IVECO Daily wywrotka

Dlaczego IVECO Daily to materiał na wywrotkę / skrzynię ?

Wywrotka kojarzy się z ogromną ciężarówką, najlepiej czteroosiową z ogromnym prześwitem i ładownością. Rzecz w tym, że auto do przewozu materiałów sypkich nie musi wcale być ogromne, by mieć zaskakującą ładowność. Wystarczy zbudować je na bazie IVECO… Daily.

Co? Skrzynia na dostawczaku? Zwariowaliście?! Jeżeli właśnie tak zareagowałeś na wstęp do tego tekstu, to znaczy, że to artykuł dla Ciebie. Władowaliśmy do niego ciężkie argumenty potwierdzające, że IVECO Daily z wywrotką ma mnóstwo sensu. Jeśli szukasz kompaktowego pojazdu użytkowego do wożenia piachu, gruzu, tłucznia czy też innych materiałów sypkich, to też dobrze trafiłeś, bo podsuwamy Ci idealne rozwiązanie.

IVECO Daily skrzynia – kiper oparty na argumentach

Nie każdy, kto wozi materiały sypkie, potrzebuje 4-osiowego potwora, o ładowności 20 czy więcej ton. Po pierwsze dlatego, że nie wszędzie takim samochodem można wjechać. Po drugie – nie każdy ma klientów, którzy zamawiają 10 czy 20 ton „czegoś”, bo przecież do wywrotki można wpakować praktycznie wszystko, co nie jest gazem czy rzadką cieczą.

IVECO Daily skrzynia to samochód dostawczy zbudowany jak ciężarówka, przez specjalistów od konstruowania ciężarówek. Podstawą Daily, a także różnorodnych zabudów, jakie można na nim zamontować jest rama ceownikowa na całej długości pojazdu – od zderzaka do zderzaka. W wersjach o najwyższej DMC jest zbudowana ze stali o grubości 5 mm. DMC to jednak nie wszystko. Rama to znacznie więcej zalet niż sama ładowność:

Samochód o konstrukcji ramowej jest sztywniejszy niż w przypadku nadwozia samonośnego, co jest szczególnie ważne w przypadku wywrotki.

Rama pozwala na wykonanie zabudowy wyładowczej razem z żurawiem (HDS), co dodatkowo zwiększa uniwersalność i możliwości takiego IVECO Daily.

Konstrukcja Daily pozwala na dużą swobodę konfiguracji. Wiele rozstawów osi umożliwia zamontowanie wywrotki o długości od 3 do nawet 4,5 m.

Rama to także większa trwałość całego pojazdu. Sztywna konstrukcja powoduje, że auto jest bardziej odporne na złe drogi, obciążenie i mniej podatne na uszkodzenia.

IVECO Daily wywrotka z zabudową brygadową

Ładowność i wytrzymałość

Ładowność samochodu użytkowego bezpośrednio przekłada się na jego wydajność. W końcu, gdy trzeba wozić dużo, to auto, które można mocniej obciążyć, pozwala zrobić mniej kursów, by przewieźć tę samą ilość towaru. W przypadku IVECO Daily wywrotkę można skonfigurować nawet w wersji lekkiej, na podwoziu z pojedynczymi kołami tylnej osi i DMC do 3,5t. Z kolei w wariancie z DMC 7,2t można uzyskać ładowność dochodzącą do 3,7. To nie koniec możliwości. Każde Daily jest gotowe na montaż haka holowniczego, do którego można zapiąć przyczepę o masie nawet 3,5t. Na wysokie obciążenia i ciężką pracę gotowe jest także zawieszenie. Z przodu wykorzystano drążki skrętne, a z tyłu niezniszczalne resory piórowe. To, oprócz konstrukcji ramowej, bardzo istotna cecha IVECO Daily, ponieważ wywrotkę łatwo jest przeładować.

IVECO Daily wywrotka - moc, którą możesz wykorzystać

IVECO Daily skrzynia – moc, którą możesz wykorzystać

Samochód, który często jeździ mocno obciążony, potrzebuje też dużego „serducha”. I takie można zamontować pod maską IVECO Daily. Włoski producent to ostatnia marka, która w tym segmencie oferuje jednostki o pojemności 3 litrów. W najmocniejszej wersji ten motor oddaje do dyspozycji kierowcy 207 KM i aż 470 Nm momentu obrotowego. Co ważne, maksymalny moment obrotowy dostępny jest bardzo wcześnie, bo już od około 1500 obrotów na minutę. W przypadku wywrotki nie chodzi wyłącznie o osiągi, lecz o odporność silnika na długotrwałe, wysokie obciążenie. W takich warunkach trzylitrowa, mniej wysilona jednostka, zawsze będzie miała przewagę nad silnikami dwulitrowymi, które do uzyskania odpowiedniej mocy wymagają stosowania skomplikowanego i drogiego w naprawach podwójnego doładowania (tzw. biturbo). Co więcej, w przypadku wywrotki trzeba pamiętać, że silnik ciężko pracuje nie tylko w czasie jazdy, lecz także na postoju, ponieważ napędza układ hydrauliczny.

IVECO Daily wywrotka z zabudową wyładowczą z żurawiem (HDS)

Wysoka moc i moment to nie wszystko, ponieważ potrzebne są również rozwiązania, które pomogą te parametry przenieść na koła. IVECO Daily, które częściej będą poruszać się poza drogami utwardzonymi, w warunkach ograniczonej przyczepności, można zamówić blokadę mechanizmu różnicowego i krótsze przełożenie mostu napędowego, co ułatwia jazdę w terenie podobnie, jak reduktor w terenówkach. Z kolei do ekstremalnych zastosowań polecamy podwozie z napędem 4×4. I nie mówimy tu o rozwiązaniach typu Haldex z dołączanym napędem przedniej osi, lecz stałym 4×4 z blokadami mostów i międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Takie IVECO Daily zamienia się w samochód, którym można dowieźć towar w takie miejsca jak np. schroniska górskie.

Rama, trwałe zawieszenie, mocne silniki i opcjonalny napęd 4×4 – IVECO Daily ma wszystko, co potrzebne, by zamienić go w doskonałą skrzynię.

IVECO Daily wywrotka do odbioru odpadów w górskim terenie z wolnym przełożeniem i blokadą mostu.
Przejdź do paska narzędzi