Cena za przegląd taka sama jak w 2004 roku – komu się to opłaca?

Informacja prasowa branży motoryzacyjnej w sprawie aktualizacji cen przeglądów

Branża motoryzacyjna głośno apeluje o potrzebę zmiany stawek za przeglądy techniczne, które nie zmieniły się od dwóch dekad. Pomimo że niemal wszystkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu – od paliwa, przez ceny samochodów, aż po inflację – znacząco wzrosły, cena przeglądu technicznego wciąż wynosi 98 zł brutto (ok. 79 zł netto). W tej sprawie 26 listopada 2024 roku uruchomiono odświeżoną wersję strony bezpiecznyprzeglad.pl, będącej częścią kampanii prowadzonej przez Związek Dealerów Samochodów (ZDS), Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej (STM) oraz Polski Związek Motorowy (PZM).

Stacji Kontroli Pojazdów w grupie DBK

Organizacje rynku motoryzacyjnego pokazują, jak bardzo przez ostatnie 20 lat zmieniła się sytuacja gospodarcza – rosnące ceny, inflacja czy rozwój technologiczny samochodów znacząco wpłynęły na koszty prowadzenia Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Mimo tego cena badania technicznego pozostała niezmienna, co sprawia, że wiele stacji walczy o przetrwanie, a prowadzenie rentownej działalności staje się prawie niemożliwe.

Dlaczego to problem?

Eksperci branżowi podkreślają, że brak aktualizacji opłat powoduje ograniczenia w inwestycjach, szkoleniach pracowników czy serwisowaniu zaawansowanego sprzętu diagnostycznego. Pamiętajmy, że to od nich zależy stan techniczny, a co za tym idzie poziom bezpieczeństwa samochodów dopuszczonych do poruszania się po naszych drogach.

 „Obecne stawki przeglądów nie pozwalają na pokrycie podstawowych kosztów prowadzenia działalności. Coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje, ponieważ nie widzi perspektyw na rozwój” – tłumaczy Jolanta Źródłowska, prezes PISKP.

Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów, zaznacza, że branża od lat apeluje o zmiany w stawkach za przeglądy techniczne, jednak bezskutecznie. Jak podkreśla, „obecna sytuacja, w której cena przeglądu pozostaje na poziomie sprzed 20 lat, to absurd, który szkodzi całej branży. Dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany dostosowujące opłaty do obecnych realiów gospodarczych, konieczne będzie kontynuowanie kampanii i protestów”.

Nieadekwatna cena usług regulowanych przez państwo wpływa nie tylko na kondycję finansową SKP, ale także na jakość badań technicznych. „Tanie i niedokładne przeglądy to większe ryzyko wypadków. Czy naprawdę warto oszczędzać na bezpieczeństwie ludzi?” – zauważa Rafał Sosnowski, prezes STM.

Co dalej?

Organizacje takie jak ZDS, PISKP, STM i PZM od lat walczą o zmianę przepisów, które uwzględniłyby zarówno rozwój technologiczny pojazdów, jak i obecne warunki ekonomiczne. Nowoczesne samochody wymagają zaawansowanych metod diagnostyki, które wiążą się z wysokimi kosztami sprzętu oraz utrzymania wykwalifikowanego personelu. „Dzisiejsze realia są zupełnie inne niż w 2004 roku. Aby zapewnić rzetelną kontrolę techniczną, potrzebujemy inwestycji, a to jest możliwe jedynie przy odpowiednich stawkach” – dodaje Marek Chmielewski, prezes PZM Holding.

Mimo wszystko – jakość i profesjonalizm

Marcin Żaak, Dyrektor Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK„Obecna sytuacja związana z brakiem waloryzacji stawek za badania techniczne stanowi poważne wyzwanie dla całej branży motoryzacyjnej, w tym dla naszych stacji kontroli pojazdów. W sieci serwisowej Grupy DBK od lat stawiamy na najwyższą jakość usług oraz innowacyjne podejście. Nasze stacje, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, oferują nie tylko przeglądy rejestracyjne i techniczne, ale także wsparcie w postaci opinii technicznych czy analiz wykonania szkód komunikacyjnych. Brak aktualizacji stawek za badania techniczne nie dość, że uniemożliwia pełne pokrycie kosztów związanych z rozwijaniem technologii i utrzymaniem wysokich standardów pracy diagnostów, to dodatkowo całkowicie wyeliminował inwestycje, które podczas szybkiego rozwoju motoryzacji są niezbędne aby móc w sposób profesjonalny kontrolować stan techniczny pojazdów.
W Grupie DBK niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby dbać o bezpieczeństwo na drogach, zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług. Dlatego, mimo trudności, z jakimi boryka się branża, klienci odwiedzający nasze stacje kontroli pojazdów mogą być pewni, że zawsze otrzymają pełną, rzetelną i profesjonalną usługę. Nasi diagności, korzystając z regularnych szkoleń, mają na uwadze jak ważna jest ich praca, dotycząca kontroli i dopuszczania do ruchu pojazdów ciężarowych, nie zaniedbując przy tym klientów aut osobowych. Podsumowując, na drogach nie będzie sprawnych pojazdów jeśli nie zostaną urealnione stawki za kontrolę tej sprawności. Pieniądze nie mają polepszać sytuacji materialnej przedsiębiorcy ale prowadzić do transparentności badania technicznego, możliwości archiwizacji danych oraz wglądu do wyników przez innych kontrolujących.”
komentuje Marcin Żaak, Dyrektor Stacji Kontroli Pojazdów i Punktów Tachografów w Grupie DBK.

Pełny tekst informacji prasowej przeczytasz TUTAJ

Więcej informacji znajdziesz także na stronach:

Związek Dealerów Samochodów: http://www.zds.org.pl/
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów: https://piskp.pl/
Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej: https://stm.org.pl/
Polski Związek Motorowy: https://www.pzm.pl/

Przejdź do paska narzędzi