7 kwietnia, 2021
By biznes pozostał na drodze
By biznes pozostał na drodze
Nieco ponad rok temu pandemia koronawirusa zamknęła wiele gałęzi biznesu. Tymi, które nie mogły się zatrzymać, były transport drogowy i dystrybucja. W czasie dużego popytu na usługi transportowe, ale i rynkowej niepewności, dla przedsiębiorców kluczowe były usługi zapewniające przewidywalność kosztów i ciągłość pracy – takie jak te oferowane przez powstałą 25 lat temu w Olsztynie Grupę DBK – krajowego lidera branży TSL.
Flota na wyciągnięcie ręki czyli auto w wynajmie
Jednym z najważniejszych zadań, ale i wyzwań stojących przed praktycznie wszystkim przedsiębiorcami, jest utrzymanie płynności finansowej i rentowności. Przykładem rozwiązania, które w tym pomaga, dając spokój po stronie kosztów, jest DBK Rental, czyli kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym. – W ramach najmu DBK Rental można mieć nie tylko pojazd, ale też obsługę serwisową, opony, ubezpieczenia czy opłaty drogowe. Usługi zawarte w ramach stałej, comiesięcznej opłaty oszczędzają klientom czas i pozwalają lepiej zaplanować koszty stałe działalności. Jedynymi zmiennymi są wynagrodzenia kierowców czy zakup paliwa. Co ważne, w kontrakcie najmu można zawrzeć możliwość wcześniejszego zwrotu bez dodatkowych opłat – wyjaśnia Janusz Rachwał, Dyrektor Handlowy w DBK Rental.
Liczy się dostępność
Często narzędzia transportowe potrzebne są tu i teraz – nie tylko w przypadku firm działających sezonowo. Dlatego DBK Rental oferuje także wynajem krótko i średnioterminowy oraz różne pojazdy – od samochodów dostawczych, ciężarówki dystrybucyjne, specjalistyczne czy naczepy i przyczepy. – Pod koniec 2020 roku praktycznie cała flota DBK Rental była w ruchu. W okresie przedświątecznego szczytu handlowego wiele firm korzystało z wynajmu krótkoterminowego. W ten sposób można elastycznie zwiększyć obroty i płacić za użytkowanie pojazdów, kiedy faktycznie są potrzebne i na siebie zarabiają – tłumaczy Łukasz Chyliński, Prezes Zarządu DBK Rental. By utrzymać dostępność pojazdów na wysokim poziomie, DBK Rental nieustannie rozbudowuje flotę. Tylko w marcu 2021 r. zatwierdzono umowę na dostarczenie 350 nowych samochodów na wynajem. W oddziałach Grupy DBK w całym kraju czekają także pojazdy gotowe na specjalistyczne zadania, np. w sektorze budowlanym czy komunalnym. – Z naszego doświadczenia wynika, że w branży budowlanej ważna jest elastyczność i szybkość działania dostawcy, ponieważ nowe potrzeby i zadania transportowe pojawiają się często „z dnia na dzień”, na przykład po wygraniu przetargu – mówi Zbigniew Myśkiewicz, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w oddziale Grupy DBK. – Nasi klienci często potrzebują samochodu „na już”, dlatego w gotowości mamy np. DAF-a CF-a z zabudową typu HDS – dodaje Myśkiewicz.
Pojazd używany czyli pracownik z doświadczeniem
Gdy jeździć trzeba i potrzebne są zmiany we flocie, a budżet jest ograniczony, warto rozważyć pojazdy użytkowe z drugiej ręki. Także w tym aspekcie olsztyńska firma ma doświadczenie i rozwiązanie. Jest nim Giełda Grupy DBK, czyli serwis, w którym użytkownik może wyszukać nowe i używane samochody dostawcze, ciężarowe oraz naczepy i przyczepy. – Rynek pojazdów używanych jest większy i szerszy niż w przypadku nowych. Oferta jest bogatsza i dostępna „na już”, więc szybciej można znaleźć egzemplarz, jakiego dana firma potrzebuje – wyjaśnia Krzysztof Sobieski, odpowiadający za pion pojazdów używanych w Grupie DBK. – Praktycznie ciągle oferujemy około 500 pojazdów używanych różnych marek. Nie konkurujemy wyłącznie ceną. Proponujemy egzemplarze, co do których mamy pewność. Są to głównie pojazdy serwisowane w naszych punktach, więc wiemy, jak były eksploatowane i co się z nimi działo. Ta wiedza to wartość i atut dla kupującego – dodaje. W przypadku pojazdu używanego z Grupy DBK także można skorzystać z całego wachlarza usług pomagających ustabilizować koszty, czyli np. kontraktów serwisowych, wynajmu czy ubezpieczeń. – Jesteśmy na rynku już 25 lat i rocznie sprzedajemy 1300-1500 używanych ciężarówek. To świadczy o tym, że klienci nam ufają i do nas wracają – dodaje Sobieski.
Telematyka – porozmawiaj ze swoją flotą
Prowadzenie biznesu w branży transportowej wymaga wielkiego nakładu pracy całego zespołu. Dobre narzędzia mogą ją ułatwić i przyspieszyć tak, jak robi to DBK Fleet Management. To nowoczesny, autorski system telematyczny, wspomagający zarządzanie flotą oraz kierowcami. Narzędzie pozwala zdalnie komunikować się z pojazdem – samochodem, autobusem czy naczepą, co daje wymierne korzyści i oszczędza firmie problemów. Dostęp do danych z komputera pojazdu i tachografu pomaga lepiej skoordynować serwis, zdalnie usunąć błędy czy też wydajnie planować czas pracy kierowcy. Moduł oceny stylu jazdy dostarcza wiedzy o możliwej redukcji kosztów paliwa i zużycia pojazdu. Telematyka to także bezpieczeństwo, ponieważ DBK Fleet Management podaje użytkownikowi lokalizację pojazdu. Nasz system jest na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do potrzeb branży. Jedną z kluczowych zmian było wdrożenie modułu do zdalnego rozliczania czasu pracy kierowców, w zgodzie z zapisami Pakietu Mobilności.
Ćwierć wieku rozwoju
Spółka DBK powstała w Olsztynie w 1996 r. W kolejnych latach do firmy DBK dołączały nowe spółki, tworząc Grupę DBK. Dziś to największy w Polsce dostawca produktów i usług dla branży TSL, zapewniający kompleksową obsługę i partnerskie wsparcie tysiącom podmiotów.