Co nam daje telematyka? M.in. wiedzę na temat stanu technicznego pojazdu, jego pozycji na drodze, a także stylu jazdy kierowcy. Wymienione elementy są niezmiernie ważne w branży transportowej, a informacje na ich temat możemy pozyskać dzięki systemowi telematycznemu DBK Fleet Management. Wywiad z Pawłem Panfilem, kierownikiem działu telematyki w Grupie DBK. Artykuł z magazynu „Samochody Specjalne”, czerwiec 2018.

„Samochody Specjalne”: Jakie zmiany wprowadzono w nowej wersji DBK Fleet Management?
Paweł Panfil: W najnowszej wersji systemu DBK Fleet Management wprowadziliśmy funkcję zdalnej diagnostyki pojazdów marki MAN, VDL oraz modelu Iveco Daily. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania dla naczep marki Kögel. Poza tym nasza telematyka może być wykorzystywany w samochodzie ciężarowym każdej marki dostępnej na rynku, który spełnia normę
emisji spalin Euro V i wyższą. Niebawem również w panelu użytkownika zostanie wprowadzona zakładka serwisowa, za pomocą której korzystając z naszego systemu telematycznego, będzie można online umówić pojazd na wizytę serwisową w naszej sieci. Ponadto znajdzie się tam także szczegółowa i rozbudowana ocena stylu jazdy kierowcy oraz systemowe podpowiedzi na temat tego, jak zarządzać flotą, by uzyskać mniejsze spalanie paliwa.

Jakie podstawowe, a jakie zaawansowane funkcje posiada telematyka DBK Fleet Management?
Do podstawowych funkcji należy śledzenie pozycji pojazdu. Powiedziałbym, że sama ta funkcja jest wyjątkowa, gdyż możemy się pochwalić największą częstotliwością odświeżania pozycji pojazdu na rynku – jest ona pobierana i aktualizowana co 30 sekund w całej Europie. Z kolei do funkcji zaawansowanych należą: szeroki zakres raportowania, zdalne pobieranie danych z tachografu i karty kierowcy oraz zdalna diagnostyka komputerowa. Dodatkowo na życzenie klienta możemy zintegrować system z sondą paliwa bądź komunikatorem kierowca– właściciel, opierającym się na nawigacji do samochodów ciężarowych marki Garmin.

Co wyróżnia produkt przeznaczony do zastosowania w ciągnikach siodłowych i naczepach?
Dzięki szerokiemu zastosowaniu urządzeń DBK Fleet Management możemy monitorować wszystkie pojazdy, takie jak naczepy, zabudowy wymienne (tzw. BDF-y), samochody dostawcze oraz ciężarowe. W przypadku naczep funkcją, która wyróżnia nasz produkt, jest łączność z modułem EBS. Dzięki temu możemy odczytać informacje o przebiegu pojazdu, jego nacisku na osie, zużytych okładzinach hamulcowych oraz wszystkich alertach związanych np. z przeciążeniem osi.

Jakie funkcje w zakresie bezpieczeństwa ma telematyka DBK Fleet Management?
Urządzenia telematyczne są odporne na zakłócenia – mają system antyjammingowy, który wykrywa zagłuszenia GPS podczas próby kradzieży. W ofercie klienci znajdą również urządzenia zabezpieczające, tzw. Safe, działające na baterię, które wysyłają w ciągu doby jednosekundowy sygnał, co praktycznie uniemożliwia zlokalizowanie ich w pojeździe.

Czy system można rozbudowywać o wybrane moduły?

Większość funkcji, które dodajemy do wersji podstawowej, są tworzone na życzenie klientów, gdyż to oni na co dzień pracują z platformą DBK Fleet Management i najlepiej wiedzą, jakie funkcje są im przydatne. Jak już wspomniałem, w ostatnim czasie dodaliśmy funkcję zdalnej diagnostyki dla pojazdów marki MAN, a już w lipcu uruchomimy panel, w którym będzie można zdalnie umówić się na serwis oraz dodamy funkcje oceny kierowcy pod kątem ekonomicznej jazdy.

Czym Wasza telematyka wyróżnia się na rynku?
Dzięki naszemu systemowi DBK Fleet Management możemy zdalnie pobierać dane z tachografu oraz z karty kierowcy. Ponadto użytkownik systemu ma wgląd do informacji na temat czasu
pracy kierowcy wyświetlanego na tachografie pojazdu. Możemy również pochwalić się szeroką gamą raportów, które sprawiają, że czynności wykonywane w ramach zarządzania flotą stają się przyjemne i użyteczne dla użytkownika. Oczywiście należy tu również wspomnieć o zdalnej diagnostyce, która daje właścicielowi firmy transportowej możliwość przyśpieszenia czasu naprawy pojazdu, który uległ awarii podczas pokonywania wyznaczonej trasy.

W jaki sposób klienci są rozliczani z korzystania z systemu?
Nasi klienci mają do wyboru dwie opcje finansowania. Pierwsza to możliwość wykonania przedpłaty za dany okres, druga to opłacanie miesięcznego abonamentu.

Przejdź do paska narzędzi