Sposób na hiszpański zakaz

Od 1 lipca 2021 r. w Hiszpanii zabroniona jest naprawa pojazdu na drodze publicznej. Zamiast tego unieruchomione pojazdy mają być holowane do serwisów przez uprawnionych operatorów. Dla ciągnika z naczepą, koszty takiej usługi zaczynają się od 1250 euro. Grupa DBK oferuje jednak szereg rozwiązań, które pozwala uniknąć tych i wielu innych kosztów…

Zmiany w hiszpańskich przepisach dotyczą wszystkich pojazdów – także osobowych i autobusów. Celem jest ograniczenie sytuacji, w których uszkodzony czy niesprawny pojazd długimi godzinami utrudnia ruch lub też blokuje pas awaryjny.

Pomoc drogowa w Hiszpanii – nowe zasady

Naprawa samochodu na drodze jest dopuszczona wyłącznie pod warunkiem, że uruchomienie pojazdu zajmie mniej czasu niż jego holowanie do serwisu, przy czym takimi usługami będą mogli zajmować się jedynie wybrani operatorzy (Operadores de Auxilio). To z kolei oznacza, że stawki naliczane za taką pomoc mogą wzrosnąć. Rozpoczęcie holowania ciągnika i naczepy w Hiszpanii wymaga najczęściej zapewnienia gwarancji płatności na kwotę co najmniej 1250 euro, a łączny koszt przetransportowania zestawu do serwisu może wynieść ponad 2000 euro.

DBK Fleet Management: zdalna pomoc zamiast holowania

W Grupie DBK mamy kilka rozwiązań, które mogą uchronić firmy transportowe przed takimi kosztami. Pierwszym jest DBK Fleet Management, czyli nieustannie rozwijany i aktualizowany system telematyczny, który pozwala m.in. na zdalne zarządzanie flotą. Za pośrednictwem rozwiązania nasi specjaliści mają możliwość zdalnej diagnostyki usterek w pojeździe, a także np. kasowania błędów, co umożliwia kontynuowania jazdy, jeśli dany problem nie zagraża bezpieczeństwu. W ten sposób kierowca może dokończyć zlecenie lub też samodzielnie dotrzeć do serwisu. Informacje o tym, co się dzieje z pojazdem pozwalają nam także sprawdzić, który z najbliższych serwisów ma części i możliwości, by wykonać naprawę w jak najkrótszym czasie. Co więcej, zdalna diagnostyka umożliwia określenie, które czynności serwisowe muszą być wykonane od razu, a które można zlecić serwisowi w kraju, korzystając ze znacznie korzystniejszych stawek w Polsce. To wszystko obniża koszty i skraca czas, w którym pojazd nie pracuje – mówi Paweł Orzędała, Koordynator ds. Kontroli Jakości i Szkoleń w Grupie DBK.

Kontrakty serwisowe DAF: spokój w pakiecie

Kolejnym rozwiązaniem zabezpieczającym przedsiębiorców przed niespodziewanymi i czasem trudnymi do udźwignięcia kosztami są kontrakty serwisowe DAF, które oferuje Grupa DBK. Holenderski producent, jako jeden z niewielu, proponuje kontrakty serwisowe dla samochodów w wieku do 8 lat i z przebiegiem do 1,2 mln km. Co ważne, kontrakt obowiązuje w całej Europie, ale klient Grupy DBK kupuje go w kraju i korzysta ze stawek obowiązujących w Polsce. To szczególnie ważne, jeśli w samochodzie dochodzi do awarii, której usunięcie jest znacznie droższe w Hiszpanii czy Francji niż w Polsce. Ta oferta doskonale wpisuje się w strategię Grupy DBK, czyli pracę na rzecz klientów i utrzymanie wysokiej mobilności ich środków transportu.

Dostępne są pakiety:

  • Extra Care – obejmujący planową obsługę serwisową oraz naprawy układu napędowego, a także dojazd i holowanie w przypadku awarii układu napędowego.
  • Full Care – obejmujący planową obsługę serwisową oraz naprawy całego pojazdu, a także dojazd i holowanie w przypadku awarii, jak również wymianę części zużywających się (tarcze hamulcowe, klocki, sprzęgło itp.).

Zabezpieczenie przed kosztami obowiązkowego holowania w takich krajach, jak Hiszpania czy Francja (na autostradach), to tylko jedna z wielu zalet kontraktów serwisowych DAF. Skorzystanie z takiego pakietu daje przewidywalność kosztów eksploatacji i możliwość ich rozłożenia np. w formie stałej, comiesięcznej raty. Z pakietów zapewniających obsługę serwisową w całej Europie oraz finansowanie pojazdów można skorzystać także w ramach wynajmu oferowanego przez TRUCK CARE. Ten nowy podmiot, wyspecjalizowany w wynajmie krótko-, średnio- i długoterminowym, powstał z połączenia możliwości liderów rynku: Europejskiego Funduszu Leasingowego i Grupy DBK. Wynajem to bezpieczna i wygodna forma finansowania, która daje przewidywalność kosztów, a co za tym idzie znacząco ułatwia zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa. Rozważając kontrakty lub obsługę serwisową w ramach wynajmu, warto pamiętać, że samochody czy naczepy objęte rzetelną i regularną obsługą serwisową, naprawiane z użyciem oryginalnych części po prostu rzadziej się psują, a przy tym zachowują wyższą wartość rezydualną.

Autor: Paweł Orzędała, Koordynator ds. Kontroli Jakości i Szkoleń w Grupie DBK

Przejdź do paska narzędzi