Wywrotka też może być COOL

Solidna i wytrzymała konstrukcja czy większa ładowność? To pytanie, które od lat stawiają sobie wszyscy właściciele firm transportowych – w tym także zajmujący się przewozem materiałów sypkich. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom marki Kögel, możliwe jest połączenie tych dwóch światów.

Najnowsze wywrotki producenta z Burtenbach w bardzo przemyślany sposób łączą stal i aluminium. Do tej pory klient zamawiał w pełni stalową konstrukcję, stawiając na trwałość, w pełni aluminiową, by zabrać więcej ładunku, lub mieszaną – ze stalową ramą i aluminiową rynną – która często po kilku latach eksploatacji wymagała gruntownej naprawy. Obecnie Kögel w najnowszych pojazdach, wszędzie tam, gdzie konstrukcja narażona jest na duże obciążenia i ścieranie (np. dół rynny) stosuje wysokogatunkową stal, zaś tam, gdzie siły działające na pojazd są mniejsze, stawia na aluminium. W rezultacie otrzymujemy połączenie idealne. Zapewniające dużą ładowność, dzięki niższej o ponad 400 kg masie, ale i nieporównywalną z wywrotkami w pełni aluminiowymi trwałość.

Chronimy na długi czas

Jeśli już o trwałości mowa, warto nadmienić, że Kögel zabezpiecza ramy naczep specjalnymi powłokami: nanoceramiczną i katoforetyczną, odchodząc jednocześnie od mało przyjaznych środowisku zabezpieczeń cynkowych. Najnowsze technologie zapewniają maksymalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie mogą być w każdej chwili przemalowywane, a producent udziela na nie aż 10 lat gwarancji.

Szeroka gama możliwości

W ofercie Kögel znajdziemy szeroką gamę wywrotek 2- i 3-osiowych do rozmaitego zastosowania – zarówno na placach budów, w żwirowniach czy rolnictwie. Skrzynie wannowe stalowo-aluminiowe mają pojemność 24 m3. Burta czołowa wykonana jest ze stali S700 o grubości 5 mm. Tej samej grubości są burty boczne wykonane z aluminium, zaś najbardziej newralgiczna część konstrukcji, czyli dno skrzyni, ze stali Hardox o grubościach 4, 5 lub 6 milimetrów – według życzenia klienta. Burta tylna to także aluminium o grubości 7 mm. W rezultacie otrzymujemy bardzo uniwersalny pojazd o masie własnej 5980 kg. Tyle waży on z wyposażeniem podstawowym. By zadbać o komfort użytkowania, możemy go doposażyć w zwijaną plandekę, podest obsługowy, dach składany manualnie lub elektrycznie, hydrauliczną burtę tylną, drabinkę wejściową czy przeprojektowaną hydrauliczną osłonę przeciwnajazdową. Dodatkowo najnowsze naczepy skrzyniowe – zarówno w pełni stalowe, jak i stalowo-aluminiowe – można izolować z przeznaczeniem do transportu mas bitumicznych.

Trzeba pamiętać, że Kögel co roku wprowadza mniejsze lub większe modernizacje swoich naczep. Te ostatnie to:

  • dodatkowe opcjonalne stopnie platformy sterującej w celu zapewnienia lepszego do niej dostępu;
  • niżej osadzona skrzynka narzędziowa dla lepszej ergonomii;
  • czy pneumatycznie sterowane zabezpieczenie przeciwnajazdowe.

Zaletą rynny stalowej z lekkimi aluminiowymi ścianami bocznymi i ścianą tylną w porównaniu do rynny z litego aluminium jest to, że nie jest już konieczna kosztowna naprawa posadzki ścieralnej, którą trzeba było wykonywać co dwa do trzech lat. Wysokogatunkową stal stosujemy w miejscach o dużym zużyciu, a lekkie aluminium tam, gdzie obciążenia są stosunkowo niewielkie. Specjalnie opracowane sworznie umożliwią takie właśnie łączenie materiałów o różnej grubości oraz inteligentne korzystanie z elementów aluminiowych i stalowych. W porównaniu z konwencjonalną wywrotką w pełni stalową, aluminiowe komponenty pozwalają zaoszczędzić do 400 kilogramów masy własnej. Uzyskana w ten sposób dodatkowa ładowność i redukcja zużycia paliwa są korzystne zarówno dla środowiska, ale także dla portfeli posiadaczy naszych naczep.– podkreśla Daniel Kozikowski, Dyrektor Handlowy, odpowiedzialny w Grupie DBK za sprzedaż naczep Kögel w Polsce.

Autor: Daniel Kozikowski, Dyrektor Handlowy, odpowiedzialny w Grupie DBK za sprzedaż naczep Kögel w Polsce

 

Dowiedz się więcej o naczepach Kögel >>

Czytaj więcej o systemie telematycznym do naczep >>

Przejdź do paska narzędzi