Prowadzenie biznesu to sztuka poszukiwania przewagi nad konkurencją, co pozwala na oferowanie klientom jeszcze lepszych warunków współpracy. Jeżeli elementem twojej działalności jest transport, to przewagę możesz budować korzystając z pojazdów na gaz ziemny dostępnych w ofercie Grupy DBK.

Co?! Na Gaz? Tak pewnie nadal reaguje wiele osób, gdy słyszy o samochodach użytkowych napędzanych czymś innym niż olej napędowy. Nie chodzi tu jednak o dobrze wszystkim znane LPG, czyli mieszanina propanu i butanu, lecz CNG – sprężony gaz ziemny. Tak, dokładnie ten, który trafia do domowych kuchenek czy przepływowych podgrzewaczy wody.

Włoski pragmatyzm

IVECO już od wielu lat rozwija ofertę pojazdów fabrycznie przystosowanych do spalania CNG, dzięki czemu włoska marka jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie rynku. Najpopularniejszym „gazowym” modelem jest dostawcze IVECO Daily, ponieważ wersje zasilane gazem ziemnym, doskonale sprawdzają się przede wszystkim w dystrybucji na krótszych, przewidywalnych dystansach, a także w realizacji wszelkiego rodzaju usług komunalnych – od wywozu nieczystości, odpadów przez transport pasażerów np. niewielkimi busami.

Długa lista argumentów

Jeszcze kilka lat temu CNG był znacznie mniej popularny jako paliwo dla transportu. Dziś jego udział w tych usługach jest znacznie większy, bo wielu przedsiębiorców poznało już argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem.

Cena – gaz CNG jest wyraźnie tańszy od oleju napędowego, co w przypadku transportu ma niebagatelne znaczenie. W końcu paliwo stanowi lwią część kosztów, a im większe przebiegi tym większa oszczędność.

Bezpieczeństwo – choć trudno w to uwierzyć, gaz ziemny jest bezpieczniejszy zarówno od gazu płynnego (LPG), jak i benzyny czy ON. Lżejsze od powietrza paliwo, w przypadku rozszczelnienia instalacji (np. podczas wypadku) – natychmiast ulatnia się do atmosfery i mieszając się z powietrzem tworzy stężenia niepalne. Co więcej, pojazdy zasilane gazem CNG mogą zgodnie z prawem wjeżdżać i parkować w podziemnych parkingach i garażach.

Ekologia – nie chodzi tu wyłącznie o sumienie użytkownika. Mniejsza szkodliwość dla środowiska także rodzi szereg realnych zalet. Zgodnie z przepisami, samochody na CNG mogą się poruszać w strefach czystego transportu, które mogą wyznaczać samorządy. Co więcej, są też znacząco cichsze, co np. powoduje, że w wielu miastach śmieciarki na CNG mogą operować także w nocy.

Trwałość – CNG jest czystszym paliwem, więc w trakcie jego spalania nie wydzielają się cząstki stałe (sadza). Co więcej, ma też wysoką liczbę oktanową, co poprawia warunki spalania. Możliwe jest także wydłużenie okresów pomiędzy wymianami oleju, ze względu na to, że CNG nie rozmywa filmu olejowego, co jednocześnie zmniejsza zużycie jednostki napędowej.

Spokój – CNG jest przechowywane w zbiornikach pod ciśnieniem, co w zasadzie wyłącza możliwość kradzieży paliwa przez nieuczciwego użytkownika.

Wsparcie rządowe – kupujący pojazd na CNG może wnioskować o dofinansowanie tego zakupu z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (do 30 proc., nie więcej niż 150 tys. zł na jeden pojazd).

Gazowe Total Care

Dostępność samochodów zasilanych CNG w Grupie DBK oznacza, że klienci mogą korzystać z pełnego wachlarza usług i zalet obsługi w ramach grupy. Nasze serwisy i pracownicy są przygotowani i doświadczeni w obsłudze silników pojazdów zasilanych gazem. Korzystając z możliwości jakie daje rozbudowana sieć sprzedaży oferujemy także komplet usług potrzebnych przedsiębiorcom – ubezpieczenia, finansowanie czy zabudowy specjalistyczne. Z punktu widzenia klienta użytkowanie samochodu na CNG niemal nie różni się od eksploatacji pojazdu zasilanego ON – mówi Jarosław Gromala, odpowiadający za działania na rynku pojazdów marki IVECO w Grupie DBK.

Oszczędność na lata

Oczywiście nie ma róży bez kolców i zasilanie CNG ma też pewne ograniczenia, ale chyba lepiej będzie powiedzieć, że to paliwo po prostu nie pasuje idealnie do każdej działalności transportowej. Problemem nadal jest relatywnie niewielka liczba stacji, na których można uzupełnić poziom gazu ziemnego w zbiorniku, co utrudnia prowadzenie transportu długodystansowego w oparciu o to paliwo. Obecnie w Polsce jest około 30 takich punktów. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku firm zajmujących się dystrybucją na relatywnie niewielkich obszarach. Wtedy zasięg samochodu napędzanego CNG nie stanowi problemu. CNG jest najkorzystniejszą alternatywą dla tych, którzy użytkują kilka i więcej samochodów w firmie. Otóż oszczędności, jakie generuje już kilka samochodów napędzanych CNG uzasadniają i równoważą koszty zbudowania własnej instalacji do tankowania CNG. W tym momencie flota zasilana tym paliwem uniezależnia się od dostępności gazu na stacjach, ponieważ własny punkt tankowania czerpie CNG z sieci. Otrzymywany w ten sposób gaz jest tańszy od dostępnego na stacjach. Im liczniejsza flota i wyższe dzienne przebiegi tym szybciej zwraca się zakładowa instalacja na CNG. Trzeba także odnotować, że modele pojazdów zasilane na CNG są nieznacznie droższe od dieslowskich odpowiedników. Również koszty bieżącej obsługi serwisowej są około 15-20 proc. wyższe. Z nawiązką rekompensują to jednak rachunki za paliwo – niższe o około 40 proc.

Co musisz wiedzieć o CNG?

Zasięg samochodu: od 250 do 400 km

1,3 zł – cena m3 gazu uzyskiwanego z sieci gazowej, do której należy doliczyć koszty prądu oraz serwisowania własnej instalacji do tankowania

2,63 zł – średnia cena 1 m3 CNG na stacjach paliw (stan na listopad 2020)

Samochód zasilany CNG jest około 15 proc. droższy od dieslowskiego odpowiednika

Koszty przeglądów samochodu zasilanego CNG są wyższe o około 15-20 proc.

40 proc. niższe rachunki za paliwo przy korzystaniu z własnej stacji tankowania


Autor: Jarosław Gromala,  Kierownik Działu Sprzedaży i Telemarketingu w Grupie DBK, odpowiedzialny za działania na rynku pojazdów marki IVECO.

Przejdź do paska narzędzi