Dlaczego warto dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest dziś podstawowym wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie samochód czy ciągnik. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest tym ważniejsze, gdy w kabinie spędza się wiele godzin, a ona sama jest nie tylko miejscem pracy, ale i odpoczynku kierowcy. By działała właściwie niezbędne są regularne przeglądy. Dowiedzcie się, jak i dlaczego warto dbać o układ klimatyzacji.

Kabina dla kierowców ciężarówek i samochodów dostawczych jest nie tylko miejscem pracy, ale i drugim domem. A w domu każdy chce się czuć dobrze i komfortowo. Prawidłowo działający układ klimatyzacji jest podstawą dla zapewnienia komfortu – mówi Tomasz Małysza, Regionalny Dyrektor Sieci Serwisowej w Grupie DBK. – Trasy, jakie są pokonywane niejednokrotnie przebiegają przez miejsca o skrajnych w stosunku do siebie temperaturach. Raz jest zimno, raz ciepło, raz sucho, raz wilgotno – takie zmiany mogą wpływać na szczelność układu oraz poziom czynnika – dodaje.

Co obejmuje przegląd układu klimatyzacji?

Dezynfekcja

Wilgoć, jaka pojawia się w parowniku klimatyzacji sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii i innych niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów. Ich obecność w układzie może powodować nieprzyjemny zapach, pogorszenie samopoczucia, a w skrajnych przypadkach być przyczyną chorób. Regularna dezynfekcja klimatyzacji eliminuje te niebezpieczne mikroorganizmy i pozwala cieszyć się czystym powietrzem.

Sprawdzenie szczelności

Szczelny układ to podstawa sprawnej pracy klimatyzacji. Brak szczelności i ubytki czynnika chłodzącego powodują znaczny spadek jej wydajności oraz negatywnie wpływają na pracę jej pozostałych elementów, m.in. sprężarki oraz powodują zwiększone zużycie energii i paliwa. W najgorszym wypadku klimatyzacja może przestać działać, a koszty naprawy będą wysokie. Tego uniknąć chciałby każdy, zwłaszcza podróżując po gorącej południowej Europie.

Uzupełnienie czynnika

Ulatnianie się czynnika chłodzącego z klimatyzacji jest czymś naturalnym. Przyjmuje się, że w ciągu roku, wynikający z normalnej pracy układu, ubytek czynnika może wynieść 10%. Jego zbyt niski poziom, o czym pisaliśmy wcześniej, może powodować uszkodzenia poszczególnych elementów klimatyzacji. By utrzymać układ w dobrej kondycji warto regularnie uzupełniać czynnik, a wraz z nim olej w sprężarce.

Te rutynowe, proste czynności, które warto wykonywać raz do roku, wraz z regularną wymianą filtra kabinowego, pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, a kierowcom i pasażerom zapewnią komfort. Zmniejszą też ryzyko przykrych niespodzianek i niespodziewanych wydatków.

Przejdź do paska narzędzi