To już 90 lat odkąd marka DAF dostarcza innowacyjne rozwiązania dla transportu. 1 kwietnia 1928 roku holenderski inżynier Hub van Doorne założył mały warsztat produkcyjny w mieście Eindhoven w Holandii. To skromne przedsięwzięcie dało początek firmie DAF, która stała się czołowym, światowym producentem pojazdów ciężarowych skupiającym się na innowacyjności, jakości i efektywności transportu.

Niezwykle utalentowany Hub van Doorne otworzył swój mały warsztat na rogu lokalnego browaru Coolen w Eindhoven. Na początku usługi świadczone w warsztacie obejmowały spawanie i cynkowanie na zlecenie lokalnych firm, takich jak producent oświetlenia i urządzeń radiowych — Philips. Wielki kryzys zainspirował Hub’a van Doorne’a oraz jego brata Wim’a do rozszerzenia oferty. W 1932 roku warsztat został przekształcony w firmę zajmującą się produkcją przyczep i naczep, a nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (Fabryka naczep Van Doorne’a ), w skrócie DAF. Dzięki spawanemu podwoziu przyczepy i naczepy opuszczające tę małą fabrykę wyróżniały się na tle konkurencji wyjątkowo dużą ładownością. Spawanie, stosowane podczas produkcji przyczep/naczep, pozwalało obniżyć masę i w tamtych czasach było technologią innowacyjną.  Innym wyjątkowym wynalazkiem była przyczepa/naczepa z kontenerem, która zadebiutowała w 1936 roku. Jej konstrukcja umożliwiała szybkie ładowanie i rozładunek kontenerów z wagonu kolejowego. Był to bardzo wczesny przykład transportu intermodalnego i uczynił on firmę DAF jednym z pierwszych dostawców przyczep/naczep z kontenerem na świecie.

Tak oto powstała nowa firma produkująca pojazdu ciężarowe

W 1949 roku pierwszy pojazd ciężarowy DAF został wprowadzony do produkcji, a firma zmieniła nazwę na Van Doorne’s Automobiel Fabriek. Rok później wybudowano pierwszą fabrykę pojazdów ciężarowych i rozpoczęto produkcję podwozi do trzy-, pięcio- i sześciotonowych pojazdów ciężarowych. Tak rozpoczęła się działalność firmy, którą znamy obecnie.

Lider wśród konstruktorów silników

W pierwszych latach istnienia zakładów DAF do pojazdów montowano silniki benzynowe i wysokoprężne Hercules i Perkins, ale w 1957 roku przedsiębiorstwo z Eindhoven zaprojektowało i rozpoczęto produkcję pierwszych własnych silników DAF. Dwa lata później ulepszono silnik wysokoprężny DD575, dodając do niego turbosprężarkę, co stanowiło kolejne spektakularne osiągnięcie. W 1973 roku DAF, jako pierwsza firma w branży, wprowadziła na rynek turbosprężarkę z chłodzeniem międzystopniowym. Technologia ta została początkowo opracowana, aby zaspokoić popyt na silniki o większej mocy i niższym poziomie zużycia paliwa, jednak później okazała się być również niezbędna w realizacji polityki niskiej emisji spalin. W latach osiemdziesiątych wprowadzono zaawansowany układ turbosprężarki (ATI), który zapewniał jeszcze lepsze wyniki w kwestii mocy i wydajności dzięki zastosowaniu ulepszeń, takich jak technologia układu wtryskowego i zoptymalizowany kształt komory spalania.

W 2005 roku firma DAF zaprezentowała silnik PACCAR MX, który jest obecnie montowany we wszystkich ciężkich pojazdach ciężarowych DAF i ponad 40% pojazdów ciężarowych Kenworth i Peterbilt. Modele MX-13 i MX-11 najnowszej generacji pracują niezwykle wydajnie przy niskich obrotach i charakteryzują się inteligentnymi układami napędowymi i wydajnymi osiami tylnymi, dzięki którym mogą osiągać wysoki moment obrotowy przy zaskakująco niskich obrotach silnika. Zapewnia to niezrównaną oszczędność paliwa i najwyższy komfort jazdy. Wszystkie te innowacje, w połączeniu z zaawansowanymi algorytmami oprogramowania pojazdu, doskonałą aerodynamiką i nowym, kompaktowym układem końcowego oczyszczania spalin, przyczyniają się do imponującego spadku zużycia paliwa o 7%, co stanowi rekord w historii firmy.

Kabina wyznaczająca nowe standardy

Pierwsze pojazdy ciężarowe DAF, które opuszczały fabrykę w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, składały się z podwozia oraz silnika z charakterystyczną kratą wylotu powietrza z siedmioma chromowanymi belkami i tymczasowego fotela z drewna. Podwozia DAF były dostarczane do wytwórców zabudów, którzy następnie zajmowali się montażem niestandardowych, wykonywanych lokalnie kabin. W 1951 roku firma DAF wprowadziła swoją własną kabinę z zaokrąglonymi narożnikami i pochyłą kratą wylotu powietrza zapewniającymi lepszą aerodynamikę, natomiast komfort kierowcy został zwiększony przez wprowadzenie fotela z zawieszeniem.

W latach sześćdziesiątych nadal pracowano nad zwiększeniem komfortu kierowcy, wprowadzając kabinę przystosowaną do transportu międzynarodowego. Model DAF 2600 był wyposażony w dwa łóżka i okna na wszystkich ścianach kabiny, zapewniające poczucie przestrzeni i optymalną widoczność drogi. Wspomaganie układu hamulcowego i kierowniczego dodatkowo ułatwiło ciężką pracę kierowcy. Model 2600 jest obecnie uznawany za pierwszy pojazd ciężarowy przystosowany do transportu międzynarodowego. W 1969 roku firma DAF była jednym z pierwszych producentów, którzy wprowadzili mechanizm odchylania kabiny w modelu z kabiną nad silnikiem, co znacznie poprawiło dostępność podczas serwisowania pojazdu.

Wraz z wprowadzeniem koncepcji kabiny Space Cab w 1988 roku przedsiębiorstwo umocniło swoją pozycję lidera rynku produkcji pojazdów ciężarowych, skupiając się zarówno na obniżeniu kosztów eksploatacji, jak i komforcie kierowcy. Unikalny projekt Space Cab sprawił, że firma ponownie ustanowiła nowe standardy w kwestii rozmiaru i komfortu kabiny w transporcie międzynarodowym. W 1994 roku wprowadzono na rynek jeszcze większą kabinę Super SpaceCab, dzięki czemu szoferki DAF dalej stanowiły punkt odniesienia w kwestii przestrzeni i komfortu kierowcy.

DAF jako część koncernu PACCAR

W 1996 roku firma DAF stała się częścią koncertu PACCAR. Od tamtej pory przedsiębiorstwo niezmiennie zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii, wprowadzając znaczące ulepszenia w produkcji pojazdów ciężarowych, silników i zaawansowanych technologicznie układów.

Doskonałe pojazdy ciężarowe na rynku

W latach 2001 i 2002 wprowadzono na rynek nowe pojazdy DAF serii LF, CF i XF. W 2005 r. pojawił się wielokrotnie nagradzany model XF105, a w 2006 r. — modele Euro 4 i Euro 5. W 2013 r. rozpoczęto produkcję pełnej gamy nowych, wyjątkowo ekologicznych, modeli Euro 6 zgodnych z normą EEV. W 2017 roku nowe modele CF i XF otrzymały tytuł „Międzynarodowych Ciężarówek Roku 2018” z racji czołowej w branży wydajności transportowej oraz imponującej oszczędności paliwa na poziomie 7%. Nowy model LF otrzymał tego samego roku w Wielkiej Brytanii nagrodę „Użytkowego flotowego pojazdu ciężarowego roku”.

Zaangażowanie firmy DAF w kwestię jakości przyniosło rezultaty w postaci pięciu nagród „Międzynarodowej Ciężarówki Roku”, czyli najwyższego odznaczenia w branży:

  • 1988 — DAF 95
  • 1998 — DAF 95XF
  • 2002 — DAF LF
  • 2007 — XF105
  • 2018 — CF i XF

Rozwój technologii przyszłości

W 2015 roku firma DAF zaprezentowała funkcję sprzężenia pojazdów ciężarowych (Truck Platooning). System pojazdów EcoTwin umożliwił pojazdom jadącym w kolumnie automatyczne podążanie za pojazdem prowadzącym. Takie działanie pozwala ograniczyć emisję CO2 i polepszyć zachowanie w ruchu drogowym. W związku z sukcesem systemu EcoTwin firma DAF została wybrana do udziału w angielskich testach technologi sprzęgania pojazdów w 2017 roku. Zaangażowanie w wiodące europejskie projekty rozwoju technologicznego pozwala przedsiębiorstwu z Eindhoven zdobywać wszechstronne doświadczenie w kwestii alternatywnych elektrycznych i hybrydowych układów napędowych.

Globalna doskonałość

W XXI wieku działalność firmy DAF rozwija się prężnie na całym świecie. Jej najlepsze w swojej klasie pojazdy ciężarowe są produkowane w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Brazylii, a produkty DAF są sprzedawane przez 1100 niezależnych punktów dealerskich na pięciu kontynentach.

Pojazdy ciężarowe DAF są obsługiwane z wykorzystaniem wiodących na rynku usług firmy PACCAR Parts i PACCAR Financial. Floty są wspierane przez najlepszą w Europie usługę pomocy drogowej International Truck Service (ITS) oraz zaawansowany system zarządzania flotą DAF Connect.

DAF oferuje pełną gamę doskonałych pojazdów ciężarowych, które zapewniają najniższe koszty eksploatacji w branży, największą wydajność transportu i najwyższy komfort kierowcy”, wyjaśnia Preston Feight, prezes firmy DAF. „Dzięki wspaniałemu zespołowi, składającemu się z ponad 10 000 zaangażowanych osób, które projektują, budują, sprzedają i obsługują oferowane przez nas wysokiej jakości pojazdy ciężarowe, silniki, części i usługi, firma DAF znajduje się na doskonałej pozycji do dalszego rozwoju na całym świecie

Grupa DBK posiada autoryzację DAF od początku swojego istnienia, czyli od 1996 roku.

Wyszukaj serwis

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Przejdź do paska narzędzi