IVECO eDaily
Zeroemisyjna funkcjonalność

Od wielu już lat dbałość o środowisko naturalne, zrównoważony rozwój i obniżanie kosztów utrzymania pojazdów flotowych to naczelne zasady IVECO. Na zeszłorocznych targach IAA w Hanowerze marka zadziwiła konkurencję, przedstawiając jedną z najszerszych palet pojazdów użytkowych napędzanych energią elektryczną. Największą gamę akumulatorowych samochodów stanowiły bezemisyjne eDaily. Od targów IAA minęło już trochę czasu, a na europejskich drogach widać coraz więcej elektrycznych odmian jednego z najczęściej wybieranych dostawczaków, czyli modelu eDaily. Czas więc przyjrzeć się mu z bliska.


Pełna gama i zero spalania

Analogia – to coś co przyświeca eDaily podczas zdobywania rynków w całej Europie, w tym także w Polsce. Co to oznacza? A mianowicie to, że wszystkie możliwe konfiguracje spalinowego Daily, a jest ich niemało, dostępne są także w przypadku odmiany elektrycznej. Czyli dostaniemy: podwozia, furgony, busy, jak i pojazdy z kabinami załogowymi. Każde z nich dostępne jest oczywiście z kołami pojedynczymi w nośnościach 3,5 / 3,8 / 4,25 tony DMC, a także z kołami bliźniaczymi 4,25 / 5,2 / 6 / 7,2 tony DMC. Do tego dochodzi szeroka gama pojemności ładowni, a także długości ramy nośnej. Dla pojazdów o większych ładownościach dedykowany jest także elektryczny napęd na oś tylną.

IVECO eDaily
Pełna gama i zero spalania

Nieznane atuty

Bogata paleta wariantów użytkowych eDAILY sprawia, że to obecnie jedyny elektryczny samochód dostawczy oferujący pojemność ładunkową do 20 m3, ładowność do 4,6 t i zdolność holowania do 3,5 t. Dodatkowo zapewnia on kierującemu osiągi zgodne z normą ICE (Internal Combustion Engine), czyli maksymalną moc 140 kW (190 KM), maksymalny moment obrotowy 400 Nm i maksymalna prędkość 120 km/h. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, kierowca może aktywować funkcję Hi-Power, dostarczającą dodatkowe konie mechaniczne pod maskę. Zużycie energii można zarazem łatwo zoptymalizować, wybierając jeden z trybów jazdy Eco. Dodatkowo tryb One-Pedal Drive zamienia energię kinetyczną hamowania pojazdu w energię elektryczną, doładowując w ten sposób akumulatory, co relatywnie wydłuża zasięgi, a jednocześnie wspomaga układ hamulcowy, ograniczając zużycie klocków hamulcowych.

eDAILY to obecnie jedyny elektryczny samochód dostawczy oferujący pojemność ładunkową do 20 m3, ładowność do 4,6 t i zdolność holowania do 3,5 t.

Elektryczny krwioobieg

Każdy eDAILY sprawia, że to obecnie jedyny elektryczny samochód dostawczy oferujący pojemność ładunkową do 20 m3, ładowność do 4,6 t i zdolność holowania do 3,5 t.. Pozwala to klientom wybrać lżejsze pojazdy z mniejszym zasięgiem lub na odwrót. Liczba baterii może być jednak zmieniana przez cały okres eksploatacji, dzięki czemu cały czas samochód jest zoptymalizowany według potrzeby chwili. eDaily może być wyposażony w 1, 2 lub 3 akumulatory. Są one łączone w instalacjach modułowych FPT Industrial / Microvast 37 kWh i charakteryzują się najwyższą gęstością energetyczną (265 Wh/kg na poziomie ogniw) oraz najlepszą w swojej klasie efektywną pojemnością na poziomie 95%. Dodatkowo IVECO udziela na nie 8 lat gwarancji (na akumulator o przebiegu do 250 000 km), która przewiduje również bezpłatną wymianę, gdy ich pojemność spadnie poniżej 80%.

eDaily można naładować przy użyciu prostych ładowarek publicznych z gniazdek przemysłowych lub domowych

Co ważne eDaily można naładować przy użyciu prostych ładowarek publicznych z gniazdek przemysłowych lub domowych. Opcje ładowania obejmują szybkie ładowanie mocą 80 kW, które zwiększa zasięg do 100 km w zaledwie 30 minut. Może być ono w pełni zarządzane poprzez dedykowaną dla eDaily aplikację. Samo gniazdo ładowania pojazdu jest łatwo dostępne i znajduje się dokładnie na środku przedniego grilla. Dzięki temu, bez problemu podłączymy pojazd do prądu bez względu na to, z której strony znajduje się stacja zasilania. Gniazdo ładowania producent schował za przesuwaną klapką zabezpieczając je przed wodą i zabrudzeniami. Dodatkowo posiada ono wskaźnik LED, który pokazuje stan i poziom procesu napełniania baterii. Dodajmy także, że cały system elektryczny pojazdu został przetestowany w ekstremalnych warunkach od -30°C do +50°C.


Siła i uniwersalność

IVECO eDaily to to samo mocne podwozie co zwykle. Charakteryzuje się ono brakiem jakichkolwiek elementów wystających powyżej ramy, co znacznie ułatwia jego zabudowę oraz wpływa na zwiększenie przestrzeni ładunkowej. Pojazd posiada także interfejsy cyfrowe i analogowe takie jak CAN BUS 2.0B, które sprawiają, że samochód jest najbardziej wszechstronną i kompletną bazą do adaptacji. Dostępna jest przy tym bardzo szeroka gama przystawek odbioru mocy ePTO do zasilania chłodni, dźwigów i innych zabudów, nawet tych najbardziej wymagających, takich jak śmieciarki czy wysięgniki koszowe. Co ciekawe energia z sieci może być wykorzystana do zasilania urządzeń, gdy pojazd stoi i jest tylko podłączony do ładowarki lub gniazdka. Zasilanie z głównych akumulatorów sprawia, że z ePTO można korzystać nawet wtedy, gdy eMotor jest wyłączony. W eDaily mamy również do dyspozycji, tak jak w wersji spalinowej, inteligentne zawieszenie pneumatyczne Air-Pro, które umożliwia redukcję drgań o nawet 25%. Dodatkowo producent gwarantuje ruszenie pojazdem nawet na wzniesieniu o nachyleniu do 30%. Te wszystkie funkcjonalności sprawiają, że eDaily doskonale sprawdzi się w transporcie spożywczym, dystrybucji kurierskiej, w budownictwie, jak i rozmaitych przeznaczeniach specjalnych.

IVECO eDaily to to samo mocne podwozie co zwykle.

Usługi cyfrowe jakich nie znacie

Wydajność i łatwość użytkowania eDAILY są wspierane przez kompletny ekosystem usług cyfrowych

Wydajność i łatwość użytkowania eDAILY są wspierane przez kompletny ekosystem usług cyfrowych. Samochód ma stałą łączność z siecią. Umożliwia to wymianę danych w czasie rzeczywistym i zapewnia dostęp do wszystkich usług IVECO za pośrednictwem portalu IVECO ON, łącznie z nowymi funkcjami zarządzania danymi i web-API, bez konieczności zmiany profilu danego zadania transportowego, cyklu pracy lub wzorców operacyjnych. Oprogramowanie pokładowe jest regularnie i płynnie aktualizowane w sposób zdalny, zaś dane generowane przez pojazd w czasie rzeczywistym są monitorowane przez IVECO Control Room. Proaktywny serwis zapobiega nieoczekiwanym przestojom i umożliwia terminowe zaplanowanie przeglądów. Dodatkowo specjalna aplikacja eDAILY Routing współdziała z pojazdem tak, aby przewidzieć jego zasięg i dokładny czas przybycia w wyznaczone miejsce. Jednocześnie alerty zapewnienia zasięgu informują menedżera floty, gdy poziom naładowania akumulatorów zbliża się do limitu lub w przypadku problemów z samym ładowaniem. Współpracująca z pojazdem aplikacja IVECO ON Easy Daily posiada –oprócz funkcji dostępnych dla spalinowego Daily – także te specjalnie dedykowane pojazdom elektrycznym. Są to: ocena stylu jazdy pod kątem zużycia energii, zdalne programowanie ładowania, czy przygotowanie odpowiedniej temperatury w kabine podczas ładowania pojazdu.

Producent oddaje także do naszej dyspozycji asystenta głosowego IVECO DRIVER PAL, dzięki któremu możemy aktywować bezpośrednio z aplikacji IVECO ON Easy Daily, szereg informacji specyficznych dla pojazdów elektrycznych, w tym kontrolę stanu pojazdu, czy informacje o poziomie naładowania baterii. Sterowanie klimatyzacją i nawigacja do najbliższej stacji ładowania, mogą być również aktywowane za pomocą poleceń głosowych.


Przetestuj eDaily w Grupie DBK

Oczywiście wszystkie funkcjonalności eDaily najlepiej przetestować samemu. Dlatego już niebawem do dyspozycji klientów Grupy DBK trafią dwa pojazdy demonstracyjne – furgon oraz podwozie 70C z zabudową typu izoterma. Jednocześnie Grupa DBK wdraża zakrojony na szeroką skalę program budowy własnej sieci ładowania, rozmieszczonej docelowo w każdym punkcie naszej sieci serwisowo-sprzedażowej IVECO. Pierwsze z nich stanęły już w oddziałach w Sosnowcu i Białymstoku, a niebawem pojawią się w Krakowie i Poznaniu.

Elektryczne IVECO eDaily
Przejdź do paska narzędzi