Grupa DBK wspiera edukację młodych mechaników

Na portalu Motofaktor.pl ukazał się wywiad z Marcinem Żaakiem, odpowiedzialnym w Grupie DBK za szkolenia, serwisy tachografów i stacje kontroli pojazdów.

Dlaczego Grupa DBK zdecydowała się na udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników?

To już druga edycja, w której bierzemy udział. Wsparcie kształcenia młodzieży to bardzo ważny element naszej strategii. Na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników. Potrzebujemy profesjonalnie wykształconych mechaników, którzy sprawdzają się nie tylko w pracy czysto mechanicznej, ale mają także wiedzę dotyczącą elektroniki czy pneumatyki oraz podchodzą do napraw pojazdów z prawdziwą pasją. Na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników można wyłowić takie perełki.

Marcin Żaak, Koordynator Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK

Nasze wsparcie kształcenia mechaników nie ogranicza się wyłącznie do udziału w Mistrzostwach. Wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz uczelniami staramy się wdrożyć nowy system kwalifikacji zawodowej – mechanik samochodów ciężarowych. Jeżeli nam się uda, to mamy nadzieję, że rynek zasilą wysoko wykwalifikowani pracownicy warsztatów ciężarowych. Takiego zawodu w Polsce jeszcze nie ma. Istnieją oczywiście technika zawodowe, ale nie uczy się tam tego, co w serwisach ciężarowych jest rzeczywiście potrzebne.

Czy to oznacza, że w średnich szkołach technicznych pojawi się nowy kierunek – mechanik pojazdów ciężarowych?

Będzie to wyglądało nieco inaczej. Ministerstwo Edukacji i Nauki stara się wypromować branżowe centra edukacji, a także systemy przyznawania kwalifikacji, w ramach których pracodawca będzie mógł wdrażać systemy szkoleń i jako placówka akredytowana przez resort nauki nadawać uprawnienia zawodowe. We wszystkich 20 lokalizacjach, w których posiadamy warsztaty ciężarowe, prowadzimy praktyki dla młodzieży natomiast obecnie odbywa się to na zasadzie indywidualnych umów serwisów ze szkołami.

Czasem szkoła podpowiada młodemu człowiekowi, aby odbył staż właśnie u nas, ale z naszego punktu widzenia nie jest to najlepsze rozwiązanie. Chcemy to scentralizować i wprowadzić jednolite szkolenie we wszystkich lokalizacjach w Polsce. Poszukujemy nowego systemu, by nauka w szkole była bardziej powiązana tematycznie z praktyką zawodową – w tej chwili te działania nie zawsze są ze sobą spójne.

A czy Grupa DBK szkoli dorosłych mechaników pojazdów ciężarowych?

Nasi pracownicy uczestniczą w licznych szkoleniach i projektach podnoszących kwalifikacje przez cały czas – i dotyczy to zarówno początkujących, jak i pracowników nawet z 20-letnim doświadczeniem. Prowadzimy szkolenia dla osób, które już są mechanikami, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę o poszczególne aspekty dotyczące serwisowania samochodu ciężarowego.

Każdy młody mechanik zastanawia się, czy jego umiejętności wystarczą do naprawy wszystkich pojazdów i czym te pojazdy się różnią. Samochody ciężarowe ze względu na swą charakterystyczną budowę, znaczne gabaryty, dużą masę, rodzaj i sposób przewożonego ładunku są pojazdami specyficznymi, mogącymi sprawić wiele trudności podczas wykonywania nawet najprostszych czynności naprawczych. Ich ogólny układ konstrukcyjny jest podobny, a budowa wynika przede wszystkim z rozmieszczenia głównych podzespołów. Dlatego też przygotowaliśmy broszurę – podręcznik dla mechaników pojazdów ciężarowych, czyli zestaw wskazówek, które pomogą przygotować się do praktyk w zawodzie mechanika oraz poznać samochód ciężarowy od strony mechanicznej. Taki podręcznik udostępniliśmy na stronie Akademii Młodego Mechanika w wersji online dla uczestników półfinałów. Otrzymali je także zawodnicy biorący udział w przygotowanych przez nas konkurencjach finałowych.

Czy szkolenia obejmują nowoczesne technologie obecne w pojazdach ciężarowych?

W związku z rosnącym popytem na ekologiczne pojazdy ciężarowe, nasze serwisy mechaniczne zaczęły inwestować w odpowiednie szkolenia, wyposażenie i infrastrukturę, aby być gotowymi na obsługę tego typu pojazdów. We wszystkich serwisach Grupy DBK przeprowadzamy naprawy i przeglądy silników i układów zasilania LNG i CNG. Część z naszych lokalizacji posiada certyfikację do obsługi pojazdów elektrycznych a w dwóch posiadamy stacje ładowania (Sosnowiec i Białystok). Na pewno będziemy starali się wprowadzać młodego człowieka w rynek pojazdów elektrycznych i zasilanych paliwami alternatywnymi, a także przeszkolić w zakresie specyfikacji układów napędowych, systemów bezpieczeństwa czy baterii.

Jak wygląda w tej chwili rynek pracy dla mechaników ciężarowych?

Mechaników samochodowych w Polsce kształci się bardzo dużo, a rynek jest pod tym względem zróżnicowany regionalnie. Poznań i województwo wielkopolskie jest jednym z największych centrów kształcenia mechaników, natomiast patrząc na Polskę globalnie, to stale potrzebujemy pracowników. Jesteśmy dużą, stabilną firmą, zapewniamy pracę w dobrych warunkach i zgranym zespole, konkurencyjne wynagrodzenia i pakiet benefitów, w tym pakiety medyczne. Dajemy możliwości rozwoju i awansu.

Młodzi mechanicy, którzy do nas trafiają, to osoby, które rzeczywiście chcą się dokształcać i czegoś nauczyć, a ich potencjał jest w pełni wykorzystywany. Jesteśmy największą firmą w branży TSL, która wspiera kształcenie młodych ludzi. Obecnie zatrudniamy blisko 1500 osób, a młodzi ludzie chętnie do nas przychodzą. Natomiast tak jak wspomniałem, nie zawsze program szkoły jest dostosowany do potrzeb pracy z samochodami ciężkimi. Motoryzacja szybko się rozwija, a szkolne programy nie są na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami. Dlatego stawiamy na kompleksowe i profesjonalne szkolenia, prowadzone wspólnie przez zespół naszych ekspertów oraz producentów pojazdów i rozwiązań, których autoryzacje posiadamy w naszych serwisach.

Jakie problemy dostrzega Pan na rynku warsztatowym?

Jeden z problemów to elektromobilność – brakuje ram, dokładnych wytycznych dotyczących tego jak warsztat obsługujący pojazdy elektryczne powinien być dokładnie wyposażony, jakich powinien mieć pracowników, jak wykształconych, z jakimi uprawnieniami. Wiadomo, że mechanik obsługujący pojazdy elektryczne powinien mieć uprawnienia SEP, ale na razie jest to wszystko w powijakach. Grupa DBK jako lider rynku reprezentuje cztery marki pojazdów ciężarowych, dostawczych i naczep: DAF, IVECO, MAN i KÖGEL, więc mamy na pewno dużo większy ogląd rynku, rozmawiamy z producentami samochodów, wiele się od nich uczymy. Na pewno w naszych oddziałach kształcenie młodych ludzi przebiega dużo szybciej i jest bardziej efektywne niż w normalnym warsztacie.

Autor: Joanna Piszcz, Motofaktor.pl

Przeczytaj wywiad na Motofaktor.pl

Chcesz nauczyć się zawodu w autoryzowanym serwisie Grupy DBK? Czytaj więcej >>

Przejdź do paska narzędzi