IVECO Daily laweta

IVECO DAILY laweta

Nie bez przyczyny pojazdy IVECO Daily cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Model ten stabilnie utrzymuje się w czołówce najczęściej wybieranych dostawczaków, notując w tym roku ponad 88% większą dynamikę sprzedaży niż w roku ubiegłym! Dotyczy to również lawet, które bardzo często bazują na podwoziu Daily.

Jednym z powodów, dla którego Daily jest chętnie wybierany do roli lawety, jest fakt, że producent nie oddaje „zwykłego dostawczaka” do zabudowy, a specjalnie adaptuje go do wykonywanych zadań. W tym wypadku do przewożenia i holowania samochodów. Modyfikacji w stosunku do zwykłego pojazdu pod zabudowę jest wiele…

Mocna rama i największa liczba rozstawów osi

Daily posiada pełną ramę ceownikową (taką samą jak w samochodzie ciężarowym) zwiększającą sztywność pojazdu oraz hak o uciągu 3,5 tony. Dzięki tym dwóm elementom – jako jedyna na rynku – laweta Daily z podwoziem 35S może przewozić trzy samochody (jeden na zabudowie, dwa na przyczepie), a w wersji 70C z dwupoziomową platformą nawet cztery pojazdy! Dodatkowo wzmocniona konstrukcja podwozia daje możliwość zastosowania mniejszego rozstawu osi względem długości zabudowy, co skutkuje mniejszym promieniem skrętu przy długim samochodzie. Daily umożliwia przy tym zastosowanie wielu długości najazdów, co z pewnością ułatwi załadunek i rozładunek.

IVECO DAILY laweta z dwupoziomową platformą

Dynamiczna i oszczędna jednostka napędowa

Jeśli duża masa, to dobry silnik. Z reguły te o pojemnościach 2,0 i 2,3 litra dla lawety z przyczepą są za słabe. Dlatego producent rekomenduje jednostkę 3,0 litra F1C zapewniającą moce 160, 180 i 210 KM.  Ich momenty obrotowe to odpowiednio 380, 430 i 470 Nm. (więcej o tym jaki silnik wybrać do IVECO Daily) Dodatkowym atutem tego silnika – oprócz dynamiki – jest o 6% niższe zużycie paliwa w porównaniu ze swoim poprzednikiem.

Wydajny tylny most

Tylny most IVECO Daily z przeznaczeniem na lawetę to zupełnie inna konstrukcja od oferowanego w standardzie. By zapewnić maksymalny uciąg w pełni obciążonego pojazdu i komfortową jazdę, przełożenia musiały ulec niezbędnej korekcie. Jest on wolniejszy, czyli przy prędkości 90 km/h utrzymuje silnik na wyższych obrotach, ale jednocześnie zapewnia większy zapas mocy. Zakup pojazdu na lawetę bez tej modyfikacji skutkuje szybszym zużyciem turbiny i całego silnika; nie mówiąc już o większym zużyciu paliwa.

laweta szara

Elastyczna skrzynia biegów

Za odpowiednie zgranie jednostki napędowej z tylnym mostem odpowiedzialna jest skrzynia biegów. W przypadku Daily jest to 8-mio biegowa automatyczna przekładnia HI MATIC marki ZF. Jej atutami jest duża trwałość, zmniejszone zużycie paliwa, a także bardzo płynne i komfortowe dobieranie odpowiednich przełożeń. Dla 160-konnej jednostki F1C producent zaleca skrzynię manualną.

Samopoziomujące zawieszenie

Dużym atutem nowego modelu Daily, którego chcemy wykorzystać jako lawetę, jest zastosowanie tylnego pneumatycznego zawieszenia. Zapewnia ono niższy środek ciężkości niż w przypadku zwykłego resorowania, utrzymując pojazd na stałym poziomie niezależnie od obciążenia. Zwykły resor ugnie się pod ciężarem, a cały zestaw będzie zachowywał się mniej stabilnie. Dodatkowo zawieszenie w nowym Daily posiada funkcję opuszczania i podnoszenia, które ułatwiają wjazd i zjazd przewożonego pojazdu, obniżając kąt najazdu na platformę. Zawieszenie zaraz po załadunku samo wypoziomuje swoją wysokość i będzie ją utrzymywać przez cały czas transportu.

IVECO DAILY laweta żółta

Wygodny CONNETIVITY BOX

Współczesny pojazd do zadań specjalnych nie byłby sobą, gdyby nie systemy telematyczne poprawiające komfort jazdy i wygodę eksploatacji. IVECO zadbało także i o to. Do dyspozycji kierowcy producent oddaje system CONNETIVITY BOX, współpracujący z portalem IVECO ON. System może służyć jako GPS, podając lokalizację pojazdu, może rozliczać czas pracy kierowców, dostarczając pełne raporty dotyczące jazdy, jaki jej stylu, może wreszcie zdalnie diagnozować stan techniczny podzespołów i wykrywać różnego rodzaju usterki. Co ważne, system posiada aż 5-letnią subskrypcję na bezpłatną zdalną aktualizację – bez potrzeby wstawiania samochodu do specjalistycznego serwisu.

IVECO DAILY laweta – co jeszcze?

Dostosowując pojazd do wykonywanych zadań, w naszym przypadku przewozu samochodów, IVECO oferuje także: kabinę sypialną, System Traction Plus, czyli elektroniczną blokadę tylnego mostu, wytrzymałą linę syntetyczną do wyciągarki o mniejszej wadze niż stalowa, szersze opony, 235 zamiast 225, zapewniające większą stabilność pojazdu, pojedynczy fotel pasażera zamiast ławki, co zapewnia dodatkowe kilka kilogramów ładowności, tachograf dla dwóch kierowców – wymagany przy holowaniu przyczepy – felgi ze stopów lekkich. Listę doposażeń możemy uzupełnić także o: aktywny tempomat z radarem, elektroniczny hamulec postojowy, asystenta jazdy w korku, radio cyfrowe HI-CONNECT z nawigacją i mapami na całą Europę, a także system monitorowania ciśnienia w oponach.

biała laweta IVECO DAILY

Gotowy do drogi

Teraz został nam tylko wybór platformy najazdowej. Z pewnością warto postawić na taką wykonaną z aluminium, co przełoży się na ładowność pojazdu ( więcej o ładowności IVECO Daily ). Na polskim rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują dobre jakościowo produkty tego typu. 

Przejdź do paska narzędzi