np. w piekarniach, hurtowniach czy usługach komunalnych, opłacalne jest zbudowanie własnej stacji tankowania CNG pozyskiwanego z sieci gazowej. Tym sposobem możliwe jest obniżenie rachunków za paliwo nawet o 40 proc. Wersje na CNG nabierają też znaczenia w dużych miastach, w których planowane jest wprowadzenie stref czystego transportu – zamkniętych dla niektórych pojazdów z silnikami Diesla. CNG jest traktowany jako paliwo alternatywne, stąd też samochody zasilane gazem ziemnym będą wyłączone spod obostrzeń we wspomnianych strefach. Znaczenie CNG w transporcie miejskim będzie rosło. Zgodnie z unijnymi wymogami, przedsiębiorstwa świadczące usługi (np. komunalne) na rzecz samorządów od 2022 r. będą musiały mieć we flotach określony procent pojazdów z zasilaniem alternatywnym. IVECO Daily zasilane CNG idealnie nadają się do spełnienia tego kryterium.

moment obrotowy w silnikach Iveco Daily - wykresy

Siła doświadczenia

Daily 2,3 czy 3,0? Jaka moc do IVECO Daily? Który silnik w Daily jest lepszy – w punktach Grupy DBK przerobiliśmy te i wiele innych pytań w praktyce. Znamy naszych klientów i ich doświadczenia, wiemy do czego potrzebują samochodów dostawczych, więc każdemu potrafimy doradzić odpowiedni wariant silnikowy najpopularniejszego i najtwardszego „dostawczaka”, czyli IVECO Daily.

Sprawdź jakie Iveco Daily kupują Polacy?

Przejdź do paska narzędzi