DAF-y – wydajność w modelach na rok 2025

W sprincie na 100 m łatwiej jest „zejść” z 12 na 10,5 sekund, niż z 10,5 na 10 sekund. O postęp jest tym trudniej im wyższy poziom osiągnęliśmy. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować. Tak, jak inżynierowie DAF-a nie ustają w pracach nad wydajnością modeli holenderskiej marki. Ich najnowsze osiągnięcia zaprezentowano niedawno na targach IAA w Hanowerze. Na czym polegają?

DAF MY 2025 – cykl Millera i jeszcze wydajniejsze silniki

Najważniejszą z modyfikacji na rzecz wydajności jest wprowadzenie w silnikach cyklu Millera. Jest to rozwiązanie wprowadzone w celu zmniejszenia strat podczas pracy jednostki napędowej. Dotychczas było stosowane głównie w turbodoładowanych silnikach do samochodów osobowych. Standardowy silnik spalinowy wykonuje pracę w czterech suwach: ssania, sprężania, rozprężania (generujący moc/pracę) i wydechu. W cyklu Millera suw sprężania jest podzielony na dwie fazy. W pierwszej, zawory wylotowe pozostają otwarte. W drugiej odbywa się właściwe sprężanie – już po zamknięciu zaworu. Dzięki temu osiągane jest właściwe ciśnienie sprężania, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.

DAF MY 2025 – pełny pakiet aerodynamiczny w standardzie

Właściwości aerodynamiczne mają największy wpływ na spalanie w przypadku ciągników siodłowych użytkowanych na długich trasach, szczególnie autostradowych. Dlatego też zmodernizowana gama ciągników siodłowych marki DAF jest seryjnie wyposażana w pełny pakiet aerodynamiczny. Nowością w nim są fartuchy boczne dostępne teraz również dla wariantów Low Deck. Kluczowym efektem, oprócz redukcji spalania, jest fakt, że nowe DAF-y są zaliczane do trzeciej kategorii opłat drogowych (Maut) w Niemczech – najtańszej dostępnej dla pojazdów z silnikami diesla. Efektywność podnoszą także tempomat przewidujący oraz opony o niskich oporach toczenia. Łącznie zmiany przekładają się na redukcję spalania w zakresie 6 do 9 proc.

DAF MY 2025 – ta sama prędkość, ale niższe obroty

Modyfikacje wprowadzono również w konstrukcji tylnej osi, by obniżyć prędkość obrotową silnika przy zachowaniu prędkości jazdy. W połączeniu ze zmianami w strategii zmiany przełożeń oraz optymalizacjami silników, pozwala na zmniejszenie obrotów nawet o 7 proc. – np. z 1030 do 950 obr./min. A mniej obrotów to mniej cykli wtrysku paliwa do cylindrów.

DAF MY 2025 – najnowszy osprzęt jednostek napędowych

Praca nad wydajnością pojazdu ciężarowego to suma wszystkich, nawet drobnych zmian. Takich jak na przykład nowa, dwustopniowa pompa cieczy chłodzącej. Przy niższym obciążeniu układu chłodzenia jest napędzana elektrycznie. Z kolei gdy wymagane jest bardziej wydaje chłodzenie, jest napędzana przez silnik spalinowy. Silniki we wszystkich modelach są również wyposażone w układ wtryskowy najnowszej generacji, stosowany już od początku 2024 roku, który zapewnia odpowiednie parametry wtrysku przy zwiększonej trwałości i niezawodności.

DAF MY 2025 – wydajność w pigułce

Najnowsze modele DAF oferują nawet 13-procentową redukcję spalania w porównaniu do samochodów poprzedniej generacji. Jakie rozwiązania sprawiają, że to możliwe?

  • Silniki pracujące w cyklu Millera
  • Dwustopniowa pompa cieczy chłodzącej
  • Dwucylindrowa sprężarka powietrza
  • Zoptymalizowany układ turbosprężarki i EGR
  • Pełny pakiet aerodynamiczny w standardzie
  • Opony o niskich oporach toczenia
  • Nowa konstrukcja i przełożenia tylnej osi
  • Tempomat przewidujący (PCC)
  • Digital Vision System – kamery zamiast lusterek w ciągnikach siodłowych


Potrzebujesz takiego DAFa dla swojego biznesu?

Przejdź do paska narzędzi