Inteligentne tachografy 2. generacji od sierpnia.
Grupa DBK zgłasza gotowość!

21 sierpnia 2023 r. jest pierwszym dniem, w którym obowiązkowe stają się inteligentne tachografy 2. generacji. Na początek dla wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów, z czasem instalacja inteligentnego tachografu 2. generacji będzie konieczna we wszystkich pojazdach wykonujących transport międzynarodowy. Ze zmianą nie warto nie warto czekać do ostatniej chwili, eksperci Grupy DBK pomogą się do niej przygotować.

Nowe przepisy dotyczące tachografów wynikają z przyjętego w lipcu 2020 r. przez Parlament Europejski Pakietu Mobilności – zbioru uregulowań, których celem jest zapewnienie uczciwej konkurencji w sektorze transportu. Obejmuje on różne aspekty, jak czas pracy kierowców, warunki socjalne czy monitorowanie pojazdów. Pierwsze zmiany pakietu weszły w życie krótko po jego ogłoszeniu, teraz przyszedł czas na tachografy.

Inteligentne tachografy mają ułatwić nie tylko pracę kierowców, ale i służb kontrolnych w całej Unii Europejskiej. Już od 1. ich generacji, obowiązkowej od połowy 2019 r., dane lokalizacyjne są automatycznie zapisywane przez systemy satelitarne, a organy kontroli drogowej mogą zdalnie odczytywać dane z tachografu podczas jazdy. 2. generacja inteligentnych tachografów wprowadza jeszcze skuteczniejszą weryfikację czasu pracy i odpoczynków kierowcy oraz wykrycie ewentualnych manipulacji. Wśród najważniejszych nowych funkcji znajduje się automatyczna rejestracja przekroczenia granicy w obrębie UE oraz załadunku i rozładunku wraz z lokalizacją.

Nowa generacja tachografów to także większa pamięć samego urządzenia, ale i nowoczesny interfejs ITS, który za pomocą Bluetooth będzie się łączył z zewnętrznymi systemami transportowymi. Taki tachograf pozwoli na komunikację z pojazdem na wielu płaszczyznach, łącząc wiele urządzeń w jedno – komentuje Marcin Żaak, Koordynator Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK. – Dzięki temu, w niedalekiej przyszłości, pozbędziemy się z szyb pojazdów ciężarowych wielu urządzeń do poboru opłat, innych dla każdego kraju Europy – dodaje.

Wdrożenie nowej wersji

Wdrożenie 2. generacji inteligentnych tachografów podzielono na kilka etapów:

21 sierpnia 2023 r. – obowiązek montażu inteligentnych tachografów 2. generacji w nowych pojazdach ciężarowych;

31 grudnia 2024 r. – do tego czasu na nowe urządzenia należy wymienić wszystkie tachografy analogowe lub cyfrowe starszego typu;

20 sierpnia 2025 r. – to graniczny termin wymiany inteligentnych tachografów 1. generacji na generację 2.;

1 czerwca 2026 r. – inteligentne tachografy staną się obowiązkowe dla pojazdów o DMC powyżej 2,5 t, które realizują zlecenia w transporcie międzynarodowym.

Nowe tachografy to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa na drogach dzięki sprawniejszej kontroli czasu pracy kierowcy. To także poszerzenie komunikacji pojazdu z dyspozytorem, serwisem i właścicielem. – Inteligentny tachograf 2. generacji to jedno urządzenie spełniające funkcje kontroli, opłat i komunikacji – komentuje Marcin Żaak, podkreślając, że z wymianą urządzenia nie warto czekać do ostatniej chwili. – Wbrew pozorom czasu nie zostało wiele, a pojazdów objętych koniecznością wymiany tachografu w Polsce jest bardzo dużo. Warto już teraz dostrzec zalety tych zmian. Szybkie przeliczanie diet kierowców, pobieranie opłat za pośrednictwem DTCO 4.1 czy zdalna aktualizacja oprogramowana to tylko kilka z udogodnień – podsumowuje Żaak.

Jesteśmy gotowi na zmiany

Serwisy oraz eksperci Grupy DBK są gotowi na nadchodzące zmiany. Posiadamy w sprzedaży urządzenia firmy VDO i Stoneridge – oferujemy ich zakup, wymianę oraz kalibrację. Zapraszamy do kontaktu, nasi przedstawiciele pomogą w doborze optymalnego rozwiązania dla potrzeb Państwa floty.

Naruszenie zasad i warunków wyposażenia pojazdu w tachograf to w myśl przepisów ustawy o transporcie drogowym NN, czyli najpoważniejsze naruszenie, za które grozi grzywna w wysokości 10 tysięcy złotych.

Przejdź do paska narzędzi