Nowe IVECO Daily MY22 

Nie tak dawno IVECO zaprezentowało jeden z najpopularniejszych w swoim portfolio samochodów użytkowych – model Daily. Od wielu już lat pojazdy tej gamy cieszą się dużą popularnością w całej Europie – także w naszym kraju. Nowa odsłona dostawczego IVECO bazuje na dobrze ugruntowanych atutach tej konstrukcji, czyli dużej wszechstronności zastosowań, solidności, wysokiej trwałości oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.

Atuty pomocne kierowcy

Jeśli zadamy sobie pytanie, co nowego proponuje nam Daily w tegorocznej odsłonie, okaże się, że funkcjonalnych rozwiązań ukierunkowanych na wygodę użytkowania znajdziemy w nim całkiem sporo. Są to m.in. inteligentne zawieszenie AIR-PRO, cyfrowy Asystent Głosowy ALEXA, nowa manualna skrzynia biegów, nowe ergonomiczne fotele, a także ekonomiczne jednostki napędowe Euro 6-D Final i Euro 6-E.

Inteligentne zawieszenie AIR-PRO

Pneumatyczne zawieszenie AIR-PRO to duży krok włoskiego producenta w kierunku wyjątkowo płynnej i komfortowej jazdy. Bazuje ono na module stałej redukcji tłumienia (CDC), które w czasie rzeczywistym reaguje na nierówności nawierzchni i co 10 milisekund ustala optymalne ciśnienie w każdym amortyzatorze. System wpływa jednocześnie na zmniejszenie przechyłów nadwozia w zakrętach nawet do 30%. Pozwala także na łatwy załadunek i rozładunek dzięki regulacji wysokości pojazdu. AIR-PRO jest obsługiwany specjalnym pokrętłem umieszczonym na desce rozdzielczej, a grafika pracy systemu wyświetlana jest na ekranie TFT. Ustawienie „Soft” zapewnia największy komfort jazdy, „Load” usztywnia samochód i pozwala ograniczyć kołysanie przy w pełni obciążonej ładowni, natomiast tryb „Auto” samoczynnie dostosowuje twardość zawieszenia do sytuacji drogowej.

6-biegowa przekładnia manualna

W nowym Daily zastosowano nową sześciobiegową skrzynię manualną o dużej kulturze pracy i wysokiej precyzji zmiany przełożeń. To ukłon IVECO w stronę kierowców pracujących głównie na trasach miejskich, gdzie redukcje biegów są szczególnie częste. Nowa przekładnia, z uwagi na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, jest o 18% trwalsza i nie wymaga praktycznie wymiany oleju, którą to producent rekomenduje przy przebiegu 350 000 km. Zarazem zwiększa ona moment obrotowy silnika nawet o 15%, znacznie poprawiając osiągi pojazdu.

Funkcje głosowe IVECO Driver Pal

Najnowsze Daily wyposażono także w system IVECO Driver Pal oparty o komendy głosowe obsługiwane przez wirtualną asystentkę Alexę firmy Amazon. Poinformuje ona kierowcę o korkach, włączy ulubioną stację radiową, czy przedstawi warunki pogodowe, jakie mogą mieć miejsce na trasie. Funkcja MYIVECO wchodząca w skład pakietu umożliwia dodatkowo sprawdzenie stanu technicznego samochodu, obsłużenie nawigacji, wezwanie pomocy drogowej w razie kolizji oraz przeprowadzenie analizy stylu jazdy pod kątem redukcji zużycia paliwa. W skład IVECO Driver Pal wchodzi także usługa MYCOMMUNITY służący do komunikacji z innymi kierowcami. Tematem rozmów mogą być np. utrudnienia na drodze. Wiadomości wysyłane z systemu mogą być w czasie rzeczywistym tłumaczone na kilka języków obcych w zależności od narodowości użytkownika.

Nowe fotele z pamięcią kształtu

By jeszcze bardziej podnieść komfort jazdy nowym Daily, producent zastosował w nim fotele z pianki zapamiętującej sylwetkę kierowcy. Dzięki temu rozwiązaniu nacisk na ciało użytkownika został zmniejszony nawet o 30%, co znacząco poprawia komfort jazdy na długich trasach. Jednocześnie za kierownicą dobrze będą się czuli także i wyżsi kierowcy. Specjalnie dla nich IVECO wydłużyło siedzisko o 2 cm, zapewniając lepsze podparcie dla ud. By ułatwić wsiadanie i wysiadanie z kabiny, przeprojektowano także lewy bok oraz dźwignie regulacji całego fotela kierowcy.

Gama dynamicznych i oszczędnych jednostek napędowych

W nowym Daily znajdziemy dwie jednostki napędowe do wyboru. Są nimi silnik F1A o pojemności 2,3 litra i mocach od 116 do 156 KM oraz 3 litrowy F1C o mocach od 160 do 207 KM. Ciekawostką jest fakt, że IVECO to jedyny producent, który zachowuje wersję 3-litrową – pozostali producenci zapowiedzieli odchodzenie od jednostek tej pojemności.

Silniki w nowym Daily cechują się mniejszym zużyciem paliwa – średnio o 6% – w porównaniu do swoich poprzedników. Oczywiście jak na IVECO przystało, w ofercie znajdziemy też jednostkę o pojemności 3 litrów, zasilaną CNG o mocy 136 KM i momencie obrotowym na poziomie 350 Nm.

Autor: Daniel Kubieniec, Dyrektor Sprzedaży Pionu IVECO w Grupie DBK

Przejdź do paska narzędzi