eDaily i Nikola Tre czyli IVECO pod napięciem

Marka IVECO w swoim DNA wpisaną ma dbałość o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne. Nie są to tylko puste frazesy, ale dobitne fakty. To właśnie ona sprzedaje już teraz w naszym kraju najwięcej niskoemisyjnych pojazdów napędzanych CNG i LNG, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, dzięki dużo mniejszej emisji cząstek stałych i NO2, w porównaniu do konwencjonalnych silników wysokoprężnych.

To jednak nie koniec, a dopiero początek ambitnych celów jakie stawia przed sobą włoski producent. Przyszła bowiem kolej na zeroemisyjne pojazdy użytkowe napędzane silnikami elektrycznymi. Pierwszy to nowy eDAILY, który jest już oferowany na polskim rynku. Ten „elektryczny bliźniak” dostawczego IVECO Daily z napędem konwencjonalnym oprócz faktu, że sercem konstrukcji jest silnik elektryczny, zachowuje wszystkie funkcjonalności swojego spalinowego odpowiednika. Dodatkowo to jedyny elektryczny samochód dostawczy oferujący pojemność ładunkową do 20 m3, ładowność do 4,6 t i zdolność holowania do 3,5 t. Oczywiście samochód posiada osiągi zgodne z normą ICE (Internal Combustion Engine), czyli: maksymalną moc 140 kW (190 KM), maksymalny moment obrotowy 400 Nm i maksymalna prędkość 120 km/h. Doskonałe właściwości jezdne pojazdu, w tym natychmiastowe dostarczanie momentu obrotowego, gwarantuje silnik elektryczny eMotor, a w sytuacji gdy potrzebna jest dodatkowa moc, kierowca może aktywować specjalną funkcję Hi-Power.

Te same możliwości

Już teraz eDAILY oferowany jest w wariantach: furgon, kabina (podwozie), kabina załogowa i minibus od 3,5 do 7,2 DMC, w wersji z pojedynczymi i podwójnymi kołami, z szerokim zakresem opcji wysokości oraz rozstawu osi. Wszystkie elementy technologiczne i komfortowe standardowego Daily są dostępne w modelu elektrycznym, w tym inteligentne zawieszenie pneumatyczne AIR-PRO. eDAILY jako jedyny elektryczny samochód dostawczy oferuje także alternatywne przełożenia tylnej osi w wersjach 50C (3,6 lub 4,44) i 72C (4,3 lub 5,13).

eDaily

Akumulatory

eDaily może być wyposażony w 1, 2 lub 3 akumulatory. Są one umieszczane w instalacjach modułowych FPT Industrial / Microvast 37 kWh i charakteryzują się najwyższą gęstością energetyczną (265 Wh/kg na poziomie ogniw) i najlepszą w swojej klasie efektywną pojemnością na poziomie 95%, a cały system elektryczny pojazdu został przetestowany w ekstremalnych warunkach, od -30°C do +50°C. Warto nadmienić, że na baterie producent udziela aż 8-letniej gwarancji i w przypadku przebiegu do 250 000 km, gdy ich pojemność spadnie poniżej 80%, IVECO zapewni bezpłatną ich wymianę.

A co z ładownością?

Równie istotny jest fakt, że akumulatory nie mają wpływu na objętość ładunku. Konstrukcja podwozia umożliwia bowiem modułową instalację nawet trzech akumulatorów wewnątrz ramy, co bez wątpienia docenią także twórcy zabudów. A co z ładownością? Czy fakt pojawienia się akumulatorów, które swoje ważą, a tym samym zwiększają masę własną pojazdu, będzie skutkował zmniejszeniem ładowności? Tak… i nie ? Dzięki nowelizacji Ustawy o elektromobilności w przypadku pojazdów z napędem elektrycznym (i wodorowym) DMC wynosi 4,25 tony (a nie 3,5 t), co oznacza możliwość zachowania uprawnień także dla kierowców z kat. B. Nowelizacja miała właśnie na celu kompensację straty w ładowności wywołanej zamontowaniu akumulatorów.

Ultramocne podwozie

Oczywiście eDaily to to samo ultramocne podwozie co w spalinowym odpowiedniku. Pojazd nie posiada wystających elementów powyżej ramy oraz wyposażony jest w interfejsy cyfrowo analogowe (jak CAN BUS 2.0B) co zapewnia wszechstronną i kompletną bazę do różnego rodzaju adaptacji. Dostępna jest także gama przystawek odbioru mocy ePTO o mocy do 15 kW do zasilania chłodni, dźwigów i innych zabudów, nawet tych najbardziej wymagających, jak śmieciarki czy wysięgniki koszowe.

Nikola Tre

Na uwagę zasługuje fakt, że eDAILY przygotowuje grunt dla pełnej elektryfikacji transportu ciężkiego. Dowodem na to niech będzie przedstawiona na zeszłorocznych targach IAA Transportation w Hanowerze, ciężarówka Nikola Tre z zasilaniem akumulatorowym (BEV) oraz prototyp pojazdu Nikola Tre zasilany z ogniw paliwowych (FCEV).

Nikola Tre

Platforma Nikola Tre jest oparta na modelu ciężarowym IVECO S-WAY. Pojazd w wersji BEV na rozstawie osi 4021 mm mieści 9 akumulatorów o łącznej pojemności do 738 kWh, która wystarcza na pokonanie około 500 km. Ładowanie (od 10 do 90% pojemności) z mocą 175 kW szacuje się na około 162 minuty, zaś ładowanie z mocą do 350 kW będzie oczywiście dużo szybsze. Z zapasem 738 kWh energii i zespołem napędowym eAxle produkcji FPT Industrial o mocy ciągłej 480 kW pojazd zapewnia moc, moment obrotowy i zasięg umożliwiający przewozy między centrami dystrybucji lub w obrębie regionu. W razie potrzeby zasięg można wydłużyć, doładowując pojazd na trasie.

Przejdź do paska narzędzi