IVECO TRAKKER – OPIS OGÓLNY MODELU

Gama ciągników siodłowych Trakker firmy Iveco zapewnia lepszą, bardziej funkcjonalną stylistykę, co przekłada się na wyższą wydajność i niezawodność. Nowy Trakker został stworzony do działania w każdym klimacie i w każdym terenie, od zwykłych dróg asfaltowych lub dróg nieutwardzonych aż po najtrudniejsze bezdroże, i zapewnia maksimum komfortu, bezpieczeństwa i wydajności.

Dzięki oferowanym funkcjom oraz szerokiej gamie wersji nowy Iveco Trakker to właściwy pojazd na każdą misję.

Konstrukcja stworzona do warunków ekstremalnych: wytrzymała rama podwozia wykonana ze stali o dużej wytrzymałości. Wykorzystano w nim podłużnice C, dostępne w dwóch grubościach (w wersji 7,7 mm oraz 10 mm). Dostępne są różne rodzaje zawieszenia (mechaniczne z resorowaniem parabolicznym lub mechaniczne z resorowaniem półeliptycznym oraz zawieszenie pneumatyczne, współpracujące z systemem ECAS).

CF008942OK

Niezawodne i wydajne skrzynie biegów – to jednostki 16-biegowe ZF wyposażone w system wspomagania servoshift, który poprawia wygodę prowadzenia dzięki szybszej i bardziej precyzyjnej zmianie biegów. Nowy Trakker jest dostępny również w wersji z zautomatyzowaną skrzynią biegów EuroTronic, która może pracować w trybie całkowicie automatycznym lub półautomatycznym.

  • CEB: mieszany hamulec silnikowy – to wspomagany hamulec silnikowy, łączący w swojej konstrukcji dekompresję oraz dławienie spalin. Jego działanie polega na wykorzystaniu zaworu motylkowego, umieszczonego w kolektorze wydechowym wytwarzającym ciśnienie zwrotne gazów wydechowych, które z kolei jest wykorzystywane do zwalniania obrotów silnika i zwiększania siły hamowania.
  • Zawór upustowy: większy moment obrotowy, niższe zużycie paliwa, poprawiona niezawodność – konstrukcja turbiny i zintegrowanego zaworu upustowego umożliwia wytwarzanie wyższego ciśnienia doładowania nawet przy niskich obrotach silnika, co optymalizuje moment obrotowy i poprawia ekonomię zużycia paliwa.
  • Turbina ze zmienną geometrią: większa moc bez turbodziury – system turbodoładowania ma znaczący wpływ na osiągi silnika, zapewnia przy tym znaczne przyspieszenie, płynny przyrost mocy i wyższe parametry wydajnościowe. Dzięki elektronicznemu systemowi sterowania turbina o zmiennej geometrii dostosowuje swoją charakterystykę do obrotów silnika. Dzięki ruchom wirnika sprężarka dostosowuje się do objętości wchodzących spalin, zapewniając optymalną kontrolę ciśnienia doładowania.
  • ECAS: elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne – zapewnia maksymalny komfort prowadzenia i prawidłowe zestrojenie pojazdu niezależnie od prędkości, ładunku i rodzaju nawierzchni. Reguluje też ciśnienie hamowania, dostosowując je do nacisku na osie.

KOMFORT I ERGONOMIA

Trakker102610OKBDostępne są trzy wersje kabiny: krótka (Iveco Trakker Hi Land) – idealna do pracy na krótkich trasach; długa (Iveco Trakker Hi-Track) – idealna do pracy na długich trasach; wersja długa z dachem (Hi-Track) – w wersji z niskim i wysokim dachem.
Fotel kierowcy jest wyposażony w zintegrowany zagłówek i pas bezpieczeństwa, regulowane pneumatyczne zawieszenie wraz z mechanizmem szybkiego opuszczania, umieszczoną w fotelu dźwignię do regulacji wysokości, pochylenia i głębokości (z opcjonalnym ogrzewaniem) oraz regulowane oparcie fotela z podparciem dla odcinka lędźwiowego.
Wszystkie schowki znajdują się w zasięgu ręki, łatwo się je zamyka i otwiera.

Silnik

Silniki Cursor z turbiną o zmiennej geometrii zapewniają najlepszą w swojej klasie moc i najwyższy moment obrotowy, doskonałą kierowalność oraz rozwiązania obniżające zużycie paliwa. Technologia SCR (selektywna redukcja katalityczna), wykorzystująca płyn katalizujący AdBlue, zmniejsza zużycie paliwa nawet o 5%. Wszystkie silniki nie tylko spełniają wymogi normy Euro 5, ale oprócz tego mogą zostać przygotowane tak, aby spełniać bardzo restrykcyjną normę ekologiczną EEV. Silniki są dostępne w wersjach o pojemności 8 l i 13 l i dysponują zakresem mocy od 310 KM do 500 KM. Zapewniają maksymalny moment obrotowy już przy bardzo niskich obrotach.
Trakker obejmuje 2 wersje (podwozie i ciągnik) o dopuszczalnej masie całkowitej odpowiednio do 40 t (podwozie z kabiną) i 56 t (w konfiguracji ciągnik + naczepa); 2 silniki (o pojemności odpowiednio 8 l i 13 l) o 4 zakresach mocy do 500 KM; 5 skrzyń biegów (manualna 16-biegowa, EuroTronic 12-biegowa oraz zautomatyzowana 16-biegowa); 2 kabiny: krótka (Hi-Land) przeznaczona do codziennego wykorzystywania oraz długa (Hi-Track) przeznaczona do pracy wymagającej spędzenia nocy w pojeździe; 2 wysokości kabiny sypialnej (niska i wysoka); 2, 3 lub 4 osie z napędem częściowym albo na wszystkie koła (4×2, 4×4, 6×4, 6×6, 8×4 i 8×8 – np. Iveco wywrotka). Tak sparametryzowane funkcje można łączyć z szeroką gamą ram, zawieszeń i przełożeń tylnych mostów. W sumie nowy Trakker Iveco jest dostępny w ponad 1700 wersjach fabrycznych.

Telai_Trakker_11

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o hamulce Iveco Trakker jest wyposażony w następujące zaawansowane systemy bezpieczeństwa: ABS, EBL i ASR (jako opcja).
ABS (Anti-lock Braking System) zapobiega zablokowaniu kół przez hamulce w czasie hamowania, niezależnie od rodzaju i stanu nawierzchni drogi.
EBL (Electronic Brake Force Limitation) optymalizuje siłę hamowania stosownie do danego obciążenia.
ASR (Anti-Slip Regulation) optymalizuje stabilność pojazdu, zapobiega poślizgowi kół napędowych przez cały czas jazdy, zmniejsza zużycie opon. ASR zapewnia kołom osi napędowej najlepszą możliwą trakcję na wszystkich rodzajach nawierzchni (na przykład stromych i śliskich) dróg.

Układ hamulcowy

Dekompresyjny hamulec silnikowy, współpracujący z turbiną o zmiennej geometrii lub z CEB, zapewnia bezpieczne hamowanie i zmniejsza pracę hamulca głównego, ograniczając częstotliwość wymiany w Iveco Trakker części eksploatacyjnych układu hamulcowego. Wersje z napędem 4×4 są wyposażone w hamulce bębnowe duo duplex na wszystkich kołach.

Przejdź do paska narzędzi