1 lutego, 2019
#WspieramyZawodowo – wywiad z Natalią Chwistek, pierwszą dziewczyną-mechanik w naszej firmie
#WspieramyZawodowo – wywiad z Natalią Chwistek, pierwszą dziewczyną-mechanik w naszej firmie
Natalia Chwistek ma 18 lat i uczęszcza do 3 klasy technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu. Jednocześnie odbywa praktyki w naszym serwisie w tym samym mieście. Z Natalią, pierwszą kobietą-mechanik w Grupie DBK, rozmawiamy na temat nauki zawodu mechanika oraz jej planach.
Natalia, skąd wybór takiego kierunku zawodowego?
Natalia: Już w wieku 8 lat pojechałam w pierwszą trasę z moim Tatą (red. zawodowym kierowcą). W sumie spędziłam miesiąc w trasie, jeżdżąc w Holandii i innych krajach Europy.
Czyli to rodzinna pasja?
N: Tak, zdecydowanie! Duża część mojej rodziny jeździ – nie tylko Tato, ale również Dziadek, Wujek. W przyszłości również chciałabym zostać kierowcą.
Czy jesteś jedyną dziewczyną w rodzinie, który jeździ/będzie jeździć jako kierowca zawodowy?
N: Tak, jak na razie tak. Z pewnością pierwszą!
Uczysz się w technikum o profilu mechanicznym, co mogłoby wskazywać, że chciałabyś rozwijać się w zawodzie mechanika. A jednak Twoje marzenia idą w kierunku pracy jako kierowca – skąd więc taki wybór szkoły?
N: W gimnazjum pojawiła się myśl, że skoro planuję kiedyś zostać kierowcą, to warto dokształcić się w temacie napraw i dlatego zdecydowałam się na kierunek mechaniczny. Chciałabym posiadać większą wiedzę w zakresie mechaniki, aby w przypadku awarii na trasie móc samodzielnie cokolwiek zdziałać.
Jak Ci się podoba praca w naszym serwisie w Opolu?
N: Jest fajnie, podoba mi się atmosfera i ludzie, którzy dużo pomagają i tłumaczą podczas pracy.
A co najbardziej lubisz w pracy mechanika?
N: Najbardziej lubię być brudna!
Jak to jest pracować w takim otoczeniu, które jest zdominowane przez chłopaków?
N: Od zawsze przebywałam w męskim gronie i naprawdę dobrze mi się pracuje w takim towarzystwie.
Czy w związku z tym, że jesteś dziewczyną, koledzy-mechanicy traktują Cię inaczej niż pozostałych uczniów? Czy bardziej Ci pomagają?
N: Tak, pomagają mi, bo czasami zdarza się, że przy niektórych pracach potrzeba więcej siły. Ale tak ogólnie jestem traktowana tak samo jak inni, nie zauważam różnicy. Wiadomo, na początku było zdziwienie – wow, dziewczyna pracująca na warsztacie. Również kierowcy, którzy do nas przyjeżdżają na serwis, reagują bardzo pozytywnie, pytając skąd pomysł na taki kierunek zawodowy.
Również nasz Mistrz Serwisu mówi o Tobie bardzo pozytywnie – zachwalał m.in. Twoją dokładność i samodzielność.
N: Miło to słyszeć. Podczas pracy jestem skupiona, staram się słuchać i później dokładnie to robić, aby nie musieć dopytywać o jedną rzecz milion razy. Wolę to zrobić raz, a porządnie. Ale jeśli zdarza się, że coś jest niejasne, to oczywiście pytam.
A masz może gdzieś z tyłu głowy taką myśl, że chciałabyś pokazać innym „dziewczyna sobie poradzi w zawodzie mechanika”?
N: Tak, na początku chciałam pokazać, że dziewczyna również może bez problemu pracować na warsztacie, ale później koledzy powiedzieli mi, że nie muszę niczego udowadniać i najlepiej być sobą.
Co byś powiedziała takim młodym dziewczynom jak Ty, które zastanawiają się nad zawodem mechanika lub, tak jak w Twoim przypadku, kierowcy?
N: Nauka w zawodzie mechanika to dobry wybór – jeśli zdecydują się zostać kierowcą, to dzięki temu będą niezależne, jeśli przydarzy im się jakakolwiek awaria w trasie. Będą wiedziały co robić.
Czyli polecasz taki kierunek i naukę o profilu mechanicznym jako początek ścieżki zawodowej?
N: Tak, czasami jest ciężko, ale warto!