EG1C7499-lr

IVECO STRALIS – OPIS OGÓLNY MODELU

Iveco Stralis Truck of the Year 2013

Iveco Stralis to znakomite rozwiązanie służące zaspokojeniu obecnych i przyszłych potrzeb firmy transportowej oraz jedyny pojazd w swojej klasie oferujący tak kompleksowy i zintegrowany zestaw funkcji pomagających w optymalizowaniu kosztów. Dostępny w 2 wersjach (ciągnik i podwozie do zabudowy) o dopuszczalnej masie całkowitej od 18 t do 32 t i dopuszczalnej masie całkowitej zespołu do 40 t, z 3 silnikami w 8 wersjach mocy do 560 KM, z 3 typami kabin: HI-STREET – krótką i niską, do jednodniowych kursów, HI-ROAD – długą, z wysokim lub niskim dachem, na średnie trasy i HI-WAY – długą i szeroką, z wysokim dachem, na dalekie trasy, oraz z 2-, 3- lub 4-osiowym podwoziem, w różnych konfiguracjach (osie stałe, podnoszone i kierowane) w zależności od przeznaczenia.

Iveco Stralis Hi Way to nowoczesna stylistyka i wygoda w trakcie pokonywania długich tras. W przypadku Iveco Hi Way kabina ma ponad 2 metry wysokości wewnętrznej, co daje poczucie przestrzeni i przestronności.

Estetyka i funkcjonalność

W przypadku pojazdów Iveco Stralis kabina została zaprojektowana pod kątem uzyskania jak najlepszych własności aerodynamicznych. Obniżenie współczynnika oporu aerodynamicznego powietrza o 3% przyczyniło się do zmniejszenia hałasu w kabinie oraz przyniosło znaczne oszczędności w zużyciu paliwa na dalekich trasach. Przestrzeń w kabinie została zaprojektowana pod kątem potrzeb kierowcy.

Na wyposażeniu kabiny może znajdować się system IVECONNECT sterowany przez ekran dotykowy (wbudowany w deskę rozdzielczą), służący do obsługi funkcji OCENY STYLU JAZDY, zaawansowanych funkcji telematycznych, systemu audio HI-FI oraz nawigacji satelitarnej.

Spokojny sen gwarantuje leżanka HI-COMFORT o szerokości 80 cm i długości 2 m. Alternatywnie w kabinie może być zamontowana składana leżanka, która po złożeniu na pół zamienia się w podręczny stolik.

Iveco_Stralis_Interior_01_0905_ctm-lr

Oszczędność

Nowe Iveco Stralis jest wyposażony w rozwiązania służące ograniczeniu zużycia paliwa:

 • ECOSWITCH ogranicza prędkość maksymalną i optymalizuje parametry zespołu napędowego zgodnie z rzeczywistym obciążeniem pojazdu.
 • ECOFLEET częściowo ogranicza możliwość korzystania z manualnych funkcji automatycznej skrzyni biegów.
 • EUROTRONIC zapobiega nieefektywnej ingerencji kierowcy w działanie przekładni.
 • TPMS (system monitorowania ciśnienia w ogumieniu) pomaga ograniczyć zużycie opon, zwiększając przy tym bezpieczeństwo jazdy.

Silnik

Silniki w nowym Iveco Stralis Euro 6 mają większą pojemność i wyższy moment obrotowy przy niezmienionym zużyciu paliwa. To zasługa unikatowego systemu HI-eSCR. Dzięki znakomitej efektywności katalizatora HI-eSCR nowy Stralis jest jedynym ciężkim pojazdem na rynku, który spełnia wymagania normy Euro 6 bez konieczności stosowania układu recyrkulacji spalin (EGR).

Motore_euroV_ctm-lrW nowym Stralisie zastosowano silniki Cursor. Są to jednostki 6-cylindrowe w układzie rzędowym, z wysokociśnieniowymi wtryskiwaczami i turbosprężarkami o zmiennej geometrii.

Stralis jest dostępny w następujących wersjach i odmianach: 3 pojemności (8 l, 10 l i 13 l), 8 odmian różniących się mocą (od 310 KM do 560 KM), z maksymalnym momentem obrotowym do 2500 Nm. Dzięki powyższym parametrom w przypadku Iveco Stralis spalanie zostało możliwie zminimializowane.

Skrzynia biegów

Przekładnie manualne montowane w pojazdach Stralis Euro 6 to 9- i 16-biegowe skrzynie ZF. Pojazdy są dostępne także z zautomatyzowanymi skrzyniami EuroTronic, z dźwignią zmiany biegów osadzoną w desce rozdzielczej. Przekładnia automatyczna montowana w Stralisach to 6-biegowa skrzynia Allison 3200. Skrzynie o takiej konstrukcji są wyjątkowo niezawodne i sprawdzają się zwłaszcza w eksploatacji wymagającej częstego zatrzymywania się i ruszania.

Podwozie

Ramy Stralisa są zbudowane z podłużnic o profilu C z wysokowytrzymałej stali o grubości 6,7 mm i 7,7 mm. W pojeździe może być zastosowane zawieszenie różnego typu: paraboliczne, pneumatyczne tylne, w pełni pneumatyczne. Niewielka masa zawieszenia pneumatycznego zapewnia wysoki komfort jazdy zarówno pojazdem obciążonym, jak i nieobciążonym.

Hamulce

Bezpieczny i skuteczny układ hamulcowy – wszystkie Stralisy są wyposażone w wentylowane hamulce tarczowe z przodu i z tyłu (hamulce bębnowe występują tylko w osiach z podwójną redukcją), sterowane elektronicznie przez systemy ABS i EBL oraz opcjonalny ASR.

 • ABS: układ zapobiegający blokowaniu kół – układ zapobiega zablokowaniu kół w czasie hamowania, niezależnie od rodzaju nawierzchni.
 • EBL: elektroniczny układ ograniczania siły hamowania – sygnały z czujników ABS zamontowanych przy kołach dostarczają precyzyjnych informacji o pracy i reakcjach poszczególnych kół w czasie hamowania.
 • ASR: system antypoślizgowy – optymalizuje stabilność pojazdu, zapobiega poślizgowi kół napędzanych, zmniejsza zużycie opon. Dzięki ASR koła napędzane mają zapewnioną najlepszą możliwą trakcję nawet na śliskiej i nierównej nawierzchni.

Bezpieczeństwo

 • EBS + BAS: elektroniczny układ hamulcowy + system wspomagania hamowania awaryjnego – służy do ciągłego i zintegrowanego zarządzania działaniem układu hamulcowego ciągnika oraz naczepy; obejmuje także funkcje: ABS, ASR i EBL.
 • AEBS: zaawansowany system wspomagania hamowania awaryjnego – alarmuje kierowcę o zagrożeniu kolizją i automatycznie aktywuje hamulec w celu niedopuszczenia do zderzenia lub ograniczenia prędkości, przy której ono nastąpi.
 • DAS: system monitoringu koncentracji kierowcy – wykrywa ruchy kierownicą i sygnalizuje ewentualne oznaki braku koncentracji mogące świadczyć o zmęczeniu kierowcy.
 • ESP: elektroniczny system stabilizacji – w razie wykrycia niekontrolowanej zmiany toru ruchu koryguje moc silnika oraz siłę hamowania poszczególnych kół ze zróżnicowaną intensywnością, aby przywrócić stabilność pojazdu.
 • Hill Holder: system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu – zapobiega on stoczeniu się pojazdu przez kilka sekund po zwolnieniu hamulca i eliminuje ślizganie się sprzęgła.
 • Adaptacyjny tempomat – pomaga kierowcy w utrzymywaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, automatycznie aktywując kolejno hamowanie silnikiem i intraderem.
 • System ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu – emituje sygnał dźwiękowy informujący kierowcę o przekroczeniu linii oznakowania poziomego bez włączenia kierunkowskazu; system bardzo skutecznie zapobiega kolizjom wynikającym z rozproszenia uwagi kierowcy.
 • Reflektory ksenonowe – zwiększają pole widzenia kierowcy i zapewniają bezpieczną jazdę.
 • DRL: światła do jazdy dziennej – dostępne z reflektorami konwencjonalnymi lub biksenonowymi.

IVECO STRALIS NATURAL POWER

Pojazdy Stralis CNG przechowują metan pod ciśnieniem 200 barów w stalowych zbiornikach. Sprężony gaz ma niższe koszty produkcji, ale wymaga większej pojemności zbiornika, w którym ma być przechowywany. W pojazdach zasilanych skroplonym gazem ziemnym, takich jak nowy Stralis LNG, firma Iveco uczyniła skok do przodu pod względem technologicznym.

Paliwo jest przechowywane w stanie ciekłym w temperaturze -125°C w zbiornikach kriogenicznych i jest doprowadzane do silnika jako gaz ziemny w postaci gazowej po uprzednim ogrzaniu w wymienniku ciepła. Nowy Iveco Stralis LNG zawiera o wiele więcej metanu, doprowadzanego ze stałą objętością, niż rozwiązanie CNG.

stralis_npJest to bezpieczna i całkowicie „cicha” rewolucja technologiczna mająca wiele zalet. Pojazd, idealnie sprawdzający się w przypadku takich zastosowań jak transport paliwa, jest wyposażony standardowo w silnik Cursor 8 na gaz ziemny o mocy 330 KM, ręczną skrzynię biegów, intarder (zwalniacz), EBS. Może być dostosowany do zastosowań wymagających ładowności od 18 t do 40 t. Dzięki temu rodzajowi paliwa i silnikowi Cursor 8 poziom hałasów spada od 3 do 6 dB (ucho ludzkie odczuwa to jako 4-krotnie niższy poziom). Stąd też możliwość jazdy w godzinach nocnych bez zakłócania spokoju na obszarach zamieszkanych. Zmniejszeniu uległy również emisje: CO2 o 10%, a NOx aż o 90% (w przypadku stosowania biogazu emisja CO2 może ulec zmniejszeniu o 90% Well-to-Wheel). Te redukcje przekładają się na oszczędności pieniężne. W przypadku pokonywania około 40 000 km rocznie koszty pompy benzynowej spadają o blisko 10 tys. euro w porównaniu z pojazdami z silnikami dieslowskimi.

stralis_cng_3Perspektywy rozwojowe Stralisa LNG, podobnie jak całej gamy napędzanej gazem ziemnym, oczywiście są związane z rozbudową sieci dystrybucji tego paliwa. Ale dzięki autonomii paliwowej wynoszącej aż 750 km jest raczej mało prawdopodobne, aby Iveco Stralis LNG został bez paliwa. W międzyczasie wydana w styczniu dyrektywa UE w sprawie paliw o niskim wpływie na środowisko położyła podwaliny pod rozwój technologii opartych na gazie ziemnym. Modele LNG są również dostępne w wersjach z kabiną 2- i 3-osiową, przeznaczonych do jazdy miejskiej i poza miastem, z 16-biegową ręczną skrzynią biegów oraz zwalniaczem hydraulicznym lub z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów z hydraulicznym przetwornikiem momentu obrotowego i wbudowanym zwalniaczem. Silnik Cursor 8 na gaz ziemny spełnia ponadto wymogi norm ograniczających emisje Euro 6, które weszły w życie w 2014 roku.

Przejdź do paska narzędzi